Kształtowanie się tożsamości narodowej na Pomorzu i Warmii

Data 19.5.2007 19:23:51 | Kategoria: Aktualności

W czwartek 17 maja br. w Ratuszu Głównego Miasta i w Dworze Artusa odbyło się seminarium pt. "Kształtowanie tożsamości narodowej na Pomorzu i Warmii" zorganizowane przez Pomorski i Warmińsko-Mazurski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Z programem seminarium można się zapoznać na stronie www.kaszubi.pl, więc nie będę go tu przytaczać.
Dwaj pierwsi prelegenci, prof. Józef Borzyszkowski i dr Jan Chłosta przedstawili bardzo dużo faktów, nazwisk i dat, mających znaczenie dla kształtowania się tożsamości narodowej na Pomorzu i Warmii, tak wiele, że nie sposób ich tu przytoczyć. Trzeci prelegent - ks. dr Kaczorowski - mówił krótko i bardzo interesująco o roli, jaką odegrały pieśni religijne (szczególnie pieśni maryjne) w stawianiu oporu germanizacji (polityce Kulturkampfu) przez Polaków mieszkających na Warmii, zwiększaniu ich polskiej świadomości narodowej oraz integrowaniu miejscowego społeczeństwa. Ksiądz doktor szczególnie podkreślił fenomen pieśni sanktuaryjnej i rolę sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce w krzewieniu polskości na Warmii. Mówił o tym, jak ważne dla Polaków, których ojczyzny nie było wtedy na mapie, było to, że w pieśniach pisanych specjalnie na potrzeby ww. miejsc kultu nazywano Matkę Boską - Królową Polską lub Królową Polski.

Czwarty prelegent, mgr Edward Śledź zaprosił uczestników seminarium do Dworu Artusa, w którym bardzo ciekawie opowiadał o tym, jak kształtowała się tożsamość gdańszczan (przybyszów z różnych części Europy). Zakończył swoje wystąpienie słowami: Mam nadzieję, że dziedzictwo Dworu Artusa (który jest kopalnią wiedzy o sposobach organizowania się wspólnoty) dopomoże nam w ukształtowaniu dzisiejszej gdańskiej tożsamości.



Powyższy artykuł opublikowano w serwisie Nasze Kaszuby
http://naszekaszuby.pl

pod adresem:
http://naszekaszuby.pl/article.php?storyid=1392