Wiadomości - Publicystyka - O ofiarach II wojny światowej w dzisiejszych radiowych "Spotkaniach z Kociewiem"
Losowe zdjęcie
Janowice
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 9.9.2011 11:04:04 (1412 odsłon)

Dziś, w piątek 9 września pierwsza powakacyjna audycja z cyklu "Spotkania z Kociewiem".
Program, realizowany przez Radio Fabryka i Oddział Kociewski ZKP w Tczewie, rozpocznie się, jak zawsze, o godz. 20.
Pierwsza wrześniowa audycja będzie poświecona "Kociewiakom w okresie drugiej wojny światowej".
Jak piszą jej autorzy na stronie ZKP: "Wspomnimy tych, którzy zostali zamordowani w Lesie Szpęgawskim i innych miejscach kaźni. Będziemy mówić o skomplikowanych kolejach losu przymusowo wcielonych do Wehrmachtu. Nie zapomnimy też o ofiarach zbrodni katyńskiej. Zachęcamy do aktywnego udziału w audycji".

Wysłane przez: bcirocka dnia 7.9.2011 11:44:58 (1657 odsłon)

Ciekawy artykuł pod tym tytułem znalazłam dziś w portalu kartuzy.info. Jego autorem jest Ryszard Leszkowski.
Tekst zaczyna się tak: Pamięci kartuskich Żydów poświęciłem esej publikowany w "Gazecie Kartuskiej" w dziewięciu odcinkach na przełomie 2010 i 2011 roku. Niemal w przededniu dwutygodniowego wyjazdu do Jerozolimy, gdzie udaję się na zaproszenie Instytutu Yad Vashem, przygotowałem tekst, który ma jeszcze raz przypomnieć nieliczną kartuską diasporę żydowską, przypomnieć, że Żydzi żyli w naszym mieście i zostawili tu swoje, niestety, zniszczone i zapomniane ślady.

Wysłane przez: bcirocka dnia 30.5.2011 12:05:30 (3032 odsłon)

Jesienią 2007 roku w Brusach powstało Zaborskie Towarzystwo Naukowe, które postawiło sobie m.in. następujące cele: inspirowanie i prowadzenie badań naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Zaborskiej, promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Ziemi Zaborskiej oraz wzmacnianie tożsamości regionalnej, promocja języka i kultury kaszubskiej. Te cele urzeczywistnia m.in. poprzez działalność wydawniczą, jednym z obszarów tej działalności jest publikowanie biuletynu „Ziemia Zaborska. Terra Zaboriensis”. Pierwszy numer „Ziemi Zaborskiej” ukazał się latem 2008 roku, drugi – latem roku następnego, trzeci ma oznaczenie „lato 2010”.

>> Więcej >> | (2043 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 25.5.2011 12:02:15 (1512 odsłon)

W portalu gazetakaszubska.pl opublikowano niedawno czwarty wywiad z cyklu "Wòjnowi Kaszëbi". Bohaterem pierwszego był p. Aleks Cierocki (który walczył pod Monte Cassino w armii gen. Andersa) i jego żona Agnieszka, drugiego – państwo Chołkowie: Krystyna (gdańszczanka, córka Niemki i Kaszuby, członka Związku Polaków, więzionego w Stutthofie i Oranienburgu) i Bronisław (najpierw wcielony do niemieckiego wojska, a potem walczący w armii Andersa), trzeciego – państwo Prangowie: Władysław (który wiosną 1944 trafił w szeregi Wehrmachtu i był w czerwcu w Normandii, podczas inwazji na nią) i Wanda (której ojciec umarł w Stutthofie, a jej udało się schronić w kopcu z ziemniakami i brukwią przed Rosjanami...). Czwartą rozmowę red. Eugeniusz Pryczkowski, autor tego bardzo ważnego i niezwykle ciekawego cyklu, przeprowadził z p. Augustynem Kowalewskim.
Wszystko, co mówią Wòjnowi Kaszëbi, jest warte uwagi, zatem zachęcam do przeczytania artykułów o nich. Można je znaleźć w dziale Rodnô Zemia portalu GK.

>> Więcej >> | (2862 bajtów)
Wysłane przez: s_ch_ dnia 19.5.2011 22:26:50 (2684 odsłon)

Historia jaka jest, każdy wie. Każdy też od czasu do czasu ma okazję się przekonać, że jest w błędzie. Na ogół są to miłe rozczarowania, więc nie ma czego żałować. Niech żałuje za to, kto nie wybrał się we środę 18 maja br. do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni na wykład historyczny prof. Zygmunta Szultki – drugi z cyklu poświęconego historii Kaszubów. Prelegent, do niedawna kojarzony ze Słupskiem, a od 2006 r. pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego, zaprezentował pasjonujący wywód, w którym czasy odległe niemal ożyły w oczach i uszach słuchaczy. Była nas – symboliczna o tej wiosennej porze – siedemnastka.
Profesor z marszu zaatakował temat prelekcji i zastanawiał się nad sensownym datowaniem tytułowych „czasów nowożytnych” w aspekcie historii Kaszub. Zaproponował rok 1534 jako początek, a dekadę 1820–30 jako koniec. Pierwsza data oznacza urzędowe zaprowadzenie luteranizmu na Pomorzu Zachodnim. Odbyło się ono z poważnym naruszeniem regulaminu, więc ciąży na nim zarzut bezprawia, ale stało się faktem. Natomiast przełom pierwszych ćwierci XIX wieku zapisał się w dziejach zaprowadzeniem obowiązku szkolnego, przyczynił do powstania szkół katolickich, a więc częściowo polskich, oświecił tutejszy lud i uświadomił, z czego m.in. wzięło się niemal idealne rozgraniczenie: Polak = katolik, Niemiec = luteranin.

>> Więcej >> | (3519 bajtów)
Wysłane przez: paulk dnia 16.2.2005 13:27:41 (2215 odsłon)

O Szariszu rozmawialiśmy kilkakrotnie i nawet raz tam byliśmy. Czy to tacy słowaccy Kaszubi? Raczej nie. Raczej na moje oko - to jest prawdziwy język regionalny. Poczytajcie sobie, np:
http://www.navychod.cz/?req=article&id=290

Wysłane przez: fopke dnia 13.4.2004 11:13:08 (2190 odsłon)

Cząd Wiôldżégò Tidznia skłóniwô do przemëszleniów nad òfiarą żëcô Christusa i kòżdą òfiarą niedowinnëch lëdzy, w tim pòùmarłëch w Madrice, 2000 lat pózni. W ti sprawie na swój gwôsny ôrt wëpòwiedzelë sã trzeji Kaszëbi: Jerzi Stachùrsczi, Eugeniusz Prëczkòwsczi i Tómk Fópka.


>> Więcej >> | (2313 bajtów)
Wysłane przez: fopke dnia 10.3.2004 18:21:10 (2397 odsłon)

Latos, trzecygò strumiannika òstelë jesmë z Jerzim Stachùrsczim rôczoné do Pòmieczińsczi Ëtë na zjińdzenié pòswiãconé kaszëbsczi mùzyce. Nigle më zaczãlë ò ni gôdac, zdążëlë më zbłądzëc w sniegòwi kùrzawie.

>> Więcej >> | (4762 bajtów)
Wysłane przez: sgeppert dnia 9.11.2003 20:43:34 (2683 odsłon)

Eugeniusz Prëczkòwsczi

W òstatnëch dniach më òdwiedzelë nasze smãtôrze, pòmòdlëlë sã za blisczich. To snôżi zwëk i pòtrzeba. Tak jak më ùtczimë starszich, tak mòże i nas ùtczą - pòd warënkã, że dobrze wëchòwómë dzecë.

>> Więcej >> | (2983 bajtów)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002