Wiadomości - Aktualności - Wolin: Pożar wioski wikingów. Skansen w płomieniach
Losowe zdjęcie
23.07.2011 XIII Zjazd Kaszubów Lębork: Pochód
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : Wolin: Pożar wioski wikingów. Skansen w płomieniach
Wysłane przez: CzDark dnia 20.2.2011 19:42:47 (1882 odsłon)
Aktualności

"Nieznani sprawcy podpalili w nocy skansen wikingów w Wolinie. W ogniu stanęła jedna z chat.
- Wyglądało to naprawdę przerażająco – mówi Wojciech Celiński, z Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta. – Całą noc nie spaliśmy, strażacy walczyli z ogniem, dogaszali to. Dzisiaj od rana na miejscu była policja, która kontynuowała dochodzenie. Niestety ponieśliśmy ogromne straty. W chacie, która spłonęła, było mnóstwo sprzętu: 12 kamizelek, wartych po 500 złotych każda, wyposażenie łodzi, narzędzia.(...) Zgłoszenie dostaliśmy około 22.05 – mówi Daniel Kowaliński, rzecznik kamieńskiej straży pożarnej. – Poinformowano nas, że płonie jedna chata. Ponieważ wszystko kryte jest strzechą, a dawniej w ten sposób znikały całe osady, dyspozytor wysłał na miejsce sześć jednostek. Pierwsza zjawiła się jednostka z Wolina. Jedna z nich od razu zabrała się za gaszenie ognia, wykorzystały trzy linie gaśnicze. Druga zajęła się organizacją zaopatrzenia w wodę. Przy uruchomionych trzech liniach starczy jej zaledwie na kilka minut. Całe szczęście sprawnie im poszło. Gdy dojechały kolejne samochody, ogień był już opanowany. Jeszcze rano dogaszaliśmy zgliszcza i zabezpieczaliśmy to miejsce.

Kowaliński twierdzi, że tej nocy sprzyjało im szczęście. Po pierwsze płonęła skrajna chata, nie żadne ze środka skansenu. Szczęście w nieszczęściu, rozprzestrzenianiu się ognia w stronę kolejnych chat przeszkadzał wiatr spychający płomienie w odwrotnym kierunku.
- Gdyby było trochę cieplej, a wiatr wiałby w innym kierunku skansenu mogłoby już nie być – mówi. – Straty są ogromne. Co prawda ściany doszczętnie nie spłonęły, ale wewnątrz był sprzęt wart ponad sto tysięcy złotych. Na szczęście nikomu nic się w tym pożarze nie stało".

Źródło: www.gs.24.pl
Pożar wioski wikingów

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002