Wiadomości - Aktualności - Internet po kaszubsku
Losowe zdjęcie
Odpust św. Rocha w Pręgowie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : Internet po kaszubsku
Wysłane przez: Redakcja-ncsb dnia 13.8.2012 20:00:00 (1475 odsłon)
Aktualności

Już od tygodnia można sprawdzić jak funkcjonują dwie prawdopodobnie najbardziej popularne strony internetowe na świecie po kaszubsku!
Jest to możliwe dzięki specjalnym skryptom, które tłumaczą polskie wersje Facebook'a i Google na język kaszubski. Skrypty może pobrać i zainstalować na swoim komputerze każdy – wyjątek stanowią jak na razie użytkownicy przeglądarek Internet Explorer oraz od kilku dni Google Chrome, który od niedawna automatycznie blokuje skrypty z serwera, na którym zostały umieszczone.

Tłumaczenie Facebook'a i Google na język kaszubski to jeden z kroków, które autorzy postanowili podjąć dla rozwoju języka kaszubskiego, przede wszystkim w przestrzeni internetowej, z której Kaszubi korzystają na co dzień. Autorzy mają nadzieję, że przyczyni się to również do wzrostu liczby osób używających języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej. Pracy nad tłumaczeniem skryptów podjął się prezes KJ, Mateusz Meyer. Opierając się na dwóch innych skryptach stworzonych przez Kevin'a Scannel'a (w języku gaelickim-szkockim) oraz Grzegorza Kulika (w mowie śląskiej) w ciągu kilku godzin stworzył ich kaszubskojęzyczne odpowiedniki.

Jak zainstalować kaszubskiego Firefox'a, Google, czy Facebook'a? Wejdź na: http://kaszebsko.com/internet-po-kaszubsku

Źródło: www.kaszebsko.com

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002