Wiadomości - Aktualności - "Miasto z morza" w misyjnej telewizji!
Losowe zdjęcie
Chocielewko
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : "Miasto z morza" w misyjnej telewizji!
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 17.8.2012 16:31:19 (2291 odsłon)
Aktualności

W najbliższą niedzielę, czyli 19 sierpnia w Programie 1 TVP o godz. 20.20 będzie można zobaczyć pierwsze 2 części 4-odcinkowego serialu z 2009 roku, stanowiącego telewizyjną wersję filmu kinowego "Miasto z morza" w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego.
Gorąco zachęcam do poświęcenia dwóch niedzielnych godzin na towarzyszenie losom Krzysztofa Grabienia z Przeworska i Łucji Konki z Gdyni, których historia została opowiedziana na tle wydarzeń w Gdyni z lat 20. XX wieku. Co warto podkreślić, bohaterowie mówią tu własnym językiem: Kaszubi po kaszubsku (nawet gdy grający ich aktorzy naszymi rodakami nie są; np. rewelacyjny Marian Dziędziel w roli ojca Łucki), Polacy po polsku, Francuzi po francusku itd.

Miałam przyjemność obejrzeć ten film dopiero kilka tygodni temu na II Festiwalu Filmów Kaszubskich i o Kaszubach, zorganizowanym przez oddział baniński ZKP. Po emisji bardzo ciekawe rzeczy o realizacji tego dzieła opowiadał odtwórca jednej z ról Zbigniew Jankowski.

W ostatni czwartek gościem Festiwalu był Mirosław Bork, którego dokumentalny film "Pomiędzy narodami. Kaszubi, Polacy i Niemcy" wyświetlono tego dnia w restauracji Mùlk.
I ten film widziałam po raz pierwszy, mimo że powstał już w roku 2000. Dokument wart jest obejrzenia, przemyślenia i upowszechnienia - np. w szkołach średnich. Po emisji filmu reżyser powiedział m.in. o tym, że kilka lat temu przygotował kilkaset kopii tego dzieła dla polskich parlamentarzystów. Dzięki temu mogli się dowiedzieć, kim są Kaszubi - moim zdaniem ten dokument świetnie nas pokazuje.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002