Wiadomości - Aktualności - Kaszubska Partia Narodowa
Losowe zdjęcie
czalej2
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Kaszubska Partia Narodowa
Wysłane przez: sgeppert dnia 8.6.2005 17:20:00 (5285 odsłon)

Przedwczoraj Radio Gdańsk, dziś Gazeta Wyborcza (http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,2753162.html) informują o powstaniu Kaszubskiej Partii Narodowej. Z kronikarskiego obowiązku podaję garść szczegółów dotyczących tej sprawy.

Wśród części działaczy kaszubskich od dawna przewijał się pomysł powołania partii kaszubskiej. Promotorem tego pomysłu stał się Witold Bobrowski. Po raz pierwszy proklamował powstanie tej partii podczas wręczania Medali Stolema 5 maja br. Będąc organizatorem akcji poparcia mieszkańców Tuszków broniących swej szkoły przed likwidacją, akcję tę - demonstrację przed Urzędem Wojewódzkim 24 maja i przed Urzędem Gminy w Lipuszu 25 maja - przedstawiał jako działanie Kaszubskiej Partii Narodowej.

6 czerwca w siedzibie ZKP w Gdańsku przy Straganiarskiej odbyła się dyskusja nad perspektywami kaszubszczyzny, ruchu kaszubskiego i Zrzeszenia. Uczestniczyli w niej działacze zaproszeni przez Artura Jabłońskiego. Celem dyskusji było wypracowanie tez, które posłużą do przygotowania strategii Zrzeszenia. Nad strategią pracuje siedem zespołów opracowujących różne zagadnienia takie jak sprawy gospodarcze, prawne, edukację, współpracę z Kościołem. Zespół dyskutujący 6 czerwca A. Jabłoński określił jako osoby spoza Zrzeszenia, których spojrzenie "z boku" może okazać się dla Zrzeszenia pożyteczne.

Wśród zaproszonych osób byli zwolennicy narodowości kaszubskiej i osoby związane z partią tworzoną przez W. Bobrowskiego. Dlatego przed spotkaniem padł pomysł, by przy tej okazji omówić sprawy tworzenia partii. Jednak do dyskusji na ten temat nie doszło, zresztą W. Bobrowski nie był tam obecny. Mimo to w świat poszła informacja sugerująca, że partia tworzy się pod auspicjami Zrzeszenia (nb. dziennikarz przygotowujący ten materiał też nie był obecny na spotkaniu). W efekcie A. Jabłoński, jako przezes ZKP, odciął się od partii, podkreślając, że jest to inicjatywa określonych osób, z którą Zrzeszenie nie ma nic wspólnego.

Jednym słowem dzięki mediom drobne spotkanie paru osób urosło do rangi sprawy wagi niemal państwowej. Chyba zaczyna się sezon ogórkowy.

[Dodane 10.06.2005]
Tworzenie partii zostało życzliwie przyjęte przez Ruch Autonomii Śląska oraz animatora współpracy kaszubsko-fryzyjskiej, zamieszkałego w Holandii Stanisława Kruszyńskiego. Ten ostatni sugeruje związanie partii z Wolnym Sojuszem Europejskim.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002