Pomorze. Czas na Radio Kaszëbë! Głos na fali

Data 25.12.2004 11:10:00 | Kategoria: Media kaszubskie

W sobotę, 18 grudnia w eterze rozległ się głos Radia Kaszëbë. Inauguracja radia to historyczne wydarzenie dla całego regionu, mimo, ze ten głos - jak na razie - dotarł tylko do mieszkańców powiatów puckiego i wejherowskiego.
- Nasz operator jeszcze nie zdołał uruchomić nadajnika w Chwaszczynie i dlatego nie było nas słychać w powiecie kartuskim - wyjaśnił prezes Stowarzyszenia Ziemia Pucka, Artur Jabłoński, jednocześnie prezes Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego.

Oprócz Chwaszczyna sygnał, który jest nadawany ze studia we Władysławowie (na czestotliwościach 98,9 i 92,3 MHz), przekazuje wieża w Rekowie Górnym. Emisja próbna potrwa do lutego, kiedy zostanie przydzielony numer koncesji. Zgodnie z wymogami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dziesięć procent programu radiowego musi być w języku kaszubskim, z czego część dodatkowo może stanowić muzyka. Ambicją radia jest, by w niedalekiej przyszłości co najmniej połowa była po kaszubsku.

- Pragniemy , by nasza rozgłośnia stała się medium, które będzie przybliżać historię oraz współczesne problemy i radości Kaszubów oraz innych mieszkańców regionu - podkreśla Tomasz Żuroch - Piechowski, szef działu informacyjnego radia.

Już niebawem będzie można usłyszeć lekcje języka kaszubskiego, przygotowane są rozmowy o literaturze regionu, jezyku, ma być wiele reportarzy o życiu i pracy Kaszubów. Będą tematy o gospodarce regionu, zwłaszcza sytuacji kaszubskich rolników i rybaków. Planowane są też rozmowy na ważne tematy dotyczące regionu.

Eugeniusz Pryczkowski
"Norda" - dodatek kaszubski do "Dziennika Bałtyckiego", 24.12.2004, str. 7Powyższy artykuł opublikowano w serwisie Nasze Kaszuby
http://naszekaszuby.pl

pod adresem:
http://naszekaszuby.pl/article.php?storyid=653