Wiadomości - Aktualności - 1. komentarz Kaszëbsczi Jednotë do wyników spisu powszechnego 2011
Losowe zdjęcie
Złota góra - krzyż tablica pamiątkowa
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : 1. komentarz Kaszëbsczi Jednotë do wyników spisu powszechnego 2011
Wysłane przez: Gość dnia 22.3.2012 19:10:00 (1058 odsłon)
Aktualności

Jeszcze nigdy w historii urzędowych spisów ludności nie ujawniła się taka liczba osób deklarujących poczucie kaszubskiej wspólnoty. To ogromny sukces liderów ruchu kaszubskiego, którzy mimo różnic w poglądach na jego rozwój, prowadzili wspólną akcję informacyjną o spisie pod hasłem: Jo/Tak - Jestem Kaszubą.
Działalność stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota legitymuje niejako 17 tysięcy osób, które zadeklarowały narodowość kaszubską. To 7,5% wszystkich Kaszubów i ponad trzykrotnie więcej niż w spisie z 2002 r. Tendencja zdecydowanie wzrostowa, a to dobrze wróży naszej działalności teraz w w przyszłości.
Mamy nadzieję, że w tej sytuacji rząd i parlament inaczej będą patrzeć na nasz wniosek o uznanie Kaszubów za mniejszość etniczną, który wysłany został w dniu 20 marca br. Wyniki spisu powinny otwierać poważną dyskusję na ten temat.

Mateusz Meyer, Karol Rhode - Kaszëbskô Jednota


W załączeniu tabela prezentująca wstępne wyniki NSP 2011: "Ludność faktycznie zamieszkała wg rodzaju i kolejności identyfikacji narodowo-etnicznej (NSP 2011) (z informacji przedstawionej przez GUS na sesji inauguracyjnej Kongresu Demograficznego 22 marca 2012 r.) w tys. osób".

Dołączone pliki: NSP_2011_-_wst_wyniki.doc 
Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002