Tradycja kaszubska w walce z bezrobociem

Data 5.4.2009 22:23:08 | Kategoria: Aktualności

Haft kaszubskiOdsetek bezrobocia wśród kobiet powiatu kartuskiego jest od wielu lat wyższy od średniej krajowej. W ponad 80 procentach bezrobocie dotyka mieszkanek wsi. Zmienić to i zaktywizować je chce kartuska Fundacja Edukacji i Działań Społecznych. Przygotowała bezpłatne szkolenie "Kultura regionalna szansą na samozatrudnienie", które rusza za tydzień. Są jeszcze wolne miejsca.
- Przyczynami niekorzystnej sytuacji kobiet zamieszkałych na terenach wiejskich na rynku pracy są: stereotypowe postrzeganie kobiety wiejskiej jako gospodyni domowej i matki wychowującej liczne potomstwo, bariery psychologiczne - kobiety te same nie wierzą we własne możliwości, ulegając obiegowym opiniom panującym na ich temat, nie wierzą również w swój dalszy rozwój zawodowy - oraz niedopasowane wykształcenie do potrzeb regionalnego rynku pracy, niski poziom motywacji i niska samoocena oraz funkcjonujące stereotypy ról żeńskich - tłumaczy Katarzyna Witkowska z Fundacji Edukacji i Działań Społecznych.

Celem ogólnym projektu jest zdobycie nowych umiejętności zawodowych w zakresie kaszubskiego haftu ludowego przez osoby mieszkające na wsiach. Te umiejętności mają im pozwolić rozpocząć działalność gospodarczą w sektorze usług turystycznych. Dlatego na szkoleniu prócz umiejętności i wiedzy związanej z samym haftem uczestniczki poznają także aspekty prawne i organizacyjne związane z prowadzeniem własnej firmy. Nieobca kursantkom będzie także problematyka marketingowa i organizacyjna. Kompleksowy kurs będzie trwał półtora miesiąca, a zajęcia odbywać się będą 3 razy w tygodniu, każdorazowo po 8 godzin.

Oczywiście, że najlepiej, żeby te osoby mogły pracować na umowę o pracę, która niesie ze sobą mniejsze ryzyko dla zatrudnionego. Jednak pewne elementy samozatrudnienia są korzystne w sytuacji większości z nich. - Projekt skierowany jest do osób zagrożonych wykluczeniem, które są bierne zawodowo i doświadczają największych trudności związanych z wtórnym wejściem na rynek pracy. A kobiecie bezrobotnej jest oczywiście trudniej znaleźć prace, chociażby z tego względu, że jeżeli wychowuje dzieci, to dziecku trzeba załatwić opiekę. A prowadząc działalność gospodarczą ma nienormowany czas pracy. Coś wiem na ten temat, bo sama jestem w takiej sytuacji i nie narzekam - mówi Katarzyna Witkowska. Czy rzeczywiście jest to sposób na łączenie wychowywania dzieci i aktywność zawodową? Dla kobiet które nauczą się samodzielności lub ktoś je ośmieli do samodzielnego działania jest to prawdopodobnie jedyna możliwość na regularną pracę, która nie koliduje z troską o potomstwo.

Informacje praktyczne: szkolenie "Kultura regionalna szansą na samozatrudnienie" rozpocznie się za nieco ponad tydzień - w środę 15 kwietnia w Domu Dziecka w Kartuzach. Można jeszcze zgłaszać się do Fundacji EDS, tel. 506 625 789.


Foto: Joanna Pruszyńska
Powyższy artykuł opublikowano w serwisie Nasze Kaszuby
http://naszekaszuby.pl

pod adresem:
http://naszekaszuby.pl/article.php?storyid=1759