"Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" – jutro premiera filmu

Data 24.2.2011 16:46:15 | Kategoria: Aktualności

Jutro, czyli w piątek 25 lutego 2011 roku do kin trafi pierwszy film o masakrze, do jakiej doszło w Gdyni w grudniu 1970 roku „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Reżyserem tego obrazu jest Antoni Krauze.
Autorami scenariusza, który odtwarza grudniowe wydarzenia, są Mirosław Piepka i Michał Pruski. Scenarzyści jako bardzo młodzi ludzie byli świadkami wydarzeń z roku 1970. Film, oparty na relacjach i dokumentach, przedstawia losy gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który 17 grudnia zginął od strzału w plecy.
Główne role zagrali: Marta Honzatko oraz trójmiejscy aktorzy: Marta Kalmus-Jankowska i Michał Kowalski. W filmie wystąpili także m.in. Wojciech Pszoniak i Piotr Fronczewski.


"Autorzy scenariusza wybrali gdyńską tragedię jako temat filmu, gdyż to w tym mieście, w którym nie doszło do żadnych rozbojów czy aktów wandalizmu, władza ludowa zaczęła strzelać do stoczniowców idących po prostu rano do pracy. Zarazem to w Gdyni po raz pierwszy przedstawiciel władzy ludowej (ówczesny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Jan Mariański) rozmawiał ze strajkującymi robotnikami, co było ewenementem". Cytat pochodzi z portalu Wrota Pomorza.

Oficjalny zwiastun filmu można obejrzeć na stronie:
http://www.gdynia70.pl/index.php?s=aktualnosci
Także tam można odsłuchać "Balladę o Janku Wiśniewskim" w wykonaniu Kazika.
Film ma także swoją stronę, na której jest i zwiastun, i ballada: http://janekwisniewskipadl.pl/
Ponadto w sprzedaży jest album o tym, jak powstawał film (w księgarni w centrum Gemini).Powyższy artykuł opublikowano w serwisie Nasze Kaszuby
http://naszekaszuby.pl

pod adresem:
http://naszekaszuby.pl/article.php?storyid=2153