Forum
Losowe zdjęcie
Rzeka Stążka w m.Gołąbek  1
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Proszę o pomoc w nazewnictwie

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
kazeb52
wysłane dnia: 9.12.2009 13:46
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 6.10.2008
z:
Wiadomości: 13
Re: Proszę o pomoc w nazewnictwie
NIE
kazeb52
wysłane dnia: 9.12.2009 15:14
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 6.10.2008
z:
Wiadomości: 13
Re: Proszę o pomoc w nazewnictwie
NIE JESTEM KASZUBĄ !
Znam te wszystkie smutne sprawy, które pokutują na ziemi Kaszubów. Widziałem, jak dzieci w szkole dostawały po twarzy za mówienie po kaszubsku - nawet i na przerwach. Dlatego właśnie się nauczyłem po kaszubsku, by nie być tu okupantem i szowinistą. Jeśli to ja (bo to tak jednoznacznie nie jest odczytywalne) niechcący coś za dużo powiedziałem, do Pana, Panie [Brzeznicki], to z całego serca PRZEPRASZAM ! Nie miałem takiego zamiaru ! Wkurzył mnie jedynie [lorbas], który to obrażał siostry Labudówny i ich - bardzo zasłużonego dla kaszubszczyzny - ojca Aleksandra. Z tym ,,szowinizmem Labudy to było tak, że nie sposób nazywać szowinistą niewolnika wobec narodu panów, a jednak go męczono rewizjami itp. ,,rozrywkami''. [lorbas] nazwał Jego i Jego córki skansenem, co dla mnie jest wielką bezczelnością. Może taką postawę [lorbas]'a i jemu podobnych należałoby nazwać owczyzmem lub gęsizmem pospolitym ?
Piszę po kaszubsku dlatego, żeby nie rozmawiać o kaszubskich sprawach w ,,obcym języku'' i ponad głowami samych zainteresowanych - niejako ,,z wysoka''. Z tym kaszubskim w szkołach, to jest tylko wielki pozór, gdyż nie wszyscy chodzą. ,,Lepiej'' mają te dzieci, które nie chodzą, bo już grają w piłkę, gdy zapisani ,,nieszczęśliwcy garują w szkole''. Dopóki kaszubski nie będzie obowiązkowy (jak to kiedyś się wypowiedziałem) - ,,na całych Kaszubach; o, przepraszam - na czałych historycznych Kaszubach'', to nie mówmy o nauce kaszubskiego. Trudno, dzieci się o naukę nie proszą na całym świecie. Religię wprowadzono ogólnie i wszędzie, a jedynie ktoś może się wypisać, co jest o wiele lepszym układem. Nie dziwię się więc, że w środku Kaszub na dwie czwarte klasy zapisałosię na kaszubski 6-oro uczniów, a kaszubski, zatwierdzony przez Sejm, jest w odwrocie.
Na dodatek, jeszcze się prawdziwą i żywą kaszubszczyznę odsądza od czci i wiary. To mnie - nie-Kaszubę - boli, a co dopiero mówić o kaszubskich patriotach !?

- Z Panem Jezuskiem !!!
« 1 2 (3)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002