Wiadomości - Książki i prasa - Mokwa - obrazy morza i Kaszub
Losowe zdjęcie
Łeba. VII Zjazd Kaszubów
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej


(1) 2 3 4 5 »
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 13.12.2011 19:53:14 (3160 odsłon)

W czwartek 15 grudnia o godz. 17 w Muzeum Miasta Gdyni rozpocznie się promocja książki Stolem z morza i Kaszub. Życie i twórczość Mariana Mokwy (1889–1987). Autorem promowanej publikacji jest Romuald Tadeusz Bławat.

>> Więcej >> | (1210 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 11.12.2011 16:50:38 (2471 odsłon)

Kierownik Działu Informacji i Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, p. Danuta Sroka zaprasza nas na promocję książki prof. Stanisława Sławomira Nicieji "Lwów. Ogród snu i pamięci”.
Spotkanie odbędzie się również w środę 14 grudnia o godz. 17 w Czytelni Głównej MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku. Spotkanie poprowadzi Andrzej Obecny.

>> Więcej >> | (2034 bajtów)
Wysłane przez: bcirocka dnia 20.9.2011 19:05:15 (1732 odsłon)

Na stronie ZKP przeczytałam, że w wydawnictwie Peter Lang ukazała się anglojęzyczna książka o Kaszubach, pod redakcją dr. hab. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i dr. Tomasza Wicherkiewicza.
Dzieło jest zatytułowane "The Kashubs: Past and Present" (w wolnym tłumaczeniu: Kaszuby: historia i współczesność), stanowi drugi tom serii Nationalisms across the Globe (w dosłownym przekładzie: Z narodowościami przez świat).
W opisie bibliograficznym książki widnieją następujące miejsca wydania: Oxford, Bern, Berlin, Bruxelles, Frankfurt am Main, New York, Wien.
Na stronie wydawcy zamieszczono materiał reklamujący książkę (fragment Wstępu pióra Obrachta-Prondzyńskiego i coś w rodzaju streszczenia), spis treści i informacje o redaktorach dzieła.

>> Więcej >> | (2951 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 5.9.2011 20:52:32 (1322 odsłon)

Jak informuje portal ZKP, 8 sierpnia w gdańskiej Tawernie Mestwin będzie promowana nowa publikacja Instytutu Kaszubskiego: powieść Anny Łajming "Czterolistna koniczyna" i/lub jej przekład na język angielski. Autorami tłumaczenia, zatytułowanego "The four leafed cloved", są Blanche Krbechek (która anglojęzycznym czytelnikom umożliwiła zapoznanie się z pięknem "Remusa") i Stanisław Frymark.
Z okładki prezentowanej na stronie wydawcy można by wysnuć wniosek, że publikacja jest dwujęzyczna, że w książce zawarto i oryginał, i tłumaczenie.
Początek spotkania o godz. 17.

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 8.8.2011 19:05:22 (1750 odsłon)

Augustyn Klemens Hirsz. 90. urodziny obchodziłby wczoraj (ur. się 7 sierpnia 1921 w Pomieczynie), niestety odszedł ze świata już 18 lat temu i został pochowany na kartuskim cmentarzu. Ale jego dzieło przeżyło go, pięć lat bowiem po jego śmierci, dzięki staraniom żony, opublikowano "Felietónë Pòsobnika Gùczowégò Macka", zbiór jego świetnych tekstów, które ukazywały się w "Pomeranii" i "Gazecie Kartuskiej".
Minęło kolejne 10 lat i znowu m.in. dzięki staraniom żony ukazało się następne dzieło Hirsza: "Kronika życia i twórczości Aleksandra Majkowskiego". Praca "została wydana w roku Aleksandra Majkowskiego, jako uczczenie 70. rocznicy śmierci największego z twórców i działaczy kaszubskich. Książka ta jest rozprawą doktorską Augustyna Klemensa Hirsza, której wcześniej nie udało się obronić. Publikacja ta napotkała na opory wynikające z odmiennych poglądów politycznych promotora tejże pracy", jak mówił na spotkaniu promocyjnym, które 16 kwietnia 2008 roku odbyło się w kartuskiej bibliotece, Eugeniusz Pryczkowski, współwydawca "Kroniki" (opublikowanej "dzięki współpracy Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Urzędu Gminy w Kartuzach jak również rodziny zmarłego A.K. Hirsza").

>> Więcej >> | (2322 bajtów)
Wysłane przez: bcirocka dnia 4.7.2011 10:06:53 (1426 odsłon)

ze słowarza Sztefana Ramùłta/ze słownika Stefana Ramułta" - taki jest pełny tytuł niewielkiej, cieniutkiej, pięknie wydanej przez Ośrodek Kultury w Łęgu książeczki, na której promocję do Worzałówki w Łubianie w niedzielne popołudnie (3 lipca) przyszły tłumy.
Ks. Worzałła urodził się w 1837 r. w Łubianie, a od 1882 do śmierci w 1905 r. był proboszczem w Łęgu w gm. Czersk, gdzie był nie tylko szanowany i ceniony ("doprowadził w ekspresowym tempie do budowy nowego i okazałego kościoła"), ale przede wszystkim kochany - za to, że pomagał innym, szczególnie uczącej się młodzieży, ale i za to, że miał ogromne poczucie humoru, był niezrównanym facecjonistą.
Jak pisze w posłowiu do książeczki jej redaktorka Felicja Baska-Borzyszkowska (poprzedni cytat też stamtąd pochodzi): "Trwały pomnik wystawił Worzalle kaszubski pisarz Jan Karnowski w utworze Wôrzałowé żëcé".
A teraz także ona przyczynia się do przypomnienia postaci księdza, dla którego bardzo ważne było przestrzeganie jedenastego kaszubskiego przykazania "Chòc rôz w dzéń sprôwdz, czë rozmiejesz sã smiôc całą gãbą", ponieważ nie tylko wpadła na pomysł, by wydać sześć powiastek Worzałły zamieszczonych w słowniku Ramułta, ale i znalazła sprzymierzeńców oraz pomocników. Książkę sfinansowała gmina Czersk, której burmistrzem jest Marek Jankowski, a wsparcia udzielił jej łężski (łęski? łęgowski? chyba nie łęzki?) Ośrodek Kultury i oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (bruski, ale może nie tylko on).

>> Więcej >> | (3362 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 29.6.2011 13:51:15 (1910 odsłon)

Dziś, czyli w środę 29 czerwca w Szkole Podstawowej nr 45 przy ul. Matki Polki 3a w Gdańsku-Wrzeszczu będzie można się spotkać z autorami książki "Wędrówki po Wrzeszczu", wydanej przez oficynę słowo/obraz terytoria (pod red. Jakuba i Katarzyny Szczepańskich). Dzisiejsze spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Następne - 1 lipca we wrzeszczańskiej Fikcji - Księgarni Café (ul. Grunwaldzka 99/101).
Promowana dziś publikacja jest jednocześnie monografią Wrzeszcza i przewodnikiem po nim. Na 290 stronach można znaleźć wiele artykułów o historii tej (dzisiejszej) dzielnicy Gdańska. Książka zawiera ponadto 299 ilustracji (pocztówki, zdjęcia, mapy).
- "Wędrówki"... to przede wszystkim doskonały przykład, jak można przekuć zapał i zaangażowanie lokalnych działaczy oraz miłośników historii w coś realnego - mówi Jan Daniluk, historyk, jeden z autorów książki, który historie z dawnego Wrzeszcza i Gdańska publikuje także w portalu Trojmiasto.pl. - Publikacja ta jest pokłosiem i niejako podsumowaniem cyklu spotkań popularnonaukowych i wycieczek, które organizowane były po Wrzeszczu w ubiegłych latach przez "Komitet Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz".


>> Więcej >> | (1538 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 20.6.2011 18:41:09 (2049 odsłon)

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na promocję książki dr. Tomasza Rembalskiego o przeszłości Gdyni i jej obecnych dzielnic. Promocja i spotkanie z autorem publikacji odbędą się we wtorek 21 czerwca w siedzibie Muzeum przy ul. Zawiszy Czarnego 1 o godz. 17.

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 20.6.2011 18:40:02 (1462 odsłon)

We wtorek 21 czerwca 2011 r. o godz. 10 w czytelni Wszechnicy Chojnickiej (Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Wysokiej 3) zostanie zaprezentowany kolejny numer zeszytu naukowego uczelni Acta Pomerania oraz odbędzie się spotkanie autorskie z pracownikami Pomeranii, dr Arkadiuszem Karwackim (autorem pracy „Papierowe skrzydła. Rzecz o spójnej polityce aktywizacji”) i dr Andrzejem Gazickim (który opublikował rzecz o „Bezpieczeństwie młodzieży licealnej w małym mieście”).

>> Więcej >> | (776 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 15.6.2011 12:35:46 (1249 odsłon)

Gdyński festiwal Literaturomanie, czyli Dni Nagrody Literackiej Gdynia, rozpoczyna się już jutro, 16 czerwca. Potrwa do soboty 18 czerwca, w tym dniu podczas uroczystej gali zostanie wręczona Nagroda Literacka Gdynia 2011
Wydarzenia festiwalowe będą się odbywać w specjalnym Miasteczku Literackim, które powstało przy Al. Jana Pawła II (na wysokości Akwarium Gdyńskiego).
Więcej informacji: http://kultura.trojmiasto.pl/Festiwal-Literaturomanie-Dni-Nagrody-Literackiej-Gdynia-2011-imp217085.html

(1) 2 3 4 5 »
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002