Wiadomości - Komunikaty - KASZUBSKI KLUB HDK ORGANIZUJE AKCJĘ POBORU KRWI W POŁCHOWIE
Losowe zdjęcie
Wigilia Klubu Studenckiego "Pomorania" 4
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej


(1) 2 3 4 5 »
Wysłane przez: hdkpl dnia 19.4.2012 13:38:04 (1032 odsłon)

28 kwietnia (sobota) z okazji obchodów trzeciej rocznicy powstania Kaszubskiego Klubu HDK odbędzie się Honorowy Pobór Krwi. Zapraszamy krwiodawców w godzinach od 8.30 do 12.00 do Wiejskiego Klubu Kultury w Połchowie.
Honorowy krwiodawca powinien mieć ukończone 18 lat i cieszyć się dobrym zdrowiem. Po oddaniu krwi otrzyma m.in. 8 czekolad i zaświadczenia do pracy – podkreśla Marcin Sikora, prezes Kaszubskiego Klubu Honorowych dawców Krwi w Połchowie.
Więcej na www.kaszubskiklubhdk.pl

Wysłane przez: fopke dnia 13.1.2012 22:20:00 (1271 odsłon)

Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie przy współpracy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Chwaszczynie zaprasza Dziewczęta i Panie obdarzone talentem wokalnym do grona Zespołu Wokalnego „Kaszubki”.

>> Więcej >> | (407 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 28.10.2011 23:29:27 (1338 odsłon)

Biorąc udział w internetowym głosowaniu, które trwa do końca października, możesz pomóc bezdomnym kotom przeżyć zimę.
Zagłosuj na Pomorski Koci Dom Tymczasowy w internetowym konkursie sklepu zoologicznego "Krakvet" - dzięki Tobie zwiększy się szansa na to, by bezdomne koty z Trójmiasta wygrały karmę.
Pomorski Koci Dom Tymczasowy pomagający wolno żyjącym kotom poprzez ich dokarmianie, leczenie i poszukiwanie osób chętnych do ich adopcji, dzięki Tobie pomoże przetrwać naszym braciom mniejszym.

Wysłane przez: Redakcja-nk dnia 20.9.2011 19:52:35 (1242 odsłon)

Mark, Michôł ë Jurk mają wëpùszczoné skaszëbioną wersjã przezérnika Firefox. Chòc brëkòwnicë Linuksa ju mielë mòżnotã jinstalowac kaszëbskòjãzëkòwégò Firefoksa, terô je òn przistãpny dlô Windowsa, Maka ë Androidë. Przezérnik je jész w wersji rozwijowi (Aurora), ale mô fùl fùnkcjonalnotã ë je baro sztabilny.

>> Więcej >> | (915 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 19.9.2011 16:56:49 (1257 odsłon)

Rozpoczynamy dziś cykl publikacji zawierających źródła historyczne do historii Kaszubów w XIX i XX wieku. W każdym artykule znajdzie się też komentarz do zamieszczonych materiałów źródłowych.
Będą to głównie teksty dotąd niedrukowane, przechowywane przede wszystkim w polskich archiwach, ale także źródła już opublikowane, ale mało znane, warte przypomnienia. Publikacje nie będą miały charakteru naukowego, choć pojawią się elementy charakterystyczne dla tego typu prac.
Autorem artykułów publikowanych w naszym nowym cyklu jest Dariusz Szymikowski.
Mamy nadzieję, że Czytelnicy zechcą swoimi uwagami i komentarzami uzupełnić bądź rozwinąć poszczególne wątki i że te artykuły będą stanowić pomoc dla nauczycieli historii i być może także nauczycieli innych przedmiotów.

>> Więcej >> | (924 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 30.8.2011 8:20:59 (1710 odsłon)

Tomasz Fopke w imieniu Rady Chórów Kaszubskich przysłał do nas bardzo smutną informację:
"Z żalem zawiadamiam, że w niedzielę zmarł Eugeniusz Zwara, założyciel i prezes chóru Rumianie z Rumi, aktywny działacz samorządowy i regionalny, członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, załużony dla rozwoju kaszubskiego ruchu chóralnego.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 1 września, o godz. 13.30 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Rumi, przy ul. Kościelnej 20".
Nasze Kaszuby składają wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim bliskim Zmarłemu.

>> Więcej >> | (727 bajtów)
Wysłane przez: Jark dnia 17.8.2011 23:56:47 (1283 odsłon)

Codziennie trafiają do naszej galerii nowe zdjęcia. Za wszystkie przysyłane fotografie serdecznie dziękujemy.
Dla tych, który przysyłają swoje fotografie (lub chcieliby podzielić się swoimi zbiorami), chciałbym podać kilka ważnych informacji:

>> Więcej >> | (1198 bajtów)
Wysłane przez: Jark dnia 12.8.2011 12:40:00 (1466 odsłon)

Temat kaszubskich nazw miejscowości kilkukrotnie był już poruszany na naszym portalu, choćby w związku z coraz większą liczbą gmin, w których funkcjonują podwójne, polskie i kaszubskie, nazwy administracyjne.

>> Więcej >> | (1357 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 17.7.2011 12:20:00 (2014 odsłon)

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w naszym plebiscycie na "Najlepszą książkę Kaszub i Pomorza wg internautów" - najlepszą spośród zgłoszonych do dwóch konkursów towarzyszących XII Targom Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2011.
Państwo głosowali na konkursowe książki 950 razy. 1/3 głosów (310, 32%) otrzymały "Refleksje absolwenta szkoły podstawowej wierszem pisane", zatem ta publikacja została przez uczestników naszego plebiscytu uznana za NAJLEPSZĄ. W Państwa i własnym imieniu pogratulowaliśmy wczoraj w Kościerzynie autorowi tej książki, panu Stanisławowi Leszkowi Pieniążkowi, oraz wręczyliśmy mu dyplom i piękną figurkę Remusa z karą.
Stanisław Leszek Pieniążek, marynarz i zapalony genealog, założyciel Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego wydał nagrodzony tomik, na który składa się około 20 utworów, własnym sumptem w ubiegłym roku. Większość opublikowanych w książeczce tekstów to refleksje o życiu i śmierci, o przemijaniu i trwaniu w ludzkiej pamięci, o poszukiwaniu śladów przeszłości. Najbardziej przemawia do mnie najkrótszy z utworów zamieszczonych w tym tomiku, "Epitafium":
Kości złożone, odchodzi człowiek
Proch jego z gwiezdnym wymiesza się kurzem
Z prochów oddzielmy ziarna pamięci
By w naszych sercach pozostał na dłużej.

>> Więcej >> | (2139 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 30.6.2011 21:30:00 (2235 odsłon)

Jak zapowiadaliśmy, ogłaszamy konkurs związany z XII Targami Książki Kaszubskiej i Pomorskiej, do których współorganizowania zostaliśmy zaproszeni.
Jest to konkurs na napisanie najciekawszej, najcelniejszej, najtrafniejszej, czyli po prostu najlepszej recenzji książki zgłoszonej do udziału w dwóch towarzyszących Targom konkursach: Wydawnictw Literatury Kaszubskiej o nagrodę Remusowej Kary oraz Wydawnictw Literatury Pomorskiej.

W załączeniu regulamin naszego konkursu recenzenckiego (z nagrodami). Wykaz publikacji podlegających Państwa ocenie w konkursowej recenzji można znaleźć w naszej nowej ankiecie, w której będziemy wybierać spośród tych właśnie publikacji NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ KASZUB I POMORZA.

Zapraszamy do udziału w konkursie na recenzję i do oddania głosu w ankiecie.

>> Więcej >> | (1338 bajtów)
(1) 2 3 4 5 »
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002