Forum
Losowe zdjęcie
Krajobraz Wdzydzki
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     II wojna światowa zaczęła się w Szymankowie

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 3.6.2009 14:19
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
II wojna światowa zaczęła się w Szymankowie
Polecam Czytelnikom "Naszych Kaszub" mój artykuł o początku II wojny światowej w Szymankowie, który ukazał się w "Tygodniku Powszechnym" nr 22/2009 z 31.05.2009 r. Jeden z głównych bohaterów tekstu był z pochodzenia Kaszubą.

Tomasz Żuroch-Piechowski
lorbas
wysłane dnia: 3.6.2009 23:00
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: II wojna światowa zaczęła się w Szymankowie
Jak był z pochodzenia Kaszubą to miał wyjątkowo przerąbane. Czy trafiłem (nie czytając artykułu?)

Fajowy avatar ma kolega
tczewianin
wysłane dnia: 11.6.2009 2:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: II wojna światowa zaczęła się w Szymankowie
Pełna wersja artykułu jest już dostępna w sieci na stronie "Tygodnika Powszechnego" (kliknij).

Pozdrawiam
TŻP
sgeppert
wysłane dnia: 11.6.2009 21:04
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: II wojna światowa zaczęła się w Szymankowie
Dobrze, że problematyka naszej ziemi pojawia się w opiniotwórczych krajowych mediach. Dobrze napisany artykuł robi lepszą politykę historyczną niż obrażanie się, że inni tak mało o nas wiedzą. Dobrze, że uświadamia się, iż głęboki patriotyzm tutejszych Polaków, w wielu przypadkach poparty najwyższą ofiarą, bywał odrzucany przez "ludzi Macierzy", którzy, działając tu, powinni byli z największą kompetencją świadczyć wsparcie swoim rodakom. Zestawienie nieufności polskich urzędników do "niepewnych" Polaków stąd, z efektywnością wspierania elementu niemieckiego przez administrację Rzeszy, jest smutne, przede wszystkim jednak niech pozwoli nam wyciągnąć wnioski i da impuls do wychodzenia z "polskiego piekła", gdzie najważniejsze nie jest pomaganie sobie, ale pilnowanie, by nikomu nie udało się wyjść ponad przeciętną.

Doceniając popularyzatorską wartość artykułu warto wspomnieć, że postać Alfonsa Lessanua nie jest żadnym odkryciem, jest dobrze opisana np. w opracowaniu "Gdańsk 1939", na które zresztą autor powołuje się.


----------------
Stanisław Geppert

slowk
wysłane dnia: 13.6.2009 22:13
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.5.2007
z: Lëzëno/Wejrowò
Wiadomości: 140
Re: II wojna światowa zaczęła się w Szymankowie
Jem ród, że są jesz taczi lëdze jak Të Tomkù, chtërny rozmieją pisac ò histori. W całoscë, historiô je tak cekawô, jak chto rozmieje ò ni pisac. Mój syn bë rzekł: Szacùnk Wasta Tomaszu


----------------
Słôwk Klas




http://www.rekreacjanakaszubach.bo.pl/

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002