Forum
Losowe zdjęcie
Zjazd Kaszubów w Kościerzynie. Przemarsz (3431)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
pienczke
wysłane dnia: 10.11.2011 10:36
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
IsabelloK, nie rozumiem jaki Twoja odpowiedź ma związek z moim wpisem?


----------------

IsabellaK
wysłane dnia: 10.11.2011 23:44
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Dobry wieczor
niestety ustalenia jeszcze zmieniaja sie jezeli chodzi
o grupe R1a1a1i L 365 wiec niestety musimy poczekac.
Wedlug najnowszych informacji z mojego predykatu nasi przodkowie wymieszali sie z Norwegami.
FTDNA- Panel 1 i 2
Haplogroups and probabilities are as follows:
R1a =>69% R1a-Norse =>30%/ Norwegia
kilka dni temu predykat pokazywal
R1a-Norse =>21%-UK
we wrzesniu R1a-Norse =>39%-UK

Mysle ,ze do lata bedziemy mieli dokladne odpowiedzi,
co pozwoli nam dokladnie ustalic kim byli nasi przodkowie.
Serdecznie pozdrawiam
tgrabar
wysłane dnia: 11.11.2011 17:27
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Do poprzedniego wpisu Pana Pienczke - Nie jest Pan - niestety - ani pierwszym ani ostatnim naiwnym w tzw. sprawie Y-DNA i niejakiej IsabelliK
IsabellaK
wysłane dnia: 12.11.2011 2:26
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Naiwny to jest moze Pan archeolog ktoremu wyslalam linki do ksiazek historycznych ,ktorych nie jest w stanie przeczytac ,poniewaz Pana znajomosc jezykow obcych jest = 0.
Co Pan archeolog odkryl waznego ?
Ja dzieki mojej znajomosci jezykow obcych wyszukuje informacje ,ktore poznikaly z naszych archiwow. Wiem co to jest gral, skarb templariuszy, wiem kto zginal na krzyzu , wiem gdzie jest oium ,takze grob Beowulfa ,ktorego wiekszosc uwaza za legende bez pokrycia.A co najwazniejsze nie nabijam sie i nie neguje pracy innych. Uwazam ,ze te wszystkie informacje przyblizaja nas do prawdy i historii regionu.
Znalazlam ,ze zolnierzami krola Artura byli Jadzwingowie .
8000 zbrojnych Jadzwingow bylo pod dowodztwem Cesarstwa Rzymskiego z tego 5500 na murze w UK.Yadzwingowie byli znad Baltyku.Sarmacja rozpoczynala sie od polnocnych Niemiec na wschod.
King Arthur with 5500 Yazwinger soldiers from Baltic Sea .
Dux bellorum ( duke of war ) and comes Britannorum ( Earl of the Britons)
Dux bellorum-ksiaze wojny i hrabia Anglii.
Towarzystwo historyczne w Anglii (XIX wieku) ustalilo ze Artur byl Saxonczykiem i Szkotem.
13 maja swieto zmarlych w ten dzien aresztowano wielu Templariuszy, swieto pochodzi jeszcze z czasow cesarstwa rzymskiego.
Panie historyk teraz czekam na Pana osiagniecia.
Co Pan znalazl, odkryl ???
Poza tym to y-dna jest nie moje tylko linii meskiej.
I nie poradze nic ze juz bylo wszystko ustalone a tu Rojanie wykryli cos nowego.Wiec bedziemy musieli zrobic jeszcze jeden test i znow czekac na odpowiedz.
tgrabar
wysłane dnia: 12.11.2011 6:57
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Pani IsabelloK, może o znajomości języków obcych nie warto teraz dyskutować. Sądzę, że warto jednak uświadomić Pani, iż polszczyzna, którą się Pani posługuje w piśmie (nie wiem, jak w mowie) jest koszmarna.
CzDark
wysłane dnia: 12.11.2011 7:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Co sądzę o tych badaniach napisałem wcześniej. Tutaj tylko dodam, że wszelkie badania genetyczne prowadzone bez zrozumienia kontekstu historycznego badanej ludności mogą prowadzić do BARDZO fałszywych wniosków. Już kiedyś opisywałem przykład badań dr. Detlaff-Kąkol badającej DNA "Pomorzan". Później tymi "Pomorzanami" okazali się OBECNI mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

IsabellaK
wysłane dnia: 12.11.2011 22:38
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Dobry wieczor
niech Pan sie o moja znajomosc jezyka polskiego ,nie martwi.
Moje wypracowania z jezyka polskiego byly najlepsze w historii szkoly i wielu tworzylo z nich nowe dziela.
Niech Pan przypomni sobie przyslowie " bylejakiej tancerce to i majtki podczas tanca przeszkadzaja".
Adam Mickiewicz i Fryderyk Chopin bardzo chwalil sobie znajomosc z naszym przodkiem, dzieki jego opowiadaniu powstaly mazurki Fryderyka.
IsabellaK
wysłane dnia: 13.11.2011 16:34
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Tłumaczenie odpowiedzi emailowej klanu MacDonald na temat naszego y-dna , które wykazuje zgodność z tym klanem.
Historia królów Norwegii wykazała, że norweska linii królewska pochodzi od Szweckiej i byla wynikiem emigracji przez Danię do Szwecji.
Jest to najstarsza rodzina królewska w Europie o nazwie
Ynglinger -"Inglinger".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ynglingowie
SaszaR1a1a1
wysłane dnia: 13.11.2011 21:37
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 6.4.2011
z:
Wiadomości: 73
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
1) Pienczke: "No bo jeżeli istnieje mutacja genetyczna specyficzna dla Kaszubów, to oznacza, że:kaszubska odrębność ma charakter ETNICZNY w pełnym i ścisłym tego słowa znaczeniu - a nie tylko KULTUROWY".

O, tak nie można pisać. Ze względu na Y-DNA można pisać tylko to, że odrębność kaszubska ma charakter w pełni biologiczny. Etniczny to byłby językowy, kulturow...

2) "Odrębność języka kaszubskiego tym samym powinna być widziana w nowym świetle - jako wynik nie tyle peryferyjnej innowacji „polskich gwar”, ale przede wszystkim jako wynik wielowiekowej separacji LUDU Kaszubów od LUDU Polaków".

Jeden, dwa, trzy tysiące lat temu każde plemię, jak wówczas Kaszubi, żyło oddzielnie. Późniejsze procesy i siły państwotwórcze likwidowały te oddzielności, ale chyba nie zawsze i nie wszędzie jednakowo. Inaczej w centrum, inaczej na peryferiach. Sprawdziło się to i w sprawie Kaszubów.

3) "Jeżeli więc mutacja ta powstała tak dawno to i tak samo dawno temu tkwią źródła kaszubskiej etnicznej odrębności – czy są one związane z językiem? Czy mutacja powstała na Kaszubach? Czy poza nimi? Na to genetyka chyba nie odpowiada?".

Mutacja L365 świadczy i o odrębności tego rodu, i o pokrewieństwie z rodem Z280. A ten ród Z280 jest określany jako Bałto-słowiański (w sensie znanym w historii i językoznawstwie historycznym).
O odrębności etnicznej na pierwszym miejscu świadczy odrębność językowa. Język odrębny może być przyczyną szerszej odrębności etnicznej i na odwrót - odrębność etniczna może różnicować język.
Tu muszę przestrzec. Mutacja L365 wyróżnia sie u Pomorzan i Kaszubów, zwłaszcza że poza tym terenem jest jej niewiele. Ale nie jest ona tam jedyna. L365 jest "synem" jakiegoś Z280 i na pewno bratem innych jego "dzieci", które odznaczają się lub nie - innymi mutacjami. Przyszłość pokaże. Na Pomorzu one sa razem...
Czy ta mutacja pomorsko-kaszubska powstała na
Kaszubach - śmiem wątpić. Myślę, że Kaszubi zostali wypchnięci z terenów zaodrzańskich, o czym świadczą bliższe związki z językami Połabia i dane świadectwa pisane, np. w sprawie Wieletów. Na rosyjskim forum dużo o tym czytałem.
Kiedyś genetyka będzie może miała dość materiału, by przynajmniej prowizorycznie wskazać, gdzie znajdują sie najstarsze mutacje STR z haplogrupy L365.

4) "Słowianie w VI w AD przybyli na Pomorze. Czyli najprawdopodobniej BYLIŚMY jako ród, plemię, rodzina NAPRAWDĘ DAWNO TEMU."

No, zrezygnujmy tu z tej tezy skrajnych allochtonistów. Genealogia genetyczna (zagraniczna, np. rosyjska, hinduska...)wskazuje najczęściej na Środkową Europę i Polskę jako na ojczyznę R1a1a1 w Europie i w Eurazji. Więc poza L365 w naszym rejonie były i inne, główne gałęzie krewniaków.

5) " Idąc dalej tym tropem (może już trochę za daleko ) - jeżeli mutacja powstała na Pomorzu ok. 700 r AC kusi by powiązać ją z kulturą archeologiczną pomorską (wejherowsko- krotoszyńską, urn twarzowych)."

Myślę, że Kaszubi uczestniczyli już w powstaniu kultury amfor kulistych i sznurowej. Obydwie uważane są za indoeuropejskie, głównie więc są dziełem R1a1a1 i podgrup. Przcież to, co nas oprócz języka łączy z Indiami, to właśnie tylko ta haplogrupa R1a1a1 i podgrupy (zwł. Z93). Nie ma innej wspólnej.

6) " Polskość nasza jest więc wyborem politycznym czy kulturowym, dokonanym mniej lub bardziej świadomie na przełomie XIX i XX wieku. Sprawdziłoby się to co nieraz powtarzam że Kaszubi (en masse) są Polakami tylko dlatego, że są (byli) katolikami.".

Kaszubi są Polakami, bo wyłonili sie z genetycznej wspólnoty słowiańskiej (czyli zarazem protopolskiej), posługują się gałęzią języka polskiego, geograficznie i historycznie są bardzo bliscy społeczeństwu polskiemu. Nie wolno zapominać, że na Pomorzu znajdujemy R1a1a1 z mutacją L365 ale i innymi, wspólnymi z Polakami.

7) " Dziwi mnie trochę że nasi historycy wobec tych informacji i całej tematyki genetyki w służbie historii zachowują nie tylko dystans ale wręcz protekcjonalną niechęć.".

Mnie to nie dziwi. Genealogia genetyczna Y-DNA ma dopiero około 10 lat. Dopiero jakby powstawała. Ma bardzo wielkie osiągniecia, ale jeszcze niedopracowane. Dla historyków i archeologów - niekiedy szokujące.
Poczekajmy.
Nowe dane i nowe osiągnięcia oraz czas - zrobią swoje.


PS. Trzeba też pamiętać, że oprócz podstawowego elementu genealogii genetycznej, jakim jest męskie-ojcowskie Y-DNA, istnieją inne genetyczne powiązania, zwłaszcza poprzez matki (mitochondrium) z innymi niż ojcowska liniami genetycznymi ludzi w środowisku ojczystym. Dlatego ojcowski ród L365, choć genetycznie powstały i określony około 3000 lat przed Chr., nie może czuć się wydzielony od reszty polskiego społeczeństwa.
SaszaR1a1a1
wysłane dnia: 14.11.2011 14:39
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 6.4.2011
z:
Wiadomości: 73
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Oj, CzDark, zdaje się mi, że badania genetyczne to jedno, a historyczne to drugie.
Badania genetyczne to czysta biologia.
Natomiast skojarzenia faktów genetycznych z faktami historycznymi, archeologicznymi lub lingwistycznymi - to już są badania interdyscyplinarne.
« 1 ... 11 12 13 (14) 15 16 17 ... 24 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002