"Kaszubi to mądry naród, gospodarny naród"

Data 16.2.2012 9:50:00 | Kategoria: Aktualności

powiedział przew. Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysław Woźniak w rozmowie z Mariuszem Szmidką
w programie Bez znieczulenia (w Telewizji Teletronik).
Na pytanie dziennikarza, czy bardziej czuje się Polakiem czy Kaszubą w kontekście nowo powołanego Stowarzyszenia KJ, p. Woźniak odpowiedział: "Myślę, że miejsce urodzenia - Szklana, to już daje odpowiedź na to pytanie. Rozmawiałem zawsze po kaszubsku (...). Natomiast w kontekście tego, co tam konkurencyjnego powstaje w stosunku do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, to jest coś takiego, czego w ogóle nie powinno być. Myślę, że Kaszubi - mądry naród, gospodarny naród, myślący perspektywicznie, wyplącze się z tego, a te jednostki, które chcą, żeby się coś konkurencyjnego działo, poddadzą się (...)".

Jego zdaniem powstanie Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota będzie "zimnym prysznicem", który "zmobilizuje Kaszubów zrzeszonych w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim do zastanowienia się nad realizacją swoich założonych planów i jeszcze bardziej to Zrzeszenie umocni".
A po bardzo obszernych pytaniach red. Szmidki, w których powtarzają się słowa typu "zagrożenie", stwierdza jeszcze, że "Nowe Stowarzyszenie rujnuje dorobek Kaszubów", ale "Kaszubi nie dadzą się opętać (...) i jeszcze bardziej się umocnią".
Powyższy artykuł opublikowano w serwisie Nasze Kaszuby
http://naszekaszuby.pl

pod adresem:
http://naszekaszuby.pl/article.php?storyid=3006