Wiadomości - Etno - Korzyści z mówienia po kaszubsku i uczenia się kaszubskiego
Losowe zdjęcie
Zachód słońca
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Etno : Korzyści z mówienia po kaszubsku i uczenia się kaszubskiego
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 14.11.2011 17:39:00 (1591 odsłon)
Etno

Na obchodzącym w tym roku 10-lecie istnienia 4-języcznym portalu kaszubia.com, którego twórcą jest Marek Kwidziński, można przeczytać bardzo ciekawy artykuł Jurka Hinza o tym, jak pożyteczne jest mówienie po kaszubsku.
We wstępie autor pisze m.in. o tym, że stale zmniejsza się liczba aktywnych użytkowników języka kaszubskiego, co w dużym stopniu zagraża poczuciu odrębności Kaszubów od swoich najbliższych krewnych - Polaków. Wyraża żal, że w przypadku kaszubszczyzny pokoleniowy przekaz (który jego zdaniem jest najważniejszy) został przerwany, i zastanawia się nad tym, jak temu przeciwdziałać w sytuacji, gdy część rodziców uważa, że to zadaniem szkoły, a nie domu jest nauczenie ich dzieci mówienia po kaszubsku.


Żeby przekonać rodziców, że uczenie dzieci języka kaszubskiego jest dla młodych ludzi korzystne (powiedziałabym wręcz: opłacalne), dowodzi, że posługiwanie się kaszubszczyzną pomaga w nauce języków obcych, ponieważ wzbogaca system wokaliczny.
A oto przedstawiona przez Hinza teza (z którą Redakcja_nk, filolożka z zawodu, całkowicie się zgadza):
"I argue that speaking Kashubian offers some tangible, yet often overlooked advantages. Because Kashubian, like many of the Anglo-Saxon languages features more vowels than the Polish language, Kashubian speakers are capable of pronouncing many of the Anglo-Saxon vowels more correctly than their Polish brothers. Those, whose ears are only attuned to the basic “a, e, o, u” vowels will have a difficult time producing (or even detecting) words containing vowels beyond their familiarity. Thus, I argue that by preserving their language, not only will the Kashubs protect their rich culture from extinction, but, in addition, will equip their children for success within the multi-cultural realm of the European Union.
[podkreślenie - Redakcja_nk)
Jurek Hinz w ubiegłym roku dołączył do grupy twórców kaszubskiego oprogramowania Linuxcsb (przypomnę, że najnowszym osiągnięciem tego zespołu jest Kaszëbsczi Firefox, o którym piszemy tu), oraz jest autorem "Werifikatora kaszëbsczégò pisënkù".

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002