Forum
Losowe zdjęcie
06.08.20 pielgrzymka na Giewont 04
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Grzesiec
wysłane dnia: 25.11.2009 21:52
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 25.11.2009
z:
Wiadomości: 1
Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN
Witam,
W konkursie TVN Polska Nakręcona znajduje się film o Kamiennych Kręgach, które znajdują się na Kaszubach.
Aktualnie mogą się stać one najciekawszym miejscem w Polsce. Zdecydują o tym internauci.

Jest szansa aby to własnie Kaszuby (Kręgi kamienne) były takim miejscem !

Do 6 grudnia trwa konkurs (regulamin na stonie www.dziendobry.tvn.pl)
w którym głosujący mogą wygrać 1500 zł na zakup wycieczki do Egiptu.

Filmy konkursowe Polska Nakręcona (10) można zobaczyć pod linkiem: www.dziendobry.tvn.pl w zakładce Podróże

Aby zagłosować na ten film związany z Kaszubami należy wysłać SMS
o treści FILM.3 na numer 7224

Zapraszam do głosowania!
Grzegorz
sgeppert
wysłane dnia: 25.11.2009 22:55
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN
Trudno od telewizji śniadaniowej, oczekiwać dogłębnej rzetelności. Jeśli celem filmu było pokazanie, że, niczym Bobczyński i Dobczyński, gdzieś tam na końcu świata istnieją niejakie Kaszuby, których rdzenni mieszkańcy mówią niezrozumiałym narzeczem i od pokoleń trzymają się tradycji - to cel ten został ładnie osiągnięty. Natomiast:

1. Kręgi w Odrach nie leżą na Pojezierzu Kaszubskim. Węsiory, jeśli jeszcze zaliczają się do Pojezierza, to leżą na jego skraju.

2. Na Kaszubach są więcej niż dwa cmentarzyska z kręgami - ale może i lepiej, że o tym nie wiadomo, bo:

3. absolutnie szkodliwym było pokazanie dotykania kamieni jak obowiązkowego rytuału. Na kamieniach znajdują się cenne porosty (rezerwat w Odrach utworzono również ze względu na te porosty!), a dotykanie kamieni niszczy te organizmy.

4. Energia kręgów to folklor, kierunki wyznaczane przez kręgi to też folklor, tyle że kiedyś opracowany naukowo. Wspomniany na filmie wschód słońca nie może być obserwowany w Odrach - było o tym wspomniane również w tym serwisie

5. Szkoda, że za eksperta od kręgów wzięto panią z portalu kaszubykania.pl, podczas gdy dostępne są osoby od lat badające te stanowiska w sposób naukowy.

Przy okazji obejrzałem tez filmik o torpedowni, pokazujący również jaskinie w Mechowie i helskie fokarium - wszak to tez Kaszuby. Tam zostały powiedziane dwie głupoty o mechowskich grotach: że są to jedyne jaskinie na Niżu Srodkowoeuropejskim (spis znanych jaskiń jest na stronie http://www.sktj.pl/epimenides/pomor_p.html) oraz że powstawały one w ciągu milionów lat: są to formacje z okresu ostatniego (północnopolskiego) zlodowacenia, czyli liczą sobie najwyżej 100 tys. lat.


----------------
Stanisław Geppert

Jark
wysłane dnia: 25.11.2009 23:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN
Co tu wiele wydziwiać - jak ktoś chce niech śle sms.

O poziomie merytorycznym nie warto wspominać. Gdzieś, coś dzwoni. Za sukces należy już uznać fakt, iż nie przekręcono nazw miejscowości. Reszta to dziennikarska robota obliczona na kolor i odpowiednie spryzmatowanie rzeczywistości, tak aby wyglądała magicznie, wyjątkowo i niepowtarzalnie. Technicznie poprawna - więc wskazane i niewskazane przez Staszka potknięcia (wpadki) są nieistotne.
Amerykanie mają swoją, jedyną prawdziwą wizję świata - doskonale widać to w produkcjach filmowych. A TVN to taka nasza amerykańska telewizja, powtarzając za Bareją - na miarę naszych potrzeb i możliwości.

Przy okazji zajrzałem na stronę kaszubykania.pl. Ostrzegam - nie popełniajcie tego błędu...
tgrabar
wysłane dnia: 26.11.2009 15:52
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN
Filmu nie oglądałem, wystarczą mi w zupełności uwagi panów Staszka i Jarka. Chcę tylko zwrócić przy okazji uwagę na może nieco szerszy problem, który wiąże się z prezentacją rozmaitych regionów Polski w tym i Kaszub. Pisze Pan Staszek, że - może coś przekręcam - ale taki sens, że zgrabnie przedstawili ową ludność mówiącą dość mało zrozumiałym językiem. Brzmi to niemal jak prezentacja skansenu, czy rezerwatu w którym żyje sobie zasklepiona w swej tradycji jakaś ludność, którą jak małpy w klatce należy pokazać celebrytom warszawskim. Ot taka etnograficzna ciekawostka. Może jednak byłoby znacznie lepiej zlecać kręcenie takich filmów miejscowym twórcom, którzy bez bariery odległości zrobiliby to po prostu z sercem i należytym wyczuciem. Ci ludzie przecież - choć to oczywisty truizm - zasługują na zwyczajny szacunek. To, że ich mała ojczyzna leży gdzieś hen daleko, nie uprawnia do prześlizgiwania się po temacie.
Uff, wściekłem się, przepraszam
tgrabar
Beata
wysłane dnia: 4.12.2009 23:39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 25.1.2005
z: Kościerzyna
Wiadomości: 1
Re: Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN
Strona kaszubykania.pl nie jest stroną o Kaszubach, to prywatna strona przewodnika, który o Kaszubach ma opowiedzieć zainteresowanym. Może nie jest technicznie dobrze wykonana, ale to być może świadczy o braku czasu autora….Natomiast krótki film TVN o kręgach przedstawia małą cząstkę tego, co zostało powiedziane, ale nie o to chyba chodzi. Powinniśmy się raczej cieszyć, że mówią o Nas, że ludzie z zewnątrz interesują się Kaszubami i są one dla nich ciekawe i fascynują ich. Ci, którzy przyjeżdżają na Kaszuby już nie chcą tylko zwykłych muzeów, folkloru itp., chcą poznać inne Kaszuby, a co najważniejsze wracają Tu i zachwycają się naszym regionem. Natomiast boli najbardziej to, że My potrafimy tylko siebie krytykować, co jest naszą najgorszą cechą. Powinniśmy raczej się wspierać, współpracować i pomagać tym, którzy cokolwiek robią dla promocji Kaszub i tego co kaszubskie, bo w jedności siła! I jeszcze uwaga dla krytykujących, uważam, że krytykowanie na forum jest tchórzostwem, mieliśmy okazję się spotkać i tylko jedna osoba miała odwagę porozmawiać ze mną na ten temat…..a szkoda.
lorbas
wysłane dnia: 5.12.2009 13:31
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN
Zajrzałem i jakoś mnie nie zabiło. Strona mogłaby być bardziej dopracowana i bez niemądrych błędów. Ale nie ma się co czepiać - mogło być znacznie gorzej.

Ja podejrzewam, że ten Jerk ma jakiś układ z Beatą/kaszubykania.pl. Napisać na forum - nie zaglądajcie tam! - to przecież czysta reklama. Ja tam od razu zajrzałem. Procent jakiś czy co? A może darmowe usługi przewodnickie.
Też chętnie poznałbym Kaszuby od innej strony

Ciekawe ile osób z czytających tamten komentarz zrobiło inaczej?

pozdrawiam
Jark
wysłane dnia: 5.12.2009 17:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN
Witam.
Jak czytam wpisy Lorbasa to zastanaiwiam się, gdzie jest moderator Zasobów! To nic nie kosztuje - kryjąc się za jakimś pseudonimem pisać głupoty i obraźliwe treści! To obniża poziom dyskusji na Zasobach i powinno być moderowane (Staszkowi do przemyślenia!)

Wiem, że nie dysktutuje się z takimi wpisami, ale tym razem zrobię wyjątek.
Otóż nie mam żadnego układu z autorką kaszubykania.pl, chociaż mieliśmy się okazję poznać jakiś czas temu (Kaszuby są dość małe). Mam zastrzeżenia do części publikowanych przez nią informacji. Są to jednak uwagi dotyczące faktycznych błędów a nie formy, czy tym bardziej pomysłu (dobrego i bardzo na czasie). Autorka odniosła się wczoraj do mojego wpisu. Szkoda, że tak emocjonalnie. Chętnie wskażę jej te treści, które moim zdaniem są błędne. Może oczywiście nie przyjmować takich uwag - to jest jej autorska strona, pod którą podpisuje się imieniem i nazwiskiem (w odróżnieniu od Lorbasa).

pozdrawiam
Jerk
kazeb52
wysłane dnia: 13.12.2009 3:57
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 6.10.2008
z:
Wiadomości: 13
Re: Kaszuby - najciekawsze miejsce w Polsce - konkurs TVN
Niech mbdze Christus wëchwôlony ë Swiónowskô Bòżô Matinka !!!

,,Za zwënégã sã ju słëchô ùznac fakt, ëż nie zjinaczczëlë nazwaniów môlów'' (- jesz dodóm, że pòlsczich na Kaszëbsczi Zemi). [Jerk]-ù, to je nôkrótszô całownô òbsądzëna TVN.
Sprawiedlëwò Wë -[tgrabar]- dostôlë górz, le to nie je wôrt, kò ,,medium'', to dzysdnia nijak nie je bezpartnô przesélnica wiadë, le grozny hipnotizéra, jaczégò sã słëchô wëstrzegac, bë nie òstac głëpilą ë pòjmańcã. Òne, te przesélnice - jakno jaczi diôbłë - le kùszą letczim i wiesołim żëcym, co nijak ni mòże bëc prôwdą.
Wastnô [beata], më ni mòżemë bëc tak baro òczarzony, że chtos òd niechceniô, dlô wiôldżi, le pùsti pòmianë ë nie zdrzącë na prôwdã cos pòwié ò naszi tczëwôrtny tatczëznie ! Równak to nie je fakt, co swiôdczi za Kaszëbama, kò ti Kamiané Krãdżi mają bùdowóné gòsce - wanożnicë zestrzód skandinawsczich Gotów, co tuwò bëlë jaż cos kòl 1800 lat wczasni, jak më prawie terô tu jesmë. Wierã, że wnetka më sã dowiémë, że më nie żëjemë na swòji zemi. Dlôcze sã òmiejô môłczkã dzysdniowé juwerné wôrtnotë kaszëbsczi kùlturë, te żëwé skarbë, a wiôldżi szëmòt sã robi z nômni wôżnëch sprawów, co mòże takò baro zajimają lùbòtników pùstégò trzôskù, le żëwą kaszëbiznã mają za nick. Tã niecãc je baro ju widzec.

- Z Panã Bògã !!!
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002