Wiadomości - Aktualności - Inscenizacja bitwy pod Świecinem
Losowe zdjęcie
Mamy nagrody!
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : Inscenizacja bitwy pod Świecinem
Wysłane przez: Redakcja-ncsb dnia 23.7.2012 21:20:00 (1296 odsłon)
Aktualności

W sobotę 4 sierpnia rozegra się inscenizacja jednej z najważniejszych bitew wojny trzynastoletniej: przełomowa bitwa pod Świecinem, która odbyła się dokładnie 17 września 1462 roku. Naprzeciw siebie staną wojska polskie pod wodzą Piotra Dunina oraz wojska krzyżackie dowodzone przez Fritza von Ravenecka. Inscenizacja bitwy sprzed 550 lat ma przypomnieć ten punkt zwrotny wojny polsko-krzyżackiej, w którym Krzyżacy tracą Pomorze Gdańskie.
Bitwa pod Świecinem była kluczową bitwą wojny trzynastoletniej toczonej pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. Zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich.
W tym roku mija 550 lat od tego wydarzenia. Od kilku lat bractwa rycerskie z całej Polski zjeżdżają się do Świecina, aby podjąć próbę odtworzenia nie tylko samej bitwy, ale również życia obozowego, sposobów podróżowania i spędzania czasu przez późnośredniowiecznych rycerzy i żołnierzy zaciężnych.
4 sierpnia w Świecinie będzie można nie tylko obejrzeć inscenizację bitwy - z udziałem piechurów, konnych i wozów taborowych - ale także zwiedzić obóz warowny z II połowy XV wieku. W obozie przybywać będzie ponad 150 odtwórców historii. Po przekroczeniu bramy zwiedzający przeniosą się w czasie do roku 1462, gdzie będą mogli poznać schyłek średniowiecza za pomocą wszystkich zmysłów: patrząc, słuchając, przymierzając, wąchając i smakując, przy okazji napawając się atmosferą rycerskiego obozu na chwilę przed bitwą. Będzie można m.in. obejrzeć ubiory damskie i męskie, przymierzyć zbroję, usłyszeć odgłos strzału z działa, powąchać lufę hakownicy po wystrzale i skosztować potraw opartych na średniowiecznych składnikach i recepturach. Swój warsztat zaprezentują odtwórcy dawnych rzemiosł. Atrakcją będzie udział wozów taborowych zarówno w formowaniu obozowiska, jak i w samej bitwie.
Obozowisko dostępne będzie w godzinach od 10.00 do 18.00, z przerwą na inscenizację (14.00 - 16.00). Wstęp i udział w atrakcjach - wolny. Dojazd do Świecina – drogą nr 218 Wejherowo-Krokowa, (wieś i miejsce inscenizacji znajduje się ok. 1 km od głównej drogi).

W załączeniu plakat informujący o inscenizacji.

Źródło: http://www.facebook.com/swiecino1462

Dołączone pliki: swiecino.jpg 
Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002