Wiadomości - Kultura i twórczość - Zakończenie projektów w wejherowskim parku
Losowe zdjęcie
Dzieło bobra
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)

(1) 2 3 4 ... 27 »
Wysłane przez: ania19 dnia 13.9.2012 9:57:25 (1392 odsłon)

7 września 2012 r. o godz. 17.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie płaskorzeźb autorstwa Adama Barana w parku im. Aleksandra Majkowskiego, przed Pałacem Przebendowskich i Keyserlingków. Płaskorzeźby wykonane w pniu starego jesionu prezentują postacie: Aleksandra Majkowskiego oraz głównego bohatera jego powieści - Remusa.
Jednocześnie zakończono ekspozycję plenerową pt. „Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie - dzieło Młodokaszuby Aleksandra Majkowskiego - a Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie”.

>> Więcej >> | (1993 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 18.10.2011 20:02:14 (1811 odsłon)

Stowarzyszenie Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego w Redzie zaprasza w piątek 21 października o godz. 18 na wernisaż VII Redzkich Impresji, tym razem zatytułowanych "Pomiędzy Ziemią a niebem".
Podczas wernisażu wystawy, która będzie prezentowana w auli Zespołu Szkół nr 1 (przy ul. Łąkowej), poza podziwianiem prac będzie można uczestniczyć w akcji tworzenia wspólnego obrazu - artystami będą i goście, i twórcy eksponowanych na wystawie dzieł. Akcja jest zatytułowana "Czerwone i Czarne". Ponadto będzie można nie tylko obejrzeć pokaz flamenco, ale i uczyć się tego tańca.
Poza wernisażem wystawę będzie można oglądać 22 i 23 października od 11.00 do 18.00 oraz 24 października (w poniedziałek) między godz. 15 a 18.
[size=xx-small]Na wystawę zaprosił nas użytkownik FB Kaszubskie Niespodzianki.

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 20.9.2011 17:00:00 (1526 odsłon)

Już tylko przez kilka dni w kartuskim Refektarzu będzie można podziwiać wystawę prac prof. Józefy Wnukowej, zatytułowaną "Święty Franciszek na Kaszubach''.
Pani Profesor, która była współzałożycielką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, była także pomysłodawczynią utworzenia galerii w refektarzu przy kościele poklasztornym w Kartuzach.
W tym roku Galeria Refektarz obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia.
Więcej informacji o galerii i zdjęcia z jej 15. urodzin można znaleźć na stronie Kartuz.

Zespół klasztoru Kartuzów - po lewej obecna galeria, czyli dawny Wielki Refektarz (zdjęcie ze stycznia br.)

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 19.9.2011 20:17:19 (1489 odsłon)

Zespół Poetycki "Poezja" przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kościerzynie zaprasza w środę 21 września do restauracji Rzemyk (ul. Tkaczyka) na wieczór poetycki i poetycko zatytułowany "Wszystkim, którzy potrafią na chwilę zatrzymać się z poezją".
Spotkanie z twórczością pań: Eweliny Cybulskiej-Dyl, Gertrudy Cybulskiej i Haliny Datta rozpocznie się o godz. 17.
Źródło: Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie.

Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 8.9.2011 16:57:37 (1904 odsłon)

Od wtorku 6 września do 2 października we wdzydzkim Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym w karczmie z Rumi (przez którą od tego roku wchodzi się na teren Parku) można oglądać wystawę prac nieprofesjonalnych malarzy z Górnego Śląska: Teofila Ociepki, Erwina Sówki i Pawła Wróbla.
"Wystawa przedstawia 47 obrazów i 12 grafik kilkudziesięciu uznanych za klasyków autorów sztuki naiwnej na Śląsku".
Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB, plakat można zobaczyć na stronie wdzydzkiego Muzeum.

Wysłane przez: bcirocka dnia 5.9.2011 21:52:32 (1717 odsłon)

Z dokonaniami współczesnych litewskich artystów będzie można się zapoznawać w stolicy województwa pomorskiego od 6 do 11 września, w tych dniach bowiem Wilno (na) trochę przeniesie się do Gdańska, tzn. będzie trwał festiwal "Wilno w Gdańsku".
Jak czytamy na stronie tego wydarzenia, "Festiwal Wilno w Gdańsku wynika z diagnozy, iż pomimo bliskości geograficznej ciągle niewiele wiemy o naszym sąsiedzie. W Polsce nadal rzadko prezentowane są dokonania artystów współczesnych z Litwy. Osiągnięcia naszych sąsiadów na polu kulturalnym stanowią obszar terra incognita.
Projektem Wilno w Gdańsku pragniemy budować dialog z naszym wschodnim sąsiadem. Sztuka wydaje się najlepszym narzędziem do przełamywania stereotypów. Sytuuje się bowiem ponad podziałami, w europejskiej strukturze kulturalnej".
Program festiwalu.
Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebne nam jest przełamywanie stereotypów w myśleniu o naszym północno-wschodnim sąsiedzie...

>> Więcej >> | (1227 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 5.9.2011 18:00:00 (2487 odsłon)

Nasze Kaszuby, jako jeden z patronów medialnych wydania płyty z nagraniem "Żëcô i przigòdów Remusa" Aleksandra Majkowskiego, mają zaszczyt zaprosić Państwo w imieniu wydawcy - Kaszubskiej Agencji Artystycznej z Chwaszczyna - na cztery spotkania promujące tę nową książkę mówioną, w której można usłyszeć (zarejestrowany w technologii mp3) głos doskonałego lektora Tomasza Fopke.
Pierwsze spotkanie z audiobookiem i jego twórcami odbędzie się już za tydzień w Bytowie - 13 września o godz. 17 w restauracji "Jaś Kowalski".

>> Więcej >> | (2789 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 2.9.2011 8:20:22 (1691 odsłon)

W sobotę 3 września o godz. 15 na placu Heweliusza w Gdańsku rozpocznie się ciekawa akcja literacka, której celem jest m.in. uczczenie rocznicy Porozumień Sierpniowych.
Fundacja Wspólnota Gdańska i Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają "wszystkich trójmiejskich i okolicznych literatów, bez względu na przynależność związkową, wiek czy wielkość osiągnięć – do wspólnego pisania tekstów na świeżym powietrzu", tworzone na miejscu lub wcześniej przygotowane utwory mają dotyczyć "szeroko pojętej wolności i solidarności między ludźmi".
Nasze Kaszuby zachęcają wszystkich piszących po kaszubsku do udziału w tej akcji. Pokażmy, że stanowimy część pomorskiego środowiska literackiego. Byłoby pięknie, gdyby także kaszubskojęzyczne utwory sławiły tak piękne wartości.

>> Więcej >> | (2241 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 1.9.2011 20:00:24 (1626 odsłon)

W piątek 2 września o 21.00 przed bytowskim zamkiem zostanie wystawiony spektakl KUMP, który powstał dzięki wspólnej realizacji Projektu Przenikanie przez Teatr Wiczy z Torunia i Nordic Black Theatre z Oslo.
Poza Bytowem, gdzie spektakl jest przygotowywany i gdzie będzie miał premierę, KUMP będzie można obejrzeć w Toruniu (4 września) Warszawie (6 września), Oslo (9 i 10 września).
W załączeniu plakat reklamujący to wydarzenie.

>> Więcej >> | (1145 bajtów)
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 1.9.2011 9:48:53 (2505 odsłon)

doboszu Oskarze i takimż Gdańsku, zrealizowany w 1979 roku przez Volkera Schlöndorffa na podstawie powieści Güntera Grassa pod tym samym tytułem, zostanie wyświetlony dziś w Małkowie, w ostatnim dniu I Letniego Festiwalu Filmów Kaszubskich i o Kaszubach (piszę "pierwszego", mimo że jedynki nie ma w oficjalnej nazwie festiwalu, ponieważ organizatorzy zapowiadają, że będą kontynuować to wspaniałe przedsięwzięcie).
Projekcja rozpocznie się, jak zwykle, o godz. 20.
Pokazanie tego ważnego filmu właśnie dziś, 1 września 1939 roku, z pewnością nie jest przypadkowe, akcja filmu (książki) obejmuje bowiem także lata drugiej wojny światowej, w tym obronę Poczty Polskiej w Gdańsku widzianą oczami małego chłopca z dziurawym bębenkiem.
I film, i książka Grassa wzbudziły wiele kontrowersji.

>> Więcej >> | (1728 bajtów)
(1) 2 3 4 ... 27 »
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002