Forum
Losowe zdjęcie
Sierakowice - wnętrze kościoła 4157
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Czy ten portal zaczyna umierać???????

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Jark
wysłane dnia: 20.8.2009 15:06
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Niestety, co ze smutkiem muszę przyznać, można tak postrzegać Kaszubów. Widziałbym jednak nadzieję, w tym że jest owe kilka tysięcy osób, które ŚWIADOMIE deklaruje swą kaszubską narodowość.

Brak liderów to nie koniecznie mankament. Bo jacy są współcześni liderzy? Gdzie by nie spojrzeć szerzy się partyjniactwo i owi liderzy patrzą przede wszystkim na swoje korzyści. Boże broń przed takimi liderami. Lepiej gdy ludzi łączy idea - tu idea kaszubskiego narodu [Pomorzan]

Piszesz o środkowisku i zastanawiasz się nad przyczynami jego rozbici. Spytam się więc wprost - jakie środkowisko, jakie rozbicie? By coś rozbić to coś musi wpierw stanowić monolit. A takiego NIGDY nie było. Pod tym względem Kaszubi są wyjątkowo "polscy" - sami indywidualiści.

Może zamiast biadolić nad dolą i niedolą, sytuacją i rozbiciem środowiska trzeba dalej robić swoje i iść w przód z kaszebizną (nie za często oglądając się czy ktoś jeszcze za nami idzie)? Rzekome "środowisko" ad hoc próbowało przeforsować by 2009 rok był w Zrzeszeniu rokiem Jana Trepczyka. Nic z tego nie wyszło (może też dlatego, że pomysł był robiony ad hoc). Na początku września przypada rocznica śmierci Trepczyka. Może warto wybrać się wspólnie na jego grób, złożyć kwiaty a później spotkać się w którejś z wejherowskich kawiarni/resturacji? To taka luźna, wakacyjna jeszcze myśl...

Pozdrawiam
Jerk
kaszeba
wysłane dnia: 20.8.2009 18:11
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Jarku, muszę przyznać Tobie rację – oczywiście, trudno mówić o rozbiciu, jeśli nie było wcześniej monolitu. Myślę, że uległem wrażeniu, że grupy, w których uczestniczyłem (uczestniczyliśmy) stanowiły taki monolit, choćby tylko w sprawach zasadniczych. To okazało się mrzonką.

Kogo miałem na myśli pisząc o środowiskach? To zespoły ludzi mniej lub bardziej związanych ze sobą, a skupionych najpierw wokół „Tatczëznë”, potem „Òdrodë”, następnie działających w sprawie Spisu Powszechnego 2002, a ostatnio choćby pracujących nad „ZR”. Większość tych osób jest też związana z portalem naszekaszuby.

Z tym spotkaniem w Wejherowie, to dobry pomysł. Dla mnie to będzie bardzo ważna chwila - byłem na pogrzebie Jana Trepczyka. To wydarzenie było dla mnie trzecim (po lekturze „Pomeranii” i „Remusa”) znaczącym faktem świadomego wchodzenia w życie kaszubskie. Proponowałbym, aby spotkanie odbyło się 5 września (to sobota – więcej osób będzie mogło przyjechać niż w roboczy dzień).

Pozdrawiam

Darek


----------------
Dariusz Szymikowski

dino888
wysłane dnia: 20.8.2009 18:32
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Popieram ideę odwiedzenia miejsca pochówku Jana Trepczyka.

A może w związku z tym zaplanować coś większego? Zaprosić władze miasta, działaczy, w jakiś sposób zapoznać obecnych z twórczością Méstra Jana itp.

Jednak organizacja tego wymaga sporo pracy, a czasu, jakby nie patrzeć jest niewiele.

Jednak im więcej osób przyjdzie 5 września i im więcej pożytecznych rzeczy się tam wydarzy tym lepiej. Skala tego spotkania może nie być duża, nie mniej jednak należy uczcić pamięć tego wielkiego działacza.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

sgeppert
wysłane dnia: 20.8.2009 22:12
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Pomysł podoba mi się, chętnie przyjadę. Nie sądzę, by ktoś z oficjeli miał ochotę się pofatygować. I nic nie szkodzi - to jest nasz pomysł i najważniejsze, że my tam będziemy. Proponuję, żeby potraktować ten wyjazd jako spotkanie Kameli.


----------------
Stanisław Geppert

wotoch
wysłane dnia: 21.8.2009 7:29
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Widzę żę moja inicjatywa spotkania przy grobie Wielkiego Kaszuby jakim był Jan Trepczyk się Wam podoba. Cieszę się niezmiernie że w tak trudnym środowisku są jeszcze ludzie, którzy potrafią uszanować Wielkie autorytety.
Zgadzam się z Jarkiem, że nie ma się co oglądać na innych
ponieważ nie ma na co sie oglądać. Trzeba ciągle dalej robić swoje bez względu na okolicznośći. A tzw. środowisko lizusów politycznych czy pseudo proroków namaszczonych przez PZPR nie jest w stanie zaszkodzić wolnej myśli kaszubskiej.
Pozdrawiam i ponawiam apel spotkajmy się przy grobie Wielkiego człowieka. Gdyby nie Jan Trepczyk język kaszubski nie miałby dziś takiego statusu jaki ma.

Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

dino888
wysłane dnia: 22.8.2009 8:35
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Proponuję zatem, by po odwiedzeniu grobu Kamela przeniosła się do kawiarni, np. "Insuli" i tam odbyłoby się tradycyjne spotkanie w stylu Kameli.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

dino888
wysłane dnia: 22.8.2009 8:41
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Środowisko, które dalej robi swoje i nie zważa na innych anie okoliczności, w których zysk, poparcie "elit" przyniosą zupełnie inne działania chyba nie da się łatwo rozbić.
Nie ma co się oglądać na nikogo i na nic, trzeba robić swoje.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

bcirocka
wysłane dnia: 22.8.2009 8:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Pozostaje tylko jeszcze ustalenie godziny spotkania się przy grobie Méstra Jana i zarezerwowanie tylnej salki w"Insuli" (ostatnią sprawą może się zajmie wejherowianin dino888?).

Może spotkamy się o 16.00 na cmentarzu, np. przy bramie głównej (zakładam, że jest jedna brama główna)?

Czy ktoś mógłby napisać, gdzie w Wejherowie znajduje się cmentarz, ewentualnie podać wskazówki, jak tam trafić, dla tych, którzy nie lubią korzystać z map i nawigacji satelitarnej?



sgeppert
wysłane dnia: 22.8.2009 8:55
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Przekazuję sugestię Jarka Ellwarta, żeby zrobić spotkanie w piątek po pracy, np. o godz. 18, gdyż w sobotę w większości knajp będą wesela, poza tym wiele osób może chcieć spędzić sobotę z rodziną.


----------------
Stanisław Geppert

wotoch
wysłane dnia: 22.8.2009 10:00
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Czy ten portal zaczyna umierać???????
Jeżeli już chcemy się spotkać to w piątek. Godzina 18 również wskazana ze względu na to że ja jadę z drugiego końca województwa więc pozwólcie mi dojechać. Ważna jest też kwestia spotkania przy grobie. Czy składamy się na jakąś konkretną wiązankę czy jak?
Chciałbym również abyście podali dokładny adres cmentarza i restauracji w której mamy się spotkać.

Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

« 1 2 (3) 4 5 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002