Tytusowe "Przecieki"

Data 10.2.2011 11:10:16 | Kategoria: Aktualności

Chciałbym poinformować, bądź niektórym przypomnieć, o rzeczach, jakie zauważyłem bądź usłyszałem.. a myślę, że są to wiadomości ciekawe. Obchody DJK w Gdańsku - 19 marca 2011 roku - zapowiadają się bardzo ciekawie i z chęcią wezmę w nich udział. W programie: spotkanie pod pomnikiem Świętopełka oraz odbywający się tego dnia XXIV Konkurs Wiedzy o Pomorzu. Ponadto przemarsz przez ulice Gdańska od naszego pomnika do Dworu Artusa, gdzie odbędzie się koncert oraz nastąpi rozstrzygnięcie KWoP. Więcej informacji wkrótce.


Instytut Kaszubski wydał 5. pozycję z cyklu "Biblioteki Pisarzy Kaszubskich" - "Żëcé i przigòdë Remùsa" Aleksandra Majkowskiego. Poprzedzone wstępami profesorów (m.in. prof. Tredera, który zajął się stroną językową wydania). Sama powieść w zapisie oryginalnym (odmajkowskim), czyli obowiązującym przed standaryzacją piśmiennictwa. To ciekawa oferta dla interesujących się językiem autora i powieści.
Poza tym wciąż trwa zimowa promocja publikacji Instytutu. Przy zakupie I tomu (Cenôwa "Rozmòwë...") i II (Derdowsczi "Ò Panu Czôrlińsczim...") "Biblioteki Pisarzy Kaszubskich" - III tom (Dramaty ks. Sychty!) gratis!
Wspomnę jeszcze, że w ubiegłym tygodniu światło dzienne ujrzał Biuletyn RJK 2010.
Poza tym zrobiono pierwsze kroki w sprawie tegorocznego Dyktanda Kaszubskiego. Odbędzie się ono w Gdańsku, najprawdopodobniej na Uniwersytecie Gdańskim (na wydział Filologiczno-Historycznym). Teksty będą pochodziły z pism Cenowy (oficjalnego patrona roku 2011).
Kolejna edycja DK zagości w gminie Linia, poświęcona ma być Gùczówémù Mackowi - Aleksandrowi Labùdzie. Podejrzewam, że odbędzie się w Zespole Szkół nr 2 w Strzepczu, który nosi imię pisarza. Warto zaznaczyć, że to już w tym roku, 2011, mija 30. rocznica śmierci do dziś chętnie czytanego kaszubskiego felietonisty, pochowanego na cmentarzu w Strzepczu.



Powyższy artykuł opublikowano w serwisie Nasze Kaszuby
http://naszekaszuby.pl

pod adresem:
http://naszekaszuby.pl/article.php?storyid=2091