Ankiety
Losowe zdjęcie
Kościół w Wygodzie Łączyńskiej
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Łupanie Kaszub w poszukiwaniu gazu:
Zakończona 20.11.2011 23:59
To szansa na finansowe eldorado mieszkańców i lokalnych samorządów 22 % 22 % (12)
Mimo ryzyka i zagrożeń warto dopuścić do eksploatacji złóż ze względu na wymierne korzyści dla kraju 22 % 22 % (12)
Należy wstrzymać się z ewentualnym wydobyciem do czasu opracowania nowych technologii, gwarantujących 100% bezpieczeństwo środowiska naturalnego 20 % 20 % (11)
Należy przeciwstawiać się wydobyciu gazu łupkowego bo doprowadzi do nieodwracalnej degradacji środowiska naturalnego i krajobrazowych walorów Kaszub 33 % 33 % (18)
Głosów: 53
Głosujących: 53

Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.

Wysłane przez: Wątek
Redakcja_nk
Wysłano:: 20.11.2011 12:04  Zaktualizowany: 20.11.2011 12:08
Webmaster
Zarejestrowany: 2.5.2011
z:
Wiadomości: 89
 Ankieta na temat gazu łupkowego, stanowisko ZKP i blog K. Knopik
Nasza ankieta będzie trwać jeszcze przez kilkanaście godzin, ale już można by się pokusić o jej wstępne podsumowanie - z dotychczasowych wyników głosowania wynika, że nasze opinie na temat gazu łupkowego są rozmaite, głosy na poszczególne opcje są prawie równo rozłożone...
Może tak duże zróżnicowanie poglądów uczestników ankiety ma związek z naszą wciąż niewielką wiedzą o korzyściach i zagrożeniach wiążących się z wydobyciem gazu z łupków?
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie chce, byśmy mogli mieć jak najpełniejszy dostęp do informacji. Na sobotnim posiedzeniu Rady Naczelnej tego stowarzyszenia przyjęto oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Można się z nim zapoznać na stronie ZKP.
Państwa uwadze polecam także ważną wypowiedź na temat gazu łupkowego oraz zagrożeń i korzyści z nim związanych na interesującym blogu Katarzyny Knopik..
Autorka informuje również o wydarzeniu, w którym warto wziąć udział w najbliższym czasie, i o dostępnych, być może wiarygodnych źródłach informacji o gazie łupkowym:
5 grudnia w Gdańsku odbędzie się konferencja pt. "Uwarunkowania związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem złóż gazu łupkowego", organizowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Po konferencji powstanie raport, planowane jest utworzenie Niezależnej Akademii Wiedzy o Gazie Łupkowym. Osobom zainteresowanym gazem polecam również dane opublikowane na stronie internetowej Państwowego Instytutu Geologicznego, a także ekspertyzę opracowaną przez Biuro Analiz Sejmowych pt. "Perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce".

Wysłane przez: Wątek
Redakcja_nk
Wysłano:: 18.11.2011 23:29  Zaktualizowany: 18.11.2011 23:59
Webmaster
Zarejestrowany: 2.5.2011
z:
Wiadomości: 89
 Zagrożenia związane z poszukiwaniem/badaniem złóż gazu łupkowego
Jednym z nich jest możliwość zanieczyszczenia np. wód powierzchniowych ściekami wypływającymi z górotworu, w którym przeprowadzano szczelinowanie hydrauliczne w celu oceny złoża gazu znajdującego się w łupkach.
Szczelinowanie hydrauliczne polega, w dużym uproszczeniu, na wydrążeniu otworu pionowego i następnie poziomego, do którego wprowadza się płyn szczelinujący (ponad 2,5 tys. m sześć.), mieszaninę składającą się w 99,5% z wody i piasku i 0,5% chemikaliów (skład tej połowy procenta jest tajemnicą handlową firmy, która przeprowadza proces szczelinowania). Ten płyn jest "wstrzykiwany", czyli wtłaczany do otworu wiertniczego pod ciśnieniem 600 atmosfer, żeby "otworzył" skałę, w której znajduje się gaz. A potem w ciągu tygodnia od tej operacji ów płyn - od 5 do 25% - wydostaje się na powierzchnię, w chwili i w ilości, której nie da się przewidzieć. Ów płyn to ścieki, które wymagają oczyszczenia (i dzięki współczesnym technologiom można to zrobić), albo się je podczyszcza do takiego stopnia, by można je było wprowadzić do wód powierzchniowych (w kontenerowych, przewoźnych oczyszczalniach ścieków), albo do takiego, by można je było "zrzucić" w najbliższej oczyszczalni ścieków. A zatem w pobliżu miejsca, w którym owe ścieki mogą się wydostać, trzeba przygotować wystarczającą liczbę zbiorników, do których one się zmieszczą (albo kontenerowe oczyszczalnie ścieków). A przypomnę raz jeszcze, nie da się dokładnie ustalić, ani jaka będzie ilość tych ścieków, ani kiedy dokładnie wydostaną się z górotworu. Zatem większym zagrożeniem od samych chemikaliów mogą być ludzie - nieodpowiednio przygotowani do odbioru ścieków, firmy, które żeby zminimalizować wydatki ograniczają liczbę zbiorników na ścieki, niewystarczająco je podczyszczają czy oczyszczają. Czyli "niewłaściwa logistyka", "niewłaściwe postępowanie ekipy prowadzącej badania" jest większym zagrożeniem niż sam skład płynu szczelinującego.
Owe chemikalia zatem nie muszą być niebezpieczne, bo umiemy minimalizować ryzyko skażenia wód powierzchniowych i zanieczyszczenia środowiska. A czy umiemy sobie radzić z "czynnikiem ludzkim"?
O tym wszystkim (i nie tylko o tym, bo także o możliwościach powtórnego wykorzystania wody użytej do szczelinowania już w procesie produkcji gazu z łupków), dowiedziałam się z wypowiedzi pana Dariusza Jasaka, prezesa zarządu firmy Veolia Water Solutions&Technologies, który zapewnia, że ze ściekami, które powstają przy poszukiwaniu i produkcji gazu łupkowego, współczesna technika jest w stanie sobie poradzić, ale... jak zawsze wszystko zależy...
Wypowiedź prezesa Jasaka można odsłuchać tu.

Wysłane przez: Wątek
bcirocka
Wysłano:: 17.11.2011 7:53  Zaktualizowany: 17.11.2011 7:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
 Pełnomocnik marszałka ds. gazu łupkowego
O gazie łupkowym głośno w mediach, przed wyborami padały optymistyczne hasła o "bezpieczeństwie energetycznym", jakie za kilka (kilkanaście?) lat zapewnią nam nasze (polskie? pomorskie?) złoża gazu znajdujące się w łupkach.
O tym, jak są prowadzone badania geofizyczne w gminie Sulęczyno, i o tym, że tamtejsi mieszkańcy zamierzają sprzeciwiać się wydobywaniu gazu łupkowego na ich terenie, informuje internetowy Express Kaszubski.
Dziennik Bałtycki podaje, że "Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, powołał pełnomocnika ds. gazu łupkowego. Stanowisko objęła Małgorzata Maria Klawiter".
Rada Naczelna ZKP będzie dyskutować o gazie łupkowym na najbliższym posiedzeniu. Zrzeszenie zamierza, ponadto, m.in. utworzyć stronę internetową, na której znajdą się informacje dotyczące gazu łupkowego.
Dzieje się zatem sporo, pewnie i radio, i telewizja włączają się do akcji informacyjnej - może zatem mamy szansę na uzyskanie rzetelnych informacji pozwalających na możliwie obiektywną ocenę szans i zagrożeń...

Odpowiedzi Wysłane przez: Wysłano:
 Re: Pełnomocnik marszałka ds. gazu łupkowego Redakcja-nk 18.11.2011 11:29

Wysłane przez: Wątek
CzDark
Wysłano:: 12.11.2011 23:07  Zaktualizowany: 12.11.2011 23:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
 Széfrowi gaz, wietrzniczi, cziskùle
Warto zwrócić uwagę na analogię z kopalniami żwiru oraz wiatrakami. W jednym i drugim przypadku w grę wchodzą często olbrzymie łapówki.

O wiatrakach pisanio ładnie pięknie, dopiero później się okazało że często budowano je w bliskim sąsiedztwie domostw. Stanowią one wielkie niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi ze względu na wytwarzane przez nie infradźwięki. Ich "opłacalność" wynika w dużej mierze tylko i wyłacznie z dotacji; by je uzyskać w Niemczech np. montowano silniczki elektryczne, które poruszały wiatrakami wówczas gdy nie było wiatru. Ponieważ dopłacano do każdej wytworzonej przez nie kWh nawet gdy poruszały się dzięki silniczkom było to dla włascicieli ferm wiatrowych opłacalne.

Jeśli chodzi o kopalnie żwiru to wiem co się działo w mojej gminie (gdy jej wójtem był Waldemar Tkaczyk). "Najśmieszniejszą" inwestycją którą gmina sprezentowała kopalni była ta gdzie droga przelotowa pomiędzy szosami Kościerzyna-Chojnice a Kościerzyna-Grzybowo została poszerzona tylko do wjazdu do samej kopalni, mimo że by poszerzyć całą szosę brakowało może 500 metrów; dopiero o wiele później poszerzono ją o pozostałe 500 m.

"Niejasności" związane z kopalniami żwiru były prawdopodobnie jedną z przyczyn, że wójt Tkaczyk nie ubiegał się o kolejną kadencję. Potrzebował trochę czasu by sprawy ucichły.

Nie jestem z góry przeciwnikiem wydobycia gazu łupkowego. Niemniej potrzebna jest spora doza ostrożności.

Odpowiedzi Wysłane przez: Wysłano:
 Re: Széfrowi gaz, wietrzniczi, cziskùle Jark 13.11.2011 9:13
    Re: Széfrowi gaz, wietrzniczi, cziskùle adamfwk 13.11.2011 13:23
    Re: Széfrowi gaz, wietrzniczi, cziskùle sgeppert 13.11.2011 16:35
      Re: Széfrowi gaz, wietrzniczi, cziskùle Pendzel 16.11.2011 11:16
 Re: Széfrowi gaz, wietrzniczi, cziskùle SaszaR1a1a1 15.11.2011 19:01

Wysłane przez: Wątek
sgeppert
Wysłano:: 10.11.2011 20:51  Zaktualizowany: 10.11.2011 21:11
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
 Łupanie Kaszub za paciorki
Dodałbym odpowiedź:

"Wydobywać, ale po uzyskaniu od firmy eksploatującej, egzekwowalnego zapewnienia o usunięciu wszelkich szkód spowodowanych pracami przy złożu, stałego dostępu do rzetelnej informacji o prowadzonych procesach technologicznych oraz zapewnieniu okolicznym mieszkańcom (gminie) przyzwoitych dodatkowych korzyści."

Ze strzępów medialnych informacji które dotąd do mnie docierały jawi się obraz firm traktujących mieszkańców jak dzikich tubylców, których można kupić za przysłowiowe paciorki. Sprawa gazu łupkowego daje mieszkańcom doskonałą szansę, by pomyśleli o swojej wspólnej ziemi jak właściciele i gospodarze. Jeśli zjednoczą się i będą mądrze negocjować, to mogą zyskać bardzo wiele. Jeśli nie - korzyści z gazu sprowadzą się do zafundowania kolejnego służbowego telefonu komórkowego kolejnej pani wójt kolejnych Łęczyc.

Odpowiedzi Wysłane przez: Wysłano:
 Re: Łupanie Kaszub za paciorki Jark 10.11.2011 21:17

Wysłane przez: Wątek
Redakcja-nk
Wysłano:: 10.11.2011 20:14  Zaktualizowany: 10.11.2011 21:05
Moderator
Zarejestrowany: 8.9.2011
z:
Wiadomości: 92
 Łupać czy nie łupać albo gaz na Kaszubach
Sezon grzewczy coraz bliżej. Wyniki badań złóż gazu łupkowego na Kaszubach także. I to między innymi coraz bardziej rozgrzewa atmosferę w okolicach Sulęczyna, Bytowa czy Lęborka.

Poparte, na razie niewidocznymi dla postronnych, wielkimi pieniędzmi potentatów energetycznych są dwa stanowiska - zwolenników badań i wydobycia gazu (którzy liczą na wymierne korzyści dla mieszkańców i samorządów) oraz przeciwników (którzy obawiają się nieodwracalnej dewastacji środowiska naturalnego i krajobrazowego Kaszub). Z jednej strony mamy zapewnienia i gwarancje polskich władz (patrz strona Ministerstwa Ochrony Środowiska), a z drugiej wymowny amerykański film o tamtejszej rabunkowej i niszczącej naturalne środkowisko eksploatacji złóż gazu - Gasland

Choć domeną naszego portalu jest regionalna kultura i historia, jednak tego tematu nie możemy nie zauważać, ponieważ od podjętych w najbliższych miesiącach decyzji zależeć będzie nie tylko nasza przyszłość, ale i to, jakie Kaszuby pozostawimy przyszłym pokoleniom.

Zapraszam więc do głosowania i komentowania tematu.

Odpowiedzi Wysłane przez: Wysłano:
 Re: Łupać czy nie łupać albo gaz na Kaszubach bcirocka 12.11.2011 17:33
    Re: Łupać czy nie łupać albo gaz na Kaszubach sgeppert 12.11.2011 19:03
      Re: Łupać czy nie łupać albo gaz na Kaszubach bcirocka 12.11.2011 20:06
        Re: Łupać czy nie łupać albo gaz na Kaszubach sgeppert 12.11.2011 21:06
          Re: Łupać czy nie łupać albo gaz na Kaszubach IsabellaK 12.11.2011 22:45
          Re: Łupać czy nie łupać albo gaz na Kaszubach bcirocka 13.11.2011 10:48
      Re: Klewczi, Czejkùtë, Leppr'ów Jãdrzéj CzDark 12.11.2011 23:14
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002