Wiadomości - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - Kaszubskie skarby w Państwowym Archiwum w Bydgoszczy
Losowe zdjęcie
Kwiaty
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie : Kaszubskie skarby w Państwowym Archiwum w Bydgoszczy
Wysłane przez: sgeppert dnia 19.4.2004 20:18:44 (3190 odsłon)

Dokument lokacyjny klasztoru cystersów w Byszewie wystawiony przez Mestwina w 1292 r.Już 8 maja, o godzinie 11.00 nastąpi w sali wystawienniczej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, uroczyste otwarcie wystawy „Cassubiana w zasobie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy”. To już piąta z kolei wystawa organizowana przez Bydgoski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w bydgoskiej Książnicy.

Selekcją wystawianych dokumentów zajął się dr hab. Janusz Kutta, dyrektor Archiwum i tegoroczny laureat „Medalu Stolema” przyznawanego przez kaszubską młodzież Klubu Studenckiego „Pomorania”, za swoją rewelacyjną pracę habilitacyjną na UAM w Poznaniu, pt. „Druga Rzeczpospolita i Kaszubi 1920-1939”.

Tylko w dniu otwarcia prezentowany będzie oryginał dokumentu z 1292 roku, w którym książę pomorski Mestwin II zezwalał opatowi Bertoldowi i konwentowi cystersów w Byszewie na lokację ich dóbr na prawie magdeburskim. Co ciekawe, dokument ten nigdy jeszcze nie był prezentowany, a kolejna szansa może się już tak szybko nie powtórzyć.

Innym niezwykle ciekawym dokumentem będą Akta Królewskiego Zachodnio-Pruskiego Sądu Nadwornego w Bydgoszczy z lat 1784-1806. Stanowią je księgi ingrosacji, czyli wpisów sądowych. Więc jeśli próbujesz odtworzyć historię swej rodziny, z pewnością znajdziesz w niej swoje nazwisko (jedynym warunkiem jest posiadanie pomorskiego rodowodu).

Materiałów masa, oprócz dokumentów pokazane zostaną mapy, ilustracje, fotografie Bernarda Chrzanowskiego (które wypożyczy ze swych prywatnych zbiorów pan Kutta), prasa kaszubska, dokumenty stowarzyszeń kaszubskich, materiały z powrotu Kaszubów do Polski i przykładowy spis ludności polskiej dokonanej przez Niemców. Oddzielna gablota poświęcona zostanie kaszubskiemu wojsku, chodzi o 66 pułk kaszubski im. Józefa Piłsudskiego (Skąd ten patron? Przecież Kaszubi, łagodnie mówiąc, nie przepadali za nim). Ostatni dział dotyczyć będzie wybitnych Kaszubów. Wystawione zostaną materiały z teczek Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego, Jana Karnowskiego, Aleksandra Majkowskiego, Feliksa Marszałkowskiego i in.

Otwarcie wystawy połączone będzie z wykładem dr hab. Janusza Kutty na temat „Kaszubskie skarby w Państwowym Archiwum w Bydgoszczy”. O zaśnięciu nie ma mowy! Mogę zapewnić, że nie znudzi Was ten wykład. Szef Archiwum opowiada wspaniale, tematy, które przygotowuje są dopracowane maksymalnie.

O błądzeniu przy gablotach też nie ma mowy, już miesiąc temu widziałam świetnie przygotowane podpisy do wystawianych materiałów, a tych, którzy odwiedzą wystawę w dniu jej otwarcia, osobiście oprowadzać będzie dr Kutta. Jeśli dobrnęliście aż tu, to nie myślcie sobie, że to znowu jakaś nudna wystawa, pełno starych papierów w gablotach. O nie! Będzie kolorowo, radośnie i skocznie. Przygrywać, tańczyć i recytować będzie zespół „Skrë” z Liceum Kaszubskiego w Brusach (pod kierunkiem Felicji Baska - Borzyskowskiej). Poza tym będzie można zobaczyć jak wygląda prawdziwy strój kaszubski. Ściany będą udekorowane obrazami, a między gablotami stać będą rzeźby kaszubskich twórców. Wszystko utrzymane w ludowym nastroju.

W imieniu organizatorów gorąco zapraszamy Wszystkich !!!

Materiały z Archiwum nie są dostępne dla "zwykłych śmiertelników", szansa jakich mało, by je zobaczyć. Wystawę będzie można oglądać do 5 czerwca 2004r.

Katarzyna Chamier-Gliszczyńska

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002