Wiadomości - Media kaszubskie - Czego życzymy kaszubskiej społeczności?
Losowe zdjęcie
Odargowo - dawna stodoła
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)

(1) 2 3 4 ... 10 »
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 28.12.2011 13:48:07 (2411 odsłon)

Na prośbę redakcji Audycji kaszubskich w Radiu Gdańsk zamieszczamy apel radiowców:
Kaszubi! Piszcie o tym, czego życzycie kaszubskiej społeczności w 2012 roku! Pomysłom przyjrzymy się w najnowszym Magazynie Kaszubskim.
W imieniu radiowców i własnym prosimy o zamieszczanie potencjalnych życzeń w komentarzach do tej wiadomości. Wszystkie z pewnością zostaną rozpatrzone przez autorów Magazynu Kaszubskiego, a kto wie? - może zostaną także rozpatrzone i spełnione przez jakąś wyższą instancję...

Wysłane przez: Gość dnia 13.9.2011 22:54:03 (1513 odsłon)

Chcesz òstac lektorã w projekce ,,Kaszëbsczé Bajania”? Mómë dlô ce niespòdzajnotã!
Cobë nalezc sã w lektorsczim karnie, sygnie blós napisac na facebookòwim profilu kaszëbsczich audicjów w Radiu Gduńsk (czëli tuwò;)), jakô je twòja ùlubionô pòwiôstka z dzecnëch lat, gdze i òd kògò môsz ją ùczëté, a téż dlôcze prawie òna je dlô ce òsoblëwô.

Wysłane przez: bcirocka dnia 25.8.2011 14:46:36 (1542 odsłon)

Podobno to już przedostatni wyjazd radiowego studia na kółkach! Czyżby to oznaczało, że kończą się wakacje? :(
Wczoraj kaszubscy radiowcy byli w Stężycy, a we wtorek w Sopocie. Natomiast w ubiegłym tygodniu, w piątek 19 sierpnia - w Luzinie.
I teraz już wiadomo, dlaczego prezenterzy tego radia są zawsze świetni poinformowani - są w centrum wydarzeń albo sami je tworzą.
Serdecznie pozdrawiam całą ekipę Radia Kaszëbë!

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 16.8.2011 21:43:25 (2990 odsłon)

Kaszubskimi sprawami zajmuje się kilka stacji telewizyjnych: teoretycznie TVP Gdańsk (raz w miesiącu pojawia się 2. edycja "Tedë jo"); CSBTV, o której niewiele wiem, ponieważ jej programy nie pojawiają się w sieci; Bytów TV pokazująca to, co się dzieje w powiecie bytowskim (a organizuje się tam mnóstwo ciekawych imprez); Twoja Telewizja Morska, w której ramówce są takie audycje, jak "Kaszuby dotąd nieznane", "Region okiem kamery", "Kleka" i "Tu je nasza zemia" oraz oryginalne, przygotowywane i prowadzone przez bardzo młodych nauczycieli lekcje kaszubskiego (ta stacja skupia się głównie na tym, co dzieje się na północy Kaszub); Telewizja Teletronik nadająca m.in. "Spiéwné Ùczbë" kaszubskiego (co piątek) i lokalne wiadomości (przede wszystkim z powiatu kartuskiego i Kociewia); oraz istniejąca od 2003 roku Telewizja Kaszuby (do 2006 obejmowała swym zasięgiem powiat kościerski, a od 5 lat produkuje program także w Wejherowie, jak czytamy na jej stronie).

>> Więcej >> | (1774 bajtów)
Wysłane przez: bcirocka dnia 15.8.2011 9:41:57 (1666 odsłon)

A w nim m.in. o Kaszubce z Kanady szukającej swoich przodków w okolicach Chwaszczyna (pisaliśmy o tym), o śladach także żydowskiej przeszłości Bytowa oraz o nowym portalu tworzonym przez Zrzeszenie Kaszubskie-Pomorskie.
Audycję można wysłuchać na stronie Radia Gdańsk

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 28.7.2011 13:02:41 (1574 odsłon)

Polecam świetny odcinek programu o Kaszubach przygotowanego przez Karolinę Raszeję.
http://www.tvp.pl/gdansk/publicystyka/ted-jo/wideo/odc-03072011/4814513
Następna 10-minutowa jedyna audycja o Kaszubach (z niewielkimi wstawkami w języku kaszubskim) w telewizji publicznej dopiero za miesiąc...

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 25.7.2011 19:23:24 (2344 odsłon)

Portal internetowy gazetakaszubska.pl przygotował dla uczestników Zjazdu specjalne papierowe wydanie, które ukaże się, jak napisano na tej stronie w przeddzień Zjazdu, „Pierwszy raz w historii”. 16-stronicowa kolorowa gazeta była rozdawana w sobotę 23 lipca w Transcassubii i na ulicach Lęborka. W piśmie opublikowano ciekawe artykuły poruszające szczególnie ważne dla Kaszubów tematy.
Na 1. stronie o historii kaszubskich zjazdów, z których pierwszy (wówczas jeszcze nie nazywany zjazdem) w roku 1999 odbył się w Chojnicach i miał być „piękną emocjonalną manifestacją”, uczczeniem „wielkiego i epokowego sukcesu, jakim było scalenie ziem kaszubskich w świeżo powołanym województwie pomorskim”, opowiada Kazimierz Klawiter, jeden z pomysłodawców corocznych spotkań Kaszubów z całego świata w jednym z pomorskich miast. Drugi tekst z pierwszej strony został zatytułowany „Na Kaszuby wracam z radością”, „pierwszy kaszubski premier RP” Donald Tusk w rozmowie z (bo) opowiada o tym, „co ceni w Kaszubach, jak wpłynęły na jego życie i pomagają mu w codziennej pracy”.

>> Więcej >> | (3054 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 22.7.2011 9:36:14 (1855 odsłon)

Internetowa "Gazeta Kaszubska" opublikowała ciekawy felieton Tatiany Kuśmierskiej zatytułowany "Kaszëbsczé zoo w westrzódkù gardu".
Zaczyna się tak: "Kaszëbi, jak je wiedzec, wcygają tobakã, ùprôwiają bëlné malënë, chòdzą do kòscoła, a jak sã jima nudzy, tej wesziwają abò spiéwają kaszëbsczé nótë. Wszëtcë wiedzą téż, że Kaszëbi mieszkają na Kaszëbach, to je tam, gdze je las, z jaczégò mògą zbierac grzëbë, abò wòdã, w jaczi żëją rëbë, abò tam, gdze na pòlach nie roscą bloczi ani hańdlowé galerie, leno malënë. W jinych môlach Kaszëbi nie żëją, bò nie mielëbë co jesc. Wiedzec je téż, że czasama zdarzi sã Kaszëbom òblec jeansy, jic do McDonalda, zaspiewac Kaszëbsczé nótë na rockòwò abò pòjachac do Gduńska - jednakò są to blós wejimkòwé stojiznë, chtërne chòcle ùroklëwé, do kaszëbiznë pasëją jak kwiôtk do kòżëcha".
Ten tekst przypomniał mi dyskusję, jaka się toczyła na naszym portalu 7 lat temu, po opublikowaniu przez Iwonę Joć w Nordzie artykułu "Kaszubi w dżinsach" (http://www.kartuzy.naszemiasto.pl/archiwum/709434,kaszubi-w-dzinsach,id,t.html), będącego relacją ze spotkania zorganizowanego przez Pomorańców z przedstawicielami mediów, na którym rozmawiano o "Kaszubach i języku kaszubskim w mediach". Podczas tego spotkania Karol R. powiedział: "Odnosi się wrażenie, że wizytówką Kaszub w mediach są stroje ludowe, burczybas, diabelskie skrzypce i tabaczenie. Tak myślą o Kaszubach między innymi moi koledzy ze studiów".

>> Więcej >> | (2676 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 6.7.2011 9:24:08 (1591 odsłon)

7 lipca będzie kolejnym wakacyjnym czwartkiem z filmem kaszubskim i/lub o Kaszubach.
W tym dniu, jak zwykle o godz. 20, w Centrum Kulturalno-Sportowym w Małkowie (w gm. Żukowo) będzie można zobaczyć „Czarny czwartek”, film fabularny Antoniego Krauze. Festiwalowym specjalnym gościem będzie producent filmu, Kazimierz Beer.
A zatem nastąpiła zmiana we wcześniej ogłaszanym na stronach internetowych programie festiwalu, pierwotnie 7 lipca miał zostać pokazany polski film fabularny „Kaszëbë”, w reż. Ryszarda Bera.

>> Więcej >> | (1517 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 29.6.2011 14:33:54 (1504 odsłon)

W załączniku program CSBTV od 1 do 7 lipca 2011 roku.

>> Więcej >> | (150 bajtów)
(1) 2 3 4 ... 10 »
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002