Zdjęcia
Losowe zdjęcie
Chmurki - Łączyno2
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)

Zdjęcia

Zdjęcia : Miejsca : Kościerzyna :  Zómerbarch. Lesnictwò (II)

[<   Poprzednie  19  20  21  22  23  24  25  Następne   >]

Zómerbarch. Lesnictwò (II)
Zómerbarch. Lesnictwò (II)Popularne
NadesłałDariusz Żuroch-CzôpiewscziWięcej zdjęć od Dariusz Żuroch-Czôpiewsczi   Aktualizacja: 9.2.2012 19:53
Odsłon: 35852  Komentarzy: 30    0.00 (0 głosów)0.00 (0 głosów)OceńOceń
(arch.: DŻCz)

[<   Poprzednie  19  20  21  22  23  24  25  Następne   >]

Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.

Wysłane przez: Wątek
CzDark
Wysłano:: 12.2.2012 16:21  Zaktualizowany: 12.2.2012 16:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
 Re: Zómerbarch. Nôdlesnictwò (II)
Cytat:
1) Przepraszam, noszę co prawda okulary, ale nawet na zamieszczonej przez Ciebie mapce Malbork jak nic leży na obszarze Pomezanii. A ja tu nie piszę nawet o samym mieście, a o jego okolicach!


A gdzie ja napisałem, że Malbork nie leży w Pomezanii ?? Przestań obracać kota ogonem.

Cytat:
Żuławy to pojęcie geograficzne i m.in. ich fragment leży np. na terenie dzisiejszego Kociewia, a jeszcze inny zahacza o dzisiejszą Warmię. 1/3 Żuław to Żuławy Elbląskie (na wschód od Nogatu!), które w prawie w całości leżały na terenie rzeczonej Pomezanii (to prawie wynika z rozbieżności dotyczących wykreślania jej granic na północy).


Nie udawaj, że pisząc "Żuławy" miałeś na myśli tylko i wyłącznie Żuławy Elbląskie. Zresztą Żuławy to nie jest tylko pojęcie geograficzne, ale i etniczne o czym świadczy cytat z Ramułta: Zuławiani są baro majãtny lëdze.

Cytat:
Ależ bardzo chętnie się czegoś nowego dowiem. Poproszę o podanie jakiż to historyk zajmujący się dziejami miast hanzeatyckich pisał o dolnoniemieckiej nazwie Malborka i urobieniu od tejże wersji polskiej nazwy. No i rzecz jasna jak to argumentował. To będzie w końcu jakiś merytoryczny argument dla Twojej tezy.


Myślę, że warto by było byś spotkał się z kompetentnym historykiem to przestałbyś insynuować, że w miastach hanzeatyckich nie mówiło się językiem dolnoniemieckim

Cytat:
W XIII i początkach XIV w. posługujących się praplattdeutschem osadników mamy dowodnie w Elblągu i Tczewie i najpewniej w Gdańsku. Choć nawet w takimż Tczewie, który założyli koloniści z Lubeki wśród miejskich elit w końcu XIV w. mamy także osobników także z "górnych Niemiec". Zważywszy na liczbę mieszczan (góra kilkadziesiąt rodzin) i zachowanych informacji (o ledwie kilku osobach) o proporcjach jednych do drugich nie jesteśmy w stanie nic powiedzieć! Ergo konia z rzędem kto autorytatywnie może stwierdzić, że w 1308 roku Tczewianie mówili na pewno dialektem dolnoniemieckim (choć jest duże prawdopodobieństwo, że tak było).


W końcu przyznajesz, że dolnoniemiecki był jednak używany. Cieszę się.

Cytat:
O języku osadników Krzyżackich obsadzających w drugiej połowie XIII w. i początkach w. XIV rzeczoną Pomezanię i Wielkie Żuławy też nic na 100% pewnego nie wiemy. Są nawet tacy co argumentują, że pierwsza fala tego osadnictwa była głównie słowiańska rodem z Ziemi Chełmińskiej.


Jak pisze Dariusz Potoczek spolszczenie do postaci "Malbork" nastapiło dopiero w okolicach XVI wieku czyli juz po ugruntowaniu się osadnictwa dolnoniemieckiego i zapewne uproszczeniu wymowy dolnoniemieckiej (odpadnięcie owego -en)

Cytat:
Dlaczego mam tracić czas na zajmowanie się Twoim brakiem kultury? Chamstwo trzeba tępić, a nie nad nim deliberować. Nie będziesz trzymał emocji na wodzy, to poproszę o usunięcie obraźliwych sformułowań i przeprowadzenie przez administratora z Tobą rozmowy wychowawczej / dania Ci ostrzeżenia, czy nawet zbanowania, jak tam już osoba odpowiedzialna za tą sprawę uzna za stosowne.


Chamstwo trzeba tępić ??? Czegoś takiego to chyba nawet Jarema Wiśniowiecki nie powiedział...

Cytat:
Problem z Tobą nie polega na tym, że w czymś nie masz racji, tylko w tym, że wykazujesz wyjątkową niechęć do merytorycznego argumentowania tez, które wzbudzają wątpliwości. I często (jak w przypadku Hamersztyna), zamiast szukać na nie dowodów, (których istnienia nawet ja nie wykluczałem), to zaczynasz obrażać rozmówcę.


Stosujesz technikę, która polega na krzyczeniu "Gwałtu! Rety!! Biją!!!", choć nic takiego nie zachodzi, a przynajmniej nie na taką skalę

PS. Dla ciekawostki dodam, że w słowiańskiej gwarze malborskiej "Malbork" występuje trojako jako: Malbórk, Nalbórk, Nalibórk; w języku kaszubskim to oczywiście Malbórg

Uwaga przy odmianie !!!

Malbórg, Lãbórg
ale: do Malbòrga, do Lãbòrga

Odpowiedzi Wysłane przez: Wysłano:
 Re: Zómerbarch. Nôdlesnictwò (II) Michal 12.2.2012 21:27
    Re: Zómerbarch. Nôdlesnictwò (II) CzDark 13.2.2012 23:06
      Re: Zómerbarch. Nôdlesnictwò (II) tgrabar 15.2.2012 10:44
        Re: Zómerbarch. Nôdlesnictwò (II) Jark 15.2.2012 14:53
          Re: Zómerbarch. Nôdlesnictwò (II) CzDark 15.2.2012 15:19
            Re: Zómerbarch. Nôdlesnictwò (II) Jark 15.2.2012 21:50


Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002