Wiadomości - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - Kaszubskie Bajania wkrótce w sieci i w realu
Losowe zdjęcie
Jez. Białe
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)

(1) 2 3 4 ... 11 »
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 25.8.2011 13:25:50 (2366 odsłon)

"Kaszubskie Bajania" - rewelacyjny pomysł ZG ZKP na prowadzenie kampanii jednocześnie propagującej wśród najmłodszych czytelnictwo i promującej kaszubską kulturę - będą miały swoją stronę w internecie!
W ramach tej kampanii przygotowano płytę, na której zarejestrowano głosy wielu znanych i znakomitych osób czytających kaszubskie bajki. Usłyszymy na niej m.in. Danutę Stenkę, tegoroczną laureatkę Medalu Stolema, powszechnie uwielbianego Maćka Miecznikowskiego i panią Joannę Kurowską. Po kaszubsku będzie mówił także dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Larry Okey Ugwu. "Akcji patronuje i wspiera ją Radio Gdańsk, w którego studio dokonano większości nagrań", jak napisano w wakacyjnym numerze "Pomeranii".

>> Więcej >> | (1530 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 14.8.2011 8:28:49 (1713 odsłon)

Od Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Chwaszczynie dowiedzieliśmy się, że ta organizacja przystąpiła do realizowania projektu "Żukowskie jadło - przewodnik kulinarny po gościńcach gminy Żukowo".
Jak informują chwaszczyńscy zrzeszeńcy, "(...) jesienią tego roku powstanie publikacja, w której zamieszczone zostaną wszystkie gościńce (obiekty, w których zatrzymują się podróżni, aby zjeść) działające na terenie gminy Żukowo. Planuje się zamieszczenie w publikacji niezbędnych danych teleadresowych, krótkiego opisu gościńca wraz ze zdjęciem oraz tzw. specjalność zakładu.

>> Więcej >> | (1652 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 18.7.2011 10:25:39 (1652 odsłon)

czyli powiatu kościerskiego.
Od września 2011 r. w Centrum Informacji Turystycznej Bramie Kaszubskiego Pierścienia w Garczynie będą się odbywały bezpłatne warsztaty regionalne, na których będzie można się nauczyć podstaw haftu, rzeźby, plecionkarstwa oraz malarstwa na szkle. "W warsztatach ma możliwość uczestniczenia każdy mieszkaniec Powiatu Kościerskiego SERCA KASZUB. Szczególnie zapraszamy nauczycieli regionalistów, nauczycieli języka kaszubskiego oraz młodzież i osoby dorosłe zainteresowane kulturą Kaszub".
Warsztaty, organizowane przez kościerski oddział ZKP, będą się odbywać po południu oraz w weekendy.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie gminy Kościerzyna: http://www.koscierzyna.pl/Aktualnościartykuły/bezpłatnewarsztatyregionalne.aspx
Informacje o warsztatach można także uzyskać pod nr tel. 58 726 406 190.

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 17.6.2011 13:26:40 (2159 odsłon)

W dzisiejszym internetowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego Marek Adamkowicz opisuje realizowany przez ZKP, a skierowany do dzieci i rodziców projekt "Kaszubskie Bajanie", który "ma zapobiec sytuacji z przeszłości, kiedy to - niedługo po II wojnie światowej przerwany został międzypokoleniowy przekaz kulturowy". Jednym ze sposobów wznowienia owego przekazu, jakie proponuje ZKP, jest wydanie przez to stowarzyszenie płyty z bajkami. Nagrane na płycie "Opowieści dla najmłodszych zinterpretowali m.in. aktorki: Danuta Stenka i Joanna Kurowska, muzyk Maciej Miecznikowski oraz dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Nigeryjczyk, Larry Okey Ugwu".
Z informacji o projekcie zamieszczonej na stronie ZKP wynika, że w jego realizację włączyły się lokalne media: Radio Gdańsk oraz CSBTV: "Radio Gdańsk objęło nie tylko patronat medialny nad kampanią, ale również istotnie wsparło merytorycznie i technicznie akcję, m.in. użyczając bezpłatnie studia, w którym dokonujemy większości nagrań.
Wsparcia przy nagraniach udzielił również Teatr Polskiego Radia S.A., który gościł na nagraniach Danutę Stenkę, Macieja Miecznikowskiego i Joannę Kurowską, oraz CSB TV dokonując rejestru video podczas części nagrań".

>> Więcej >> | (2782 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 17.6.2011 12:20:29 (2410 odsłon)

18 czerwca laureaci Medali Srebrna Tabakiera Abrahama za rok 2010 - ks. Stanisław Dułak, prof. dr. hab. Andrzej Gąsiorowski oraz prof. dr hab. Jowita Kęcińska - otrzymają wyróżnienia przyznane im przez gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Uoczystość odbędzie się w Zespole Szkół nr 11 w Gdyni-Pogórzu (u. Porębskiego 12) o godz. 16.15.
Przed uroczystością zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Michała Archaniała w Gdyni-Oksywiu.
Źródło: „Pomerania” 6/2011.

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 13.6.2011 22:39:29 (1981 odsłon)

Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która spotkała się w Pelplinie 11 czerwca, ogłosiła, że rok 2013 będzie obchodzony w ZKP jako Rok ks. Janusza Pasierba.
W imieniu oddziałów w Pelplinie, Tczewie i Zblewie pan Bogdan Wiśniewski wnioskował, by ZKP rok 2013 ogłosiło rokiem księdza-poety pochodzącego z Lubawy.
Źródło: www.kaszubi.pl

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 8.6.2011 9:59:07 (2991 odsłon)

11 czerwca, czyli w najbliższą sobotę, o godz. 10 w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku rozpocznie się finał 40. Konkursu „Ludowe Talenty”.
Głównym organizatorem „Ludowych Talentów” jest ZKP Oddział Gdańsk, jego partnerami są Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku i gdański oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

>> Więcej >> | (830 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 6.6.2011 10:08:07 (2685 odsłon)

Sianowski oddział ZKP po raz dziewiąty ogłosił konkurs zatytułowany "Poezja o Królowej Kaszub".
Konkurs jest adresowany do wszystkich grup wiekowych, warunkiem udziału w nim jest przesłanie 1, 2 lub 3 wierszy na wskazany temat, utwory mogą być napisane po kaszubsku lub po polsku.
Czasu jest niewiele – prace (oznaczone imieniem, nazwiskiem, wiekiem i adresem autora) należy przesłać pocztą na adres: Maria Wenta, Kolonia 103/2, 83- 328 Sianowo, do 11 czerwca.
"Rozstrzygnięcie konkursu, rozdanie dyplomów i nagród planuje się na 15 czerwca 2011 r. po mszy z nowenną około godz. 20 w kościele parafialnym w Sianowie".

>> Więcej >> | (1385 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 27.5.2011 9:05:23 (1584 odsłon)

Jak poinformował wczoraj multimedialny portal z Pomorza Nadmorski24, wejherowski oddział ZKP ma powody do radości: chęć podjęcia nauki języka kaszubskiego w nowym roku szkolnym zadeklarowało tylu uczniów, że w każdej wejherowskiej szkole zostaną utworzone grupy, w których będzie można się uczyć języka regionalnego.
"Akcja zrzeszeńców, która na celu miała zachęcić młodzież do nauki języka kaszubskiego, zakończyła się sukcesem. Liczba chętnych przerosła oczekiwania inicjatorów. (...) W sumie zgłosiło się prawie 200 chętnych. Rekordzistką wśród wejherowskich placówek okazała się szkoła podstawowa nr 6. Póki co jest tu 66 chętnych".

>> Więcej >> | (714 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 25.5.2011 14:03:20 (1733 odsłon)

można zobaczyć na stronie ZKP pod adresem http://www.kaszubi.pl/?p=news_comm&id=3628
Fotografia towarzyszy znakomitej, wyczerpującej relacji z finału konkursu wiedzy zorganizowanego "przez lęborski Oddział ZKP wraz z Partnerami (ZKP O/Cewice, Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba, Stowarzyszenie Rozwój Bukowiny) oraz samorządami (Powiat Lęborski, Gmina Cewice, Gmina Nowa Wieś Lęborska, Miasto Lębork, Miasto Łeba) w ramach przedsięwzięcia Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem, realizowanego w roku Floriana Ceynowy, dofinansowanego ze środków Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego".
Finał ów odbył się 19 maja 2011 r. w Lęborku.

(1) 2 3 4 ... 11 »
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002