Wiadomości - Aktualności - W Pelplinie dyskutowano o Lechu Bądkowskim
Losowe zdjęcie
Pocišg 14
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : W Pelplinie dyskutowano o Lechu Bądkowskim
Wysłane przez: Michal dnia 27.11.2009 20:15:43 (3001 odsłon)
Aktualności

We wtorek 24 listopada 2009 r. odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie konferencja „Lech Bądkowski – patron społeczeństwa obywatelskiego” zorganizowana przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie, a dofinansowana przez Zarząd Główny ZK-P. Główny referent prof. Józef Borzyszkowski (prezes Instytutu Kaszubskiego, profesor Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego) mówił o Pomorzu i Kociewiu w myśli Lecha Bądkowskiego, zaś mgr Krzysztof Korda z Europejskiego Centrum Solidarności o związkach Bądkowskiego z kształtującym się 1980 r. NSZZ „Solidarność”.

O istocie społeczeństwa obywatelskiego mówił natomiast dr Piotr Koprowski – historyk idei z Uniwersytetu Gdańskiego. Znamienity aktor Jerzy Kiszkis czytał fragmenty dzieł Lecha Bądkowskiego, uświadamiając licznie zebranej publiczności, że tezy autora „Pomorskiej myśli politycznej” są jak najbardziej aktualne.
W czasie konferencji wręczono nagrody rzeczowe i książkowe laureatom ogłoszonych przez pelplińskich zrzeszeńców konkursów. W konkursie plastycznym zwyciężyli: Daria Domachowska i Patrycja Ciesielska (I i II – obie z Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie) oraz Patrycja Kaznowska (III miejsce – Szkoła Podstawowa w Lignowach Szlacheckich). W konkursie literackim „Jestem Europejczykiem, Polakiem, Pomorzaninem” najlepszą pracę wśród gimnazjalistów napisała Dorota Podjacka (Zespół Kształcenia i Wychowania w Kulicach), zaś wśród licealistów najlepsi byli: Zofia Wojtysiak - I miejsce (III LO w Tczewie), Karolina Oberska - II miejsce (LO Pelplin) oraz Mateusz Makać i Martyna Gawrońska – III miejsce (III LO Tczew).
Pelplińska konferencja wpisała się w cykl licznych imprez, które odbywały się w mijającym roku, ogłoszonym przez ZG ZK-P „Rokiem Lecha Bądkowskiego”
Warto nadmienić, że pelplińskimi partnerami konferencji i konkursów byli: Miejska Biblioteka Publiczna, Liceum Ogólnokształcące im. ks. Pasierba oraz Wydawnictwo „Bernradinum”, które obdarowało laureatów pięknymi albumami. Interesujące książki przekazało również Wydawnictwo „Czec” oraz Europejskie Centrum Solidarności. Do grona sponsorów wpisała się także kwiaciarnia „Szafirek” pp. B. i R. Pruszyńskich.


BW

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002