Wiadomości - „Rodnô Zemia” - „Rodnô Zemia” 1 sierpnia 2004
Losowe zdjęcie
Tablica poświęcona ofiarom morza
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
„Rodnô Zemia” : „Rodnô Zemia” 1 sierpnia 2004
Wysłane przez: sgeppert dnia 28.7.2004 13:39:00 (3262 odsłon)

Emisja: 1.08. 2004 r., godz. 15.45. Powt. 4.08. 2004, godz. 19.04

Klëka – informacje z życia regionu, m.in. a) o Targach Książki w Kościerzynie, które odbędą się 6 sierpnia, b) festynach kaszubskich, c) nowym zespole folklorystycznym z Gdańska-Jasienia.

Naje sprawë – Z Helu wyruszyła najdłuższa pielgrzymka w Polsce na Jasną Górę. Określana jest mianem „Kaszubska”, gdyż prowadzą ją Kaszubi, a w większości jej uczestnikami są również Kaszubi. Także śpiew kaszubskich piesni oraz modły w rodnej mowie są na niej stałym elementem. O wszystkich tych aspektach będzie w programie. W tle fragment pieśni „Marija, Marija”.

Latné rozegracje – W ramach cyklu o letnich atrakcjach turystycznych, które organizowane są na Kaszubach, pokażemy szlak rowerowy na Półwyspie Helskim, z którego korzystają autochtoni i turyści. Po kaszubsku opowiedzą o nim organizatorzy tej turystycznej atrakcji Półwyspu.

Z kaszëbsczi wsë – W Miszewie od roku działa szkoła haftu. Prowadzi ją Alina Lech-Wierzińska, uczennica znanych sióstr Zofii i Jadwigi Ptachówien z Żukowa. W zajęciach uczestniczy dzieci i młodzież szkolna z Miszewa. O szkole powiedzą instruktorka i uczniowie.

Wiersz o kolorach kaszubskiego haftu recytuje Dorota Dettlaff z Chłapowa.

Naje rozmòwë – Materiał o nowej publikacji „Biesiada kaszubska”, w której ujęto pieśni, przyśpiewki, gawędy zebrane na terenie gminy Szemud. O dziele opowiada jeden z jego autorów, Stanisław Belgrau. W materiale wystąpi m.in. chór „Kaszubia” z Kielna.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002