Wiadomości - Aktualności - IPN o inwigilacji Kaszubów
Losowe zdjęcie
Morze - Kuźnica
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : IPN o inwigilacji Kaszubów
Wysłane przez: sgeppert dnia 16.2.2005 22:25:58 (2235 odsłon)

"Mimo znacznego nakładu sił i środków, nie udało się udowodnić, że Kaszubi dążą do utworzenia własnej republiki lub współpracy z Niemcami. Oskarżenia okazały się kłamliwe. Działania tajnych służb niewątpliwie osłabiły prężność ruchu kaszubskiego. Nie udało się opublikować wiele cennych prac poświęconych Kaszubom lub pisanych w języku kaszubskim. Wielu działaczy obawiając się represji przestało walczyć o język kaszubski w szkole, dlatego w pewnym sensie można SB przypisać winę za zanik języka kaszubskiego na Pomorzu. Dziś najmłodsze pokolenie Kaszubów uczy się języka swoich przodków jak języka obcego i zdecydowana większość mieszkańców Pomorza już na co dzień się nim nie posługuje."

IPN opublikował artykuł dr. Alicji Paczoski z bydgoskiej delegatury tej instytucji, pt. "Oskarżeni o separatyzm. Działania tajnych służb PRL wobec działaczy kaszubskich w latach 1945–1970". Artykuł, przedstawiający działania tajnych służb PRL wobec działaczy kaszubskich, dostąpny jest też na Zasobach pod adresem
http://www.naszekaszuby.pl/modules/artykuly/article.php?articleid=149.

Jak to w PRL, było trochę strasznie, trochę śmiesznie. Anegdotyczny jest epizod związany z uzyskaniem przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, sztandaru:

Tajne służby PRL doszukiwały się separatyzmu w każdym posunięciu Kaszubów, co dziś może powodować u czytających dokumenty tych służb nawet uśmiech. Za przykład niech tu posłuży interpretacja symboliki sztandaru Zrzeszenia, na którego ufundowanie w 1984 r. wyraził zgodę minister kultury i sztuki. Otóż zwrócono uwagę, iż na prawej stronie sztandaru umieszczono wizerunek pieczęci księcia Świętopełka, który przecież był „jednym ze sprawców śmierci księcia Leszka Białego, którego śmierć opóźniła zjednoczenie państwa polskiego. Świętopełek jest więc symbolem idei odśrodkowych i dezintegracyjnych wobec państwa polskiego”

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002