Ankiety
Losowe zdjęcie
Kalwaria jesienna 07
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Łupanie Kaszub w poszukiwaniu gazu:
Zakończona 20.11.2011 23:59
To szansa na finansowe eldorado mieszkańców i lokalnych samorządów 22 % 22 % (12)
Mimo ryzyka i zagrożeń warto dopuścić do eksploatacji złóż ze względu na wymierne korzyści dla kraju 22 % 22 % (12)
Należy wstrzymać się z ewentualnym wydobyciem do czasu opracowania nowych technologii, gwarantujących 100% bezpieczeństwo środowiska naturalnego 20 % 20 % (11)
Należy przeciwstawiać się wydobyciu gazu łupkowego bo doprowadzi do nieodwracalnej degradacji środowiska naturalnego i krajobrazowych walorów Kaszub 33 % 33 % (18)
Głosów: 53
Głosujących: 53

Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.

Wysłane przez: Wątek
Redakcja-nk
Wysłano:: 18.11.2011 11:29  Zaktualizowany: 18.11.2011 11:29
Moderator
Zarejestrowany: 8.9.2011
z:
Wiadomości: 92
 Re: Pełnomocnik marszałka ds. gazu łupkowego
W dzisiejszym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" przeczytać można artykuł Karola Szymanowskiego o konflikcie wokół prac badawczych w Niezwbyszewie pod Bytowem.

Szczególnie interesujący jest fragment, w którym mowa o tym, iż prowadząca tam badania firma podobno zaproponowała by w imieniu rolników z całej wsi umowy na wypłatę ewentualnych odszkodowań z tytułu strat (podczas badań) podpisał niezabyszewski sołtys. Nikt nie sprawdzał nawet, czy ma on formalne zgody rolników, by reprezentować ich interesy.
Ten incydent, zdaje się niestety pokazywać jakie jest podejście "inwestorów" do właścicieli gruntów. Nie trzeba być socjologiem i profesorem nauk, by dostrzec w tym pewną, prawie odwieczną praktykę: "My tu mamy biznes do zrobienia a chłopkom, jak się będą rzucać to się odpali jakieś odszkodowanie".

Przykładów daleko szukać nie trzeba - starczy przypomnieć problemy jakie mieszkańcy wielu pomorskich wsi mają z wielkopowierzchniowymi chlewniami budowanymi przez zagraniczne konsorcja i firmy. Los ludzi i ochrona przyrody giną w śmierdzących oparach gnojowicy. Samorządowcy cieszą się z inwestora, inwestor zarabia a ludzie żyją obok szambowisk.
Czy tak samo nie będzie aby z gazem łupkowym?
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002