Forum
Losowe zdjęcie
Zjazd Kaszubów Gdynia 2006 20
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Błędy w podręcznikach

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
dino888
wysłane dnia: 24.11.2009 19:13
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Błędy w podręcznikach
Dzisiaj, przeglądając mój licealny podręcznik do geografii natrafiłem na temat związany m. in. z językami. Na początku nie odnalazłem kaszubszczyzny wśród języków słowiańskich.
Następny akapit uświadomił mnie, że polszczyzna, prócz języka literackiego posiada różne dialekty ludowe, gwary środowiskowe.

Kaszubski jest, według tego podręcznika dialektem ludowym, obok śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.


Posiadam wersję z 2007 roku, w wersji wydanej rok później to samo. Autorami są: Teresa Krynicka-Tarnacka, Grażyna Wnuk i Zofia Wojtkowicz. Tytuł 2 części (w niej znalazłem tę informację) brzmi: "Człowiek gospodarzem przestrzeni geograficznej".
Wydany przez SOP Oświatowiec Toruń.


Walka z głupotą to najtrafniejszy przykład walki z wiatrakami...


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

mbullmann
wysłane dnia: 26.11.2009 23:47
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 16.11.2009
z: Starzëno
Wiadomości: 2
Re: Błędy w podręcznikach
Jô Cë ju Dinokù;) napsôl że glëpòta lëdzkô nié mô grenców!!!! To jesz "pal gò lichò" ale jak wësok pòsadzoné ùrzãdowi przednicë na Kaszëbach tak samò gôdają...... co Të tëdë na to rzeczesz????
dino888
wysłane dnia: 27.11.2009 20:13
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Błędy w podręcznikach
A ceż jo mògã na to rzec?

Në, le z głëpòtą je nót biôtkòwac. Òsoblëwie, czej je òna przeczeną tegò ôrtu niepòrozmieniów. Chtos sa namachrowoł równak, cobe Polskô a swiat uznelë nasz jãzëk i nie robił tegò ani dlô szpôsu, ani za żedowsczé, miemiecczé czë marsjańsczé dëtczi.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

kazeb52
wysłane dnia: 13.12.2009 4:21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 6.10.2008
z:
Wiadomości: 13
Re: Błędy w podręcznikach
Jo, młodzëzna w mòji gminie téż mia taczé cos wëszukóné; co równak głëpi nama młodé mùsczi. Mëszlã, że to nijak ni mòże bëc przëpôdkã, kò ti lëdze mają pòkùńczoné wësoczé szkòłë !
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002