Wiadomości - Aktualności - Muzealne Wakacje z kulturą kaszubską
Losowe zdjęcie
Impreza 6
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : Muzealne Wakacje z kulturą kaszubską
Wysłane przez: Redakcja-ncsb dnia 21.7.2012 17:10:00 (1083 odsłon)
Aktualności

W pierwszym tygodniu lipca (02-06.07.2012) odbyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci organizowane przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Pracownicy muzeum zapewnili warsztaty z różnych dziedzin dla trzech, 20-os. grup dzieci w różnym przedziale wiekowym. Zapisy na warsztaty rozpoczęły się na długo przed oficjalną informacją o wakacjach, dlatego listy zapełniły się bardzo szybko. Dyrektor muzeum oprócz zapisów na wakacyjne lekcje zorganizował letnie ferie dla podopiecznych Zofii Kusterskiej prowadzącej Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny.
Każdy dzień warsztatów obfitował w nowe interesujące lekcje. Dzieci miały możliwość poznania historii i zabytków muzealnych Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków. Zwiedzanie było połączone tematycznie z innymi zajęciami m. in. z rysunku i kolorowania własnego herbu oraz opisaniu własnego drzewa genealogicznego. Po tak bogatych w wiedzę warsztatach, dzieci podczas wycieczki do Ratusza doskonale znały historię miasta i rodu Wejherów, tym samym odpowiadały bezbłędnie na wszelkie pytania przewodnika. Wspaniale poradziły sobie, także w czasie zabawy plenerowej, która polegała na zaznaczeniu wszystkich ważnych punktów historyczno-kulturowych, na przygotowanym wcześniej planie Placu Wejhera. Kolejne dni poświęcone były kulturze muzycznej Kaszub. Na lekcji muzycznej dzieci nie tylko poznały ludowe instrumenty kaszubskie, ale także mogły samodzielnie spróbować gry na tych instrumentach.
Najważniejszym punktem programu były zajęcia z panem Jankowskim, piekarzem z regionalnej piekarni „Mamy i Taty” znajdującej się przy ul. Klasztornej. Zajęcia pt. „Lepienie własnego ciasteczka” były entuzjastycznie odebrane przez podopiecznych. Dzieci mogły wykonać ciastka kruche własnego pomysłu, które następnego dnia po upieczeniu w tradycyjnym piecu - odebrały z piekarni. Bardzo pouczającą lekcją było spotkanie z twórczynią ludową p. Teresą Szczodrowską, która w interesujący sposób opowiedziała dzieciom o tradycyjnym domu kaszubskim. Dodatkowo pokazała jak wykonywać kwiaty z bibuły. Przepiękne maki, szafirki, i goździki, wykonywane przez najmłodszych, są symbolem dawnej tradycji kaszubskiej. Grupy miały również okazje przyglądać się pracy p. Adama Barana wykonującego rzeźbę drewnianą, przedstawiającą Remusa, która znajduję się na trawniku od strony południowej pałacu. Z grupą chętnych przeprowadził warsztaty rzeźbiarskie. Wszystkie te zajęcia miały na celu przybliżyć dzieciom zwyczaje i tradycje naszego regionu.
Czas letnich wakacji w muzeum jest ciekawą alternatywą wakacyjnego wypoczynku. Dzieci poprzez zabawę i zajęcia plastyczne poznawały kulturę kaszubską i historię rodu Wejherów. Każdą z grup opiekowali się pracownicy muzeum. Wakacyjne warsztaty bardzo podobały się podopiecznym. Wszystkie zajęcia rozwinęły i poszerzyły ich wiedzę. Dzieci, dzięki swojej wyobraźni tworzyły przepiękne pamiątki, którymi mogły pochwalić się bliskim. Przy okazji zajęć manualnych dzieci stworzyły zabawne figurki z gliny, masy solnej, plasteliny i modeliny. Wykazały się dużą kreatywnością w malowaniu na porcelanie. Dekorowały własnoręcznie kubki i talerzyki, według wymyślonych przez siebie projektów. Oprócz tego dzieci, malowały farbami wodnymi, kolorowały przygotowane historyjki, tworzyły kartki na różne okazje, oraz własne puzzle. W wolnym czasie mogły wyszaleć się na pobliskim placu zabaw znajdującym się w parku Aleksandra Majkowskiego.

tekst Joanna Tatak
foto Anna Tarnowska

Dołączone pliki: DSC_0203.jpg  DSC_0066.jpg  DSC_0184.jpg 
Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002