Wiadomości - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - Powstał Klub ZK-P w Kolbudach.
Losowe zdjęcie
Chrystus Władca Świata
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie : Powstał Klub ZK-P w Kolbudach.
Wysłane przez: lepusz dnia 23.4.2004 11:07:19 (2362 odsłon)

W dniu 16 04 2004 r. o godz 18:00 odbyło się spotkanie inauguracyjne Klubu ZK-P w Kolbudach. Spotkaniu przewodniczył Prezes Oddziału ZK-P w Przywidzu Wojciech Etmański. Podczas spotkania wybrano władze Klubu i ustalono zasady oraz plan działania:

Wybrano Zarząd Klubu w składzie:
Prezes - Marek Wałdoch
V- ce Prezes - Marek Adamkowicz
Sekretarz - Maria Słowik - Brylowska

Klub powstał w oparciu o Oddział ZK-P w Przywidzu, członków Klubu należących do innych oddziałów zobligowano do zmiany przynależności. Wybór Oddziału w Przywidzu (a nie np. w Gdańsku) został dokonany z powodów organizacyjno - finansowych, a także wspólnoty celów.

W trakcie dyskusji ustalono co następuje:

- Klub ZK-P w Kolbudach w swoich działaniach będzie realizował statut ZK-P.

-Niektóre działania bedą realizowane wspólnie z Oddziałem ZK-P w Przywidzu ( np. wyjazd na Zjazd Kaszubów, Jarmark we Wdzydzach, itp. )

-Należy wprowadzić do kalendarza życia religijnego Gminy Kolbudy kaszubską mszę św. ( ten cel został już zrealizowany, w Pręgowie w każdą 2- gą niedzielę miesiąca o godz 15:00 zostanie odprawiona msza św. z kaszubską liturgią słowa ).

-Należy wystąpić do Urzedu Gminy w Kolbudach o zgodę na udostepnienie na siedzibę Klubu ZK-P sali w strażnicy OSP w Kolbudach ( mamy już zgodę Komendanta OSP )

-Należy stworzyć stronę internetową Klubu ZK-P w Kolbudach dostępną ze strony Urzedu Gminy w Kolbudach. Na stronie tej powinny się znajdować informacje o dziąłalności Klubu, a także linki do stron z tematyką kaszubską ( oczywiście "Zasoby", "Odroda", ZK-P, i inne). Firma "EL-KOM" zobowiązała się udostępnic nam 30 MB w tym celu oraz opracować stronę www.W związku z gwałtownym rozwojem sieci komputerowej, oraz wprowadzeniu "Neostrady" na terenie naszej Gminy ustalono, że wszystkie wydarzenia z życia kulturalnego naszej społeczności będą nagrywane i umieszczane na stronie Klubu w postaci filmów "do ściągnięcia". Firma "EL-KOM" wstepnie zaoferowała nam 160 GB na swoim serwerze oraz uruchomienie tej możliwości nieodpłatnie w ramach promocji własnych usług. Omówiono także możliwości zamieszczenia w postaci filmów lekcji jezyka kaszubskiego, wywiadów i prezentacji naszych twórców ludowych, wykładów z historii naszej Gminy "w terenie" , itp. Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że należy stworzyć multimedialny przewodnik po Gminie Kolbudy, kładąc nacisk na łamanie stereotypów zakorzenionych nawet wsród kadry nauczycielskiej, a podtrzymywany m. in. przez autorów map, przewodników, bedekerów, jakoby Kolbudy i Przywidz to nie Kaszuby i nie ma tu Kaszubów.

-Wspólnie z mieszkańcami Gminy Przywidz podejmiemy próbę walki z dyskryminacją informacyjną uprawianą przez niektóre Dzienniki. W skrócie chodzi o to, że czytelnik pewnego Dziennika mieszkający na Helu wie co dzieję się np. w Raduniu, podczas gdy czytelnik tego samego Dziennika, lecz z inną wkładką, mieszkaniec np. Łapina Dln. nie wie co dzieje we wsi u jego brata np. w Łapinie Grn. Ale to jeszce nic - mieszkaniec Łapina Grn. mieszka na Pomorzu i wraz z Dziennikiem dostaje płytę na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, podczas gdy mieszkaniec Łapina Dln. nie mieszka na Pomorzu (wg. Dziennika) i nie dostaje nic.

Prezes Klubu ZK-P w Kolbudach
Marek Wałdoch

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002