Wiadomości - Aktualności - Borowiackie Szlaki
Losowe zdjęcie
VII Zjazd Kaszubów  5
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : Borowiackie Szlaki
Wysłane przez: bcirocka dnia 31.7.2012 12:50:00 (1289 odsłon)
Aktualności

Wczoraj, 30 lipca, redakcja Naszych Kaszub miała przyjemność uczestniczyć w 1. dniu szkolenia na temat interpretacji dziedzictwa kulturowego, zorganizowanego w ramach projektu „Borowiackie Szlaki – kompleksowa redukcja presji turystycznej w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie” realizowanego przez powiat tucholski.
Warsztaty, w których uczestniczyło ok. 20 osób (zajmujących się m.in. promocją turystyki, ochroną środowiska, leśnictwem, dziedzictwem kulturowym, etnografią i agroturystyką) prowadził Patrick Lehnes, koordynator międzynarodowego projektu Transinterpret oraz prezes stowarzyszenia Interpret Europe (European Association for Heritage Interpretation; www.interpret-europe.net).Dwór Janta Połczyńskich w Małej Komorzy


Jednym z celów projektu - do którego urzeczywistnienia ma doprowadzić m.in. szkolenie prowadzone przez P. Lehnesa - jest opracowanie systemu oznakowania terenowego w Borach Tucholskich oraz przygotowanie 21 tablic, które zostaną umieszczone w już ustalonych punktach bazowych (postojowych). Na tablicach znajdą się informacje o obiektach, miejscach i ludziach zarówno ważnych z punktu widzenia ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i atrakcyjnych dla turystów. O tym, co zostanie na nich umieszczone, i w jaki sposób będzie to przedstawione, zdecydują, jeśli dobrze zrozumiałam założenia projektu, uczestnicy szkolenia, czyli członkowie zespołu projektowego, który tworzą osoby ze Starostwa Powiatowego w Tucholi (będacego liderem projektu), przedstawiciele gmin Czersk i Brusy (partnerów), gminy Śliwice i Nadleśnictwa Woziwoda (gdzie projekt jest realizowany), Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz grupa fachowców z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Poniedziałkowe spotkanie warsztatowe odbywało się w Małej Komorzy (w Pałacu w Borach, gnieździe rodowym m.in. Aleksandra Janty / Janta-Połczyńskiego). Korzystając ze sposobności, redakcja zwiedziła też pobliskie średniowieczne grodzisko na jeziorze Śpierewnik (a właściwie jego rekonstrukcję), podziwiała przecudną ósemkę Brdy oraz dokładnie przyjrzała się zaporze w Mylofie. Na inne atrakcje turystyczne powiatu tucholskiego, m.in. akwedukt w Fojutowie czy wioski tematyczne (górniczą w Pile Młynie nad Brdą czy ptasią w Adamkowie), nie wystarczyło - tym razem - czasu.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002