Ankiety
Losowe zdjęcie
Łubno kościół
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Czy język kaszubski powinien stać się urzędowo językiem pomocniczym na Pomorzu.
Zakończona 18.3.2012 23:59
Nie 24 % 24 % (59)
Tak 62 % 62 % (152)
Tylko na terenie zamieszkałym przez min. 50% Kaszubów 6 % 6 % (17)
Tylko na terenie zamieszkałym przez min. 20% Kaszubów 4 % 4 % (12)
Inne - napisz w komentarzu 1 % 1 % (3)
Głosów: 243
Głosujących: 243

Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.

Wysłane przez: Wątek
Kmicic
Wysłano:: 1.3.2012 20:18  Zaktualizowany: 1.3.2012 20:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
 Czy język kaszubski powinien stac się urzędowo językiem pomocniczym na Pomorzu.
Oczywiście, że tak! Uważam, że jest to jak najbardziej oczywista sprawa. Pewnie, że urzędnicy będą protestowac. Niech się nauczą języka kaszubskiego, mieszkając na Kaszubach. Najwyższy czas przełamac stereotypy i przestac wsydzic się języka kaszubskiego. Przecież jest to bardzo piękny NASZ JĘZYK OJCZYSTY.
Kaszëbsczi Kmicic z Chòniców

Wysłane przez: Wątek
nadodrzak
Wysłano:: 1.3.2012 14:08  Zaktualizowany: 1.3.2012 17:21
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.3.2012
z: Szczecëno
Wiadomości: 38
 Re: Czy kaszubski powinien być językiem pomocniczym
Zdecydowanie tak. Pora też pomyśleć i i planować w tę stronę, by język kaszubski zaczął pojawiać się na całym Pomorzu. Znam wielu ludzi z Zachodniego Pomorza, którzy wywodzą się z pomorskich ziem, z pomorskich rodzin i chcieliby móc kontynuować historię i dziedzictwo swojego regionu za pomocą i przy użyciu języka pomorskiego.

Wysłane przez: Wątek
GDUNSKeKASZEBE
Wysłano:: 1.3.2012 13:50  Zaktualizowany: 1.3.2012 16:27
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 119
 Re: Czy kaszubski powinien być językiem pomocniczym
TAK!!!! :D Czekałem na taką ankietę ;). Kaszubski jako język urzędowy w niczym by nie przeszkadzał, a Kaszubi mogliby 'ćwiczyć' kaszubszczyznę, ale bardziej oficjalną, urzędową. W każdym cywilizowanym, zachodnim kraju tak jest np. w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii... :) Byłoby świetnie, gdyby doszłoby to do skutku ;]

Wysłane przez: Wątek
Jark
Wysłano:: 1.3.2012 21:14  Zaktualizowany: 1.3.2012 21:14
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
 Re: Czy kaszubski powinien być językiem pomocniczym
To banał - ale chcieć to móc. Przykładów z trójgardzkiego lub kaszubkiego światka kilka się znajdzie - choćby napisy w języku kaszubskim w marketach budowlanych (Gdańsk-Osowa, Gdańsk Jasień) czy napisy w puckim McDonaldzie. Może warto wybrać sobie takie miejsca, gdzie naszym zdaniem mogłyby pojawić się kaszubskie napisy i zwrócić się z propozycją do zarządu, dyrekcji itd. Sklepy, stacje benzynowe, parafie - takich miejsc jest na pęczki. I tu można pokazać, iż nie potrzeba nam dziś ustawowych regulacji - bo takie działanie jest na wyciągnięcie ręki.
Przyszedł mi pomysł, by przygotować zestaw takich kaszubskich zwrotów, które mogłyby pojawić się w miejscach publicznych. Poprosimy méstrów pisënkù o ich poprawne podanie ich zapisu i każdy będzie mógł z nich skorzystać w miarę potrzeb.
Zainteresowanych akcją (i stworzeniem listy firm, które np. będą miały u nas nieodpłatną reklamę, jeśli zechcą umieścić u siebie kaszubskie napisy) proszę o kontakt mailowy na adres naszekaszuby[at]gmail.com>

Wysłane przez: Wątek
Jark
Wysłano:: 23.3.2012 19:53  Zaktualizowany: 23.3.2012 19:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
 Re: Czy kaszubski powinien być językiem pomocniczym
Doskonałym podsumowaniem ankiety są, niepełne co prawda ale wymowne, wyniki Spisu Powszechnego 2011. Uwzględniając liczbę mieszkańców woj. pomorskiego - 224 tys. (dane z 2010 roku) to Kaszubów jest blisko 10%. Gdy uwzględnić tylko powiaty uznawane za kaszubskie (bez Trójmiasta i Słupska) to wychodzi że Kaszubów jest ok. 24%. Cóż - nawet w ramach obecnie obowiązujących przepisów - powinno to skutkować wprowadzeniem na tym terenie języka kaszubskiego do urzędów i choćby, co jest najbardziej widoczne, do oznakowania dróg i miejscowości.

Czy kaszubski powinien stać się pomocniczym językiem Pomorza? Dla mnie jak najbardziej tak. Niestety, to z czym jest problem, to polityczna decyzja lokalnych samorządów. Jak pokazuje praktyka im wyższy stołek, tym Kaszubi z krwi i kości coraz gorzej widzą skąd na ten stołek przyszli (i dokąd kiedyś i tak wrócą).

Wysłane przez: Wątek
zefka
Wysłano:: 24.3.2012 6:55  Zaktualizowany: 24.3.2012 6:55
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 4.6.2011
z:
Wiadomości: 26
 Re: Czy kaszubski powinien być językiem pomocniczym
Podwójne nazwy miejscowości można wprowadzić w 2 sytuacjach:
1. co najmniej 20% ludności gminy deklaruje się jako Kaszubi (spisy powszechne)
2. Konsultacje społeczne w gminie i większość osób popierających wprowadzenie dwujęzycznych nazw - niezależnie od spisu

więc możliwości są w każdej gminie...

Co do języka pomocniczego w gminach - akurat w naszym powiecie w 4 urzędach przeszkoliliśmy urzędników z języka kaszubskiego, aby jak przyszli interesanci mówiący w języku kaszubskim, potrafili udzielić im informacji i pomocy. Niezależnie od tego, że nasz powiat i nasze gminy raczej nie będą miały 20% progu wymaganego dla języka pomocniczego - jesteśmy mieszanką wielokulturową...

Nie wspomnę już o tym, że wśród pracowników urzędów (jak sądzę wszystkich lub prawie wszystkich na Pomorzu) i tak są ludzie potrafiący się porozumiewać w języku kaszubskim, więc klienci urzędów też zostaną zrozumiani w języku kaszubskim... najwyżej trzeba będzie zaangażować do rozmowy dodatkowych pracowników - bo nie na każdym stanowisku są Kaszubi i to Kaszubi mówiący i piszący po kaszubsku:) Zależy to od dobrej woli ludzi - klientów urzędu i urzędników, przepisy prawne to rzecz wtórna

pozdrawiam
Kasia

Wysłane przez: Wątek
Jark
Wysłano:: 24.3.2012 8:27  Zaktualizowany: 24.3.2012 8:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
 Re: Czy kaszubski powinien być językiem pomocniczym
Pani Kasiu,
to, że w powiecie lęborskim kaszubszczyzna pięknie się rozwija, widać gołym okiem. To, że przepisy na razie zajmują się wyłącznie kwestią gmin to też wiem.

Warto zawsze mierzyć wyżej i rozglądać się szerzej, bo większa jest szansa na to, iż coś z tego wyjdzie. To, że powiat lęborski jest wieloetniczny nie przeszkadza w dążeniu, by obecność kaszubszczyzny była coraz większa i choćby pojawiła się na znakach drogowych.
Przeszkoleni z kaszubskiego urzędnicy jeszcze wiosny nie czynią i to z kilku powodów:
- nie noszą czarno-żółtych opasek na ramieniu ani innych oznaczeń, że akurat ta i ten umieją mówić po kaszubsku
- w urzędach nie znajdzie się dziś żadnej ogólnej informacji po kaszubsku (na tablicy ogłoszeń, na drzwiach do toalety, na tabliczkach funkcyjnych).
- obywateli do użycia języka kaszubskiego zachęcać powinien urząd (choćby kontaktując się z nimi w tym języku), bo zazwyczaj są to ludzi "cisi i pokornego serca", więc im nawet do głowy nie przyjdzie, że można W URZĘDZIE i że można PO KASZUBSKU.

Jak to może wyglądać w praktyce? Polecam wycieczkę do leżącej prawie po sąsiedzku dla Lęborka gminy Linia. Nie wchodząc nawet do urzędu każdy wie, iż na pewno może w nim porozumieć się po kaszubsku.

I o takich m.in. rozwiązaniach trzeba myśleć na przyszłość we wszystkich "kaszubskich" powiatach.

pozdrawiam
Jerk

Wysłane przez: Wątek
zefka
Wysłano:: 24.3.2012 14:06  Zaktualizowany: 24.3.2012 14:16
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 4.6.2011
z:
Wiadomości: 26
 Re: Czy kaszubski powinien być językiem pomocniczym
Witam Panie Jerku,

najbardziej mi się podoba pomysł, że urzędnicy mieliby nosić opaski - jak w getcie Tylko w takim razie powinni nosić też opaski w innych językach - w zależności od tego, jakie języki znają... Bo inaczej żaden klient nie będzie wiedział, że może się porozumieć w innym języku w urzędzie niż w polskim. Anglik czy Niemiec, albo osoba niema - też mają prawo wiedzieć, że mogą się porozumieć w swoim języku. Więc od tego są Biura Obsługi Interesanta lub Sekretariaty, żeby odpowiednio pokierować interesantów - tak mnie uczono
Poza tym w trakcie konkursów - naborów na wolne stanowiska urzędnicze trzeba by wpisać wymóg znajomości języków obcych na poszczególne stanowiska - tylko czy kaszubski jest językiem obcym, czy rodzimym? Zaraz będzie kolejna dyskusja

Żeby nie było nieporozumień - rozumiem Pana punkt widzenia i Pana pomysły, nie dyskutuję z nimi. Może warto o tym pomyśleć... Tylko że obecnie też można pewne kwestie zrobić. Zależnie od sytuacji, w jakiej się dana gmina znajduje.

Gminę Linię oczywiście chwalę - to super, że są takie napisy w urzędzie Dzisiaj w Sierakowicach też widziałam tablice drogowe dwujęzyczne zielone, super się to czyta…
U nas pomysł z dwujęzycznymi tablicami chyba byłby za daleko idący, musielibyśmy zrobić tablice co najmniej pięciojęzyczne; a miejsca na identyfikatorach z nazwiskami urzędników byłoby za mało na wymienienie nazwy stanowiska we wszystkich językach, obawiam się… Wiec trzeba mierzyć siły na zamiary i patrzeć na pewne kwestie z różnych punktów widzenia…

Pozdrawiam
Kasia
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002