Forum
Losowe zdjęcie
Bory Tucholskie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Rocznica 4 czerwca a Kaszubi?!

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 3.6.2009 11:09
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Rocznica 4 czerwca a Kaszubi?!
Marku, litości! Daj spokój z nowoływaniem do rozliczeń. Po co nam jakiś kaszubski ziobro?

Wiejska ludka, która będzie piła toast za wolność w GWP Uzdrowisko w Sopocie - dokąd między 18.00 a 20.00 w imieniu własnym i Firmy zapraszam :)
wotoch
wysłane dnia: 3.6.2009 9:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Rocznica 4 czerwca a Kaszubi?!
Pięknie to napisałeś Staszku w pierwszym poście. Ja jednak zauważam że 4 czerwca dla Kaszubów to zbyt wysoka matematyka. Zbyt duża polityka dla wiejskiego ludka, który od tysięcy lat ma jeden problem - przetrwanie języka Kaszubów.
Co do samego ZKP to sie dziwię że nic nie robi. Pewnie Zrzeszenie nie brało udziału w przemianach tylko biernie sie przyglądało wszelkim wydarzeniom. To by wskazywało na to że w tym środowiku w tych latach było pełno UB-eków i donosicieli w imię rozwoju kaszubszczyzny. Czego nie rozliczono do dnia dzisiejszego.

Brak zaangażowania w obchodach rocznicy 4 czerwca wskazuje bardzo niską pozycje obecnych Kaszubów w życiu regionu. Oznacza totalną słabość i obojętność wobec ważnych dat i
pamięci.

Kaszubi brali udział w tych wydarzeniach bardzo licznie więc zgodnie z apelem Staszka proszę Was również zademonstrujcie swoja tożsamość pokażcie swoją wolność, wolność wywalczoną cudem. dziś wolność jest naszym drogowskazem i przyszłością. Wywieście flagę polską, kaszubską, ubierzcie koszulki z gryfem, orzełkiem niech inni widzą że szanujemy tamte wydarzenia i z pokorą czekamy na jeszcze lepsze jutro.

Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

sgeppert
wysłane dnia: 2.6.2009 22:46
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Rocznica 4 czerwca a Kaszubi?!
Cytat:
czy w Polsce mamy demokrację?

Od kogo dziś zależy, kto znajdzie się w parlamencie, rządzie, samorządach?
Cytat:
czy wybory 4 czerwca były demokratyczne?

Pozwoliły obywatelom wyrazić swoje zdanie, w zakresie niespotykanym od 50 lat na obszarze Europy środkowej.
Cytat:
czy Kaszubi mają demokratyczną reprezentację?

Zostawiając na boku pytanie, czym jest i kogo reprezentuje "reprezentacja Kaszubów", odsyłam do wyników wyborów z poprzednich lat z obszaru Kaszub - osobiście nie dopatrzyłem się w nich jakiejś "jedynie słusznej" linii.
Cytat:
na czym ta demokracja polega?

W moim rozumieniu na tym, że obywatele mają prawo wpływać na funkcjonowanie swojego państwa, przy użyciu różnych instrumentów, m.in. mediów, organizacji pozarządowych, wyborów.
Cytat:
Wreszcie, czy Kaszubi mają powody do świętowania?

Nie raz wyrażałem opinię, że po 1989 r. Kaszubi mają najlepsze od 700 lat warunki dla rozwoju swojej tożsamości. Ilu Kaszubów myśli podobnie - nie mam danych.


----------------
Stanisław Geppert

m_narloch
wysłane dnia: 2.6.2009 22:07
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.4.2008
z: Łąg, Śliwice,Gdynia
Wiadomości: 39
Re: Rocznica 4 czerwca a Kaszubi?!
Pytaniem na pytania:
a czy w Polsce mamy demokrację? czy wybory 4 czerwca były demokratyczne? czy Kaszubi mają demokratyczną reprezentację? na czym ta demokracja polega?

W reszcie, czy Kaszubi mają powody do świętowania?
sgeppert
wysłane dnia: 2.6.2009 10:18
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Rocznica 4 czerwca a Kaszubi?!
Wielu stoczniowców i pracowników innych zakładów było Kaszubami, co nie jest niczym dziwnym, bo przecież Solidarność rodziła się na skraju Kaszub.

Nie wiem, co planuje ZKP, sam natomiast proponuję włączenie się w akcję Gazety Wyborczej "Toast za wolność" - wspólne wzniesienie toastu w dniu 4 czerwca tuż po godz. 20. Ten dzień jest symboliczną datą odzyskania niepodległości po okupacji niemieckiej i zależności od Związku Radzieckiego. Nawet jeśli dla wielu ludzi ta wolność jest niedoskonała, to jest to wolność - powodująca, że od tej pory sukcesy i porażki Polski idą na nasz rachunek, a nie na jakieś zewnętrzne siły zwalniające nas od odpowiedzialności za własny los.

Odzyskaliśmy wolność dzięki woli konkretnych ludzi mieszkających w konkretnych miejscach, wśród tych ludzi nie brakło Kaszubów. Dlatego proponuję, by przyjść na ten toast pokazując swoją kaszubskość (kociewskość czy inną tożsamość lokalną i kulturową, z którą każdy z czytelników tej strony się identyfikuje) - przynieść flagi, założyć koszulki bądź w inny sposób pokazać, że nie jest się elementem szarej masy, pozbawionym indywidualności, lecz osobą posiadającą wartościową tożsamość i dziedzictwo.

Ktoś nieco wcześniej odradzał mi wystąpienie z tą inicjatywą mając w pamięci odzew z Dnia Jedności Kaszubów. Skoro jednak Marek wyraża "społeczne zapotrzebowanie" - to na nie odpowiadam.


----------------
Stanisław Geppert

wotoch
wysłane dnia: 2.6.2009 7:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Rocznica 4 czerwca a Kaszubi?!
Wiele ostatnio słyszymy w mediach o obaleniu komunizmu o różnych dziwnych obchodzonych w niezgodnie i niepewności . Czy Kaszubi brali udział w obalaniu komunizmu? Czy uczestniczyli w różnych działaniach przeciwko komunistom? Czy ZKP brało udział w tych działaniach? Czy Kaszubi potraktowali zmiany zachowawczo? Jeżeli jednak Kaszubi brali udział w obalaniu komunizmu(wydaje mi się że jednak tak było) to czy ktoś o tym pamięta?
Może ZKP zaplanowało jakieś uroczystości związane z tą datą?


Ważna data, ważna zmiana tylko czy odpowidzialnie traktowana?

Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

« 1 (2)
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002