Wiadomości - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - Kaszubska pielgrzymka do Rzymu
Losowe zdjęcie
Odpust św. Rocha w Pręgowie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie : Kaszubska pielgrzymka do Rzymu
Wysłane przez: sgeppert dnia 25.5.2004 10:54:16 (3579 odsłon)

Prezes Zrzeszenia wystąpił z inicjatywą zorganizowania, wzorem kaszubskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej, pielgrzymki do grobów apostołów Piotra i Pawła w intencji beatyfikacji biskupa Konstantyna Dominika. Pielgrzymka miałaby odbyć się w październiku 2004 r. Poniżej list prezesa:

Członkowie i sympatycy ZKP


Lubotny Drëszë,

Koleżanki i Koledzy,


Wychodząc na przeciw oczekiwaniom wielu z nas, poraz kolejny zamierzamy doprowadzić do ogólnozrzeszeniowej, kaszubskiej pielgrzymki, tym razem do Rzymu do Ojca Świętego.

Przed czterema laty, gdy blisko 500 osobowa grupa Kaszubów wzięła udział w obchodach jubileuszowych 2000 lat chrześcijaństwa w Ziemi Świętej, odsłoniliśmy i poświęciliśmy tablicę z tekstem modlitwy pańskiej w języku kaszubskim na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Rok ten był nie tylko przyczynkiem do uczczenia tak ważnego jubileuszu, ale również do podkreślenia znaczenia i wagi jaką przywiązujemy do naszej rodzinnej tradycji, do pielęgnacji i rozwoju kaszubskiego języka. Wówczas, mając głęboko w pamięci słowa Ojca Świętego, staraliśmy się choćby odrobinę zrealizować zachętę i słowa wsparcia wypowiedziane przez Jego Świątobliwość właśnie do nas: “strzeżcie tych wartości, które świadczą o waszej tożsamości...”.

Wiemy, że nasz Papież pamięta o nas, o naszym przywiązaniu do wiary starków, do naszej Tatczëznë. Przypatruje się też naszym poczynaniom, jako społeczności i wsłuchuje się w słowa wypowiadane u nas, na Kaszubach.

Dlatego i tym razem wspólnie chcemy zamanifestować naszą jedność celów i wspólnie pielgrzymować do grobów apostołów Piotra i Pawła ze szczególną intencją – prośbą o rychłą beatyfikację sługi bożego bpa Konstantyna Dominika, syna kaszubskiej ziemi. Od już wielu lat przez nasze oddziały inicjowane były i są nabożeństwa oraz msze św. O pomyślne zakończenie procesu beatyfikacyjnego. W tym roku uroczystości w Sianowie u Królowej Kaszub również będą poświęcone świadectwom świętości bpa Dominika.

W październiku zaś chcielibyśmy podsumować nasze starania i zabiegi w Watykanie poprzez udział i świadectwo rzeszy Kaszubów w kaszubskiej pielgrzymce w intencji beatyfikacji Sługi Bożego bpa Dominika.

Rozpatrujemy dwa warianty – pielgrzymkę autokarową i samolotową. Mogą być one realizowane jednocześnie.

Poczyniliśmy już pewne kroki związane z wyborem operatora pielgrzymkowego. Dlatego też chcielibyśmy, abyście w swoich środowiskach rozeznali się, jak liczna grupa byłaby skłonna wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

Prosimy zatem o zgłoszenia (telefoniczne lub mailowe) w biurze ZKP (tel. 58 3012731 lub e-mail zkp @ kaszubi.pl ).

Z naszej strony zadanie prowadzić będzie Arkadiusz Goliński (tel. 504 070539 lub e-mail: arek @ dmk.pl ). Oczekujemy na odzew z państwa strony.


Nigdë do zgubë...


Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Prof. Brunon Synak

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002