Film "Blaszany bębenek" - o kaszubskim, niemieckim i polskim

Data 1.9.2011 9:48:53 | Kategoria: Kultura i twórczość

doboszu Oskarze i takimż Gdańsku, zrealizowany w 1979 roku przez Volkera Schlöndorffa na podstawie powieści Güntera Grassa pod tym samym tytułem, zostanie wyświetlony dziś w Małkowie, w ostatnim dniu I Letniego Festiwalu Filmów Kaszubskich i o Kaszubach (piszę "pierwszego", mimo że jedynki nie ma w oficjalnej nazwie festiwalu, ponieważ organizatorzy zapowiadają, że będą kontynuować to wspaniałe przedsięwzięcie).
Projekcja rozpocznie się, jak zwykle, o godz. 20.
Pokazanie tego ważnego filmu właśnie dziś, 1 września 1939 roku, z pewnością nie jest przypadkowe, akcja filmu (książki) obejmuje bowiem także lata drugiej wojny światowej, w tym obronę Poczty Polskiej w Gdańsku widzianą oczami małego chłopca z dziurawym bębenkiem.
I film, i książka Grassa wzbudziły wiele kontrowersji.
O książce: "Opublikowana w 1959 r. na Zachodzie szybko została okrzyknięta arcydziełem (...). W krajach bloku sowieckiego przez wiele lat była na indeksie. Zastrzeżeń komunistycznych cenzorów nie wzbudził jednak odważny erotyzm. Kwestionowali sceny z udziałem żołnierzy Armii Czerwonej, która po wkroczeniu do Gdańska gwałci i morduje. (...) w Polsce niemieckiego pisarza atakowano za rzekomą pornografię i oczerniania Polaków". (tekst z obwoluty powieści wydanej w ramach Kolekcji Gazety Wyborczej, nr 6).

Po raz pierwszy powieść "Blaszany bębenek" trafiła do rąk polskiego czytelnika w 1979 roku, została opublikowana przez tzw. wydawnictwo bezdebitowe (w świetle wówczas obowiązującego prawa: nielegalne), poza obowiązującą cenzurą, czyli bez ingerencji cenzury, przez oficynę NOWA.
Po raz pierwszy film Schlöndorffa został wyświetlony w Gdańsku 12 czerwca 1980 roku w gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR.



Powyższy artykuł opublikowano w serwisie Nasze Kaszuby
http://naszekaszuby.pl

pod adresem:
http://naszekaszuby.pl/article.php?storyid=2742