Wiadomości - Sprawy społeczne - "Nie!" dla ograniczenia kaszubskich audycji w mediach publicznych
Losowe zdjęcie
II Wojewódzka Konferencja Regionalistów  3
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej


(1) 2 3 »
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 7.9.2011 18:47:50 (1805 odsłon)

Akcję/wydarzenie pod takim hasłem utworzył na Facebooku Mateusz Tytus Meyer.
Można włączyć się do akcji, np. wyrażając swoje poparcie na stronie tego wydarzenia, można też zaproponować inną formę wywierania wpływu na bieg wydarzeń. Jesteśmy otwarci na propozycje.
Oto, co napisano na stronie wydarzenia:
Po usunięciu w 2010 roku popularnego na Kaszubach i Pomorzu programu "Rodnô zemia" emitowanego od wielu lat w każdą niedzielę przez TVP3 Gdańsk i skróceniu ogólnego czasu przeznaczonego dla mniejszości kaszubskiej w publicznej telewizji - program "Tedë jo" - przyszedł czas na publiczne stacje radiowe.

>> Więcej >> | (2452 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 1.9.2011 11:00:00 (1627 odsłon)

Dzisiaj, w piątek o godz. 18 NIEOBOJĘTNI wystąpią na koncercie charytatywnym, z którego dochód zostanie przeznaczony dla Paulinki Perschon, 12-latki cierpiącej m.in. na bezwład nóg - na zbudowanie dla niej podjazdu, który ułatwiłby jej wychodzenie z domu.
Podczas koncertu, który odbędzie się w Gimnazjum nr 1 w Wejherowie, wystąpią m.in. Weronika Korthals, Ewelina Kuc, Tomasz Fopke, Chór Harmonia, kabaret "We dwa konie" i kabaret "Kuńda".
I my bądźmy NIEOBOJĘTNI - weźmy udział w tym przedsięwzięciu.
Bilet wstępu na koncert kosztuje 10 zł.

>> Więcej >> | (910 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 8.6.2011 9:55:05 (1475 odsłon)

10 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Przywidzu o godz. 18 rozpocznie się konferencja zatytułowana "Kaszubi i Polacy na Gdańskich Wyżynach".
W programie dwa wystąpienia: 1) prof. Andrzej Romanow „Polonia w Wolnym Mieście Gdańsku”, 2) dr Sylwia Bykowska "Rehabilitacja Kaszubów po zakończeniu II wojny światowej”.
Moderatorem spotkania będzie Krzysztof Korda.
Podczas konferencji będzie można zobaczyć prezentacje multimedialne o ks. Janie Aeltermannie, Józefie Uhlenbergu i Stanisławie Czarnowskim.
Źródło: www.kaszubi.pl

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 24.5.2011 11:50:17 (1671 odsłon)

Tak zatytułowała swoją wypowiedź przygotowaną na IV Pomorski Kongres Obywatelski – odbywający się pod hasłem „Podmiotowość dla rozwoju” – Tatiana Kuśmierska i pod tym tytułem – poszerzonym o drugi człon: „Tożsamość regionalna oczami młodego pokolenia” – opublikowano ją w rozdawanej uczestnikom Kongresu książce.
Głos Tatiany był ostatnim w otwierającej obrady sesji plenarnej. I zyskał największe uznanie, jeśli za jego miarę można uznać siłę i czas trwania oklasków. Dlaczego?

>> Więcej >> | (11265 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 22.5.2011 10:34:37 (1413 odsłon)

Dyskusja o tożsamości społecznej będzie się toczyć w Klubie Atelier w Sopocie w poniedziałek 23 maja od godziny 19. Będzie to ostatnie tej wiosny spotkanie z cyklu Bliżej Psychologii.
Tożsamość społeczna będzie rozpatrywana w trzech aspektach (albo od trzech stron):
(a) jako źródło poczucia sprawstwa, bezpieczeństwa, przynależności,
(b) jako ograniczenie, społeczna niewola, sposob ograniczania wolnej woli Ja
(c) jako przesłanka niechęci, wrogości, deprecjonowania Ja innych, obcych.
Gośćmi profesora Łukaszewskiego będą: prof. Dariusz Doliński (SWPS Wrocław), prof. Tomasz Maruszewski (SWPS Sopot) i prof. Tomasz Szkudlarek (UG).

>> Więcej >> | (1047 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 22.5.2011 10:23:26 (1541 odsłon)

Od 25 do 27 maja w siedzibie Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy odbędzie się ogólnopolska konferencja
"Edukacja regionalna: wyzwania teorii i praktyki" zorganizowana przez Zakład Pedagogiki Ogólnej, Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Gdański; Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie; Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy oraz Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej.

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 16.5.2011 14:09:51 (1826 odsłon)

Jutro, czyli we wtorek (17 maja) w siedzibie Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy odbędzie się Sympozjum Wsi Pomorskiej pt. WIEŚ W PRZESTRZENI INTEGRACJI.
Sympozjum, które będzie moderować prof. Cezary Obracht-Prondzyński (m.in. jest Przewodniczącym Rady Fundacji KUL), rozpocznie się o godz. 10.
Referaty wygłoszą: prof. Tomasz Szlendak (Kultura na wsi w świetle najnowszych badań. O deficytach, potencjałach w kontekście wzmacniania kapitału społecznego), prof. Józef Borzyszkowski (Współpraca źródłem sukcesu. XIX i XX w. wiejskie inicjatywy gospodarcze jako inspiracja w myśleniu o rozwoju), dr Wojciech Knieć (Nowe zjawiska na wsi z perspektywy kilku regionów - w soczewce socjologa) oraz prof. Andrzej Baranowski (Pomorska wieś a koncepcja zrównoważonego rozwoju).

>> Więcej >> | (1375 bajtów)
Wysłane przez: bcirocka dnia 18.4.2011 11:48:25 (1487 odsłon)

W poniedziałek 18 kwietnia o 19.00 w sopockim klubie Atelier (ul. Mamuszki 2) odbędzie się druga dyskusja na temat TOŻSAMOŚCI (w ramach trzeciej serii spotkań Bliżej Psychologii).
"Temat wiodący drugiego spotkania: KŁOPOTY Z TOŻSAMOŚCIĄ.
Goście będą rozmawiali o sytuacyjnych i osobowych źródłach problemów z tożsamością. Będą próbowali odpowiedzieć na pytania: Dlaczego nie wiem, kim jestem? Czy można stracić tożsamość? Czy można być nikim? Omówią też problemy związane z tożsamością: konflikty, kryzysy, zaniki".
W spotkaniu wezmą udział: prof. Wiesław Łukaszewski (SWPS Sopot), prof. Tomasz Maruszewski (SWPS Sopot), dr Aleksandra Fila-Jankowska (SWPS Sopot) oraz prof. Agnieszka Niedźwieńska (UJ).

>> Więcej >> | (1015 bajtów)
Wysłane przez: bcirocka dnia 14.4.2011 10:29:48 (1498 odsłon)

Ankietę pod takim tytułem przeprowadza Anna Orłowska, studentka ostatniego roku socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Do udziału w badaniu zaprasza osoby w wieku od 18 do 35 lat.
Kwestionariusz ankiety można znaleźć pod takim adresem:
http://www.ankietka.pl/ankieta/5829/mlodzi-kaszubi-kultura-a-tozsamosc.html#top

>> Więcej >> | (515 bajtów)
Wysłane przez: bcirocka dnia 4.4.2011 10:45:15 (1571 odsłon)

Co wtorek, od 16.00, w przodkowskiej bibliotece razem bawią się i rozwijają kilkuletnie dzieci (nieuczęszczające do żłobka czy przedszkola) oraz ich matki.
Biblioteka Gminy Przodkowo włączyła się bowiem w jedną z akcji prowadzonych przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, polegającą na tworzeniu grup zabawowych, które mają umożliwić dostęp do edukacji przedszkolnej dzieciom z różnych powodów niekorzystającym z opieki instytucjonalnej.
Na stronie fundacji można znaleźć szczegółowe informacje o tym przedsięwzięciu: "Program jest innowacyjną propozycją wprowadzenia w Polsce nowej formy edukacyjnej pomagającej matkom małych dzieci w rozwoju własnym oraz w stymulowaniu rozwoju swoich dzieci. Grupy Zabawowe – czyli systematyczne spotkania matek i dzieci – pozwalają rozwijać kobietom umiejętności organizacyjne oraz społeczne i jednocześnie tworzą dobre środowisko wspomagające wszechstronny rozwój dzieci. W Unii Europejskiej Grupy Zabawowe są bardzo popularną formą wspierania rodziny".

>> Więcej >> | (1608 bajtów)
(1) 2 3 »
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002