Forum
Losowe zdjęcie
Psalm - solistka choru Choranko
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Dzieje Tczewa

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tgrabar
wysłane dnia: 12.6.2011 21:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Dzieje Tczewa
Zwracam się z uprzejmą prośbą do znawców XIX-wiecznego Tczewa. Przygotowuję artykuł o badaniach archeologicznych Gotfryda Ossowskiego na Kociewiu. Badał on również na terenie Tczewa wiosną 1878 r. . Jego opis brzmi następująco: "... w Nowym Mieście 1000 kroków od dworca między Elisabeth Strasse a prywatną uliczką kolejową Rangirbahnhof. Leży (to stanowisko) na dwóch działkach - posiadłości p. Jankowskiego (w 1881 r. zakład ogrodniczy p. Haase) i posiadłości p. Stubego". Chodzi o usytuowanie tego na współczesnym planie Tczewa.
Dziękuję z góry
Tadeusz Grabarczyk
Stojgniew
wysłane dnia: 12.6.2011 22:02
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Dzieje Tczewa
http://www.mbp.tczew.pl/digitalizacja/plan/plan_1904.jpg


Nowe miast w prawym górnym rogu. Elizabeth Strasse pod napisem "Stadt". Bez tej prywatnej uliczki dokładnego miejsca nie da się ustalić. Podejrzewam że musi nią być "Wilcza", następna nieoznaczona na planie.
bcirocka
wysłane dnia: 12.6.2011 23:29
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Dzieje Tczewa
Jeśli Pan Profesor tego jeszcze nie zrobił, to można by to pytanie zadać TAKŻE na http://dawnytczew.pl/forum/
tczewianin
wysłane dnia: 12.6.2011 23:50
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Dzieje Tczewa
Cytat:

Stojgniew napisał:
http://www.mbp.tczew.pl/digitalizacja/plan/plan_1904.jpg


Nowe miast w prawym górnym rogu. Elizabeth Strasse pod napisem "Stadt". Bez tej prywatnej uliczki dokładnego miejsca nie da się ustalić. Podejrzewam że musi nią być "Wilcza", następna nieoznaczona na planie.


Raniger-Bahnhof jest prostopadłą uliczką do Elisabeth Strasse, leżącą za równoległą do niej (tj. również prostopadłą do Elisabeth Strasse) Eisenbahn Strasse.

Mógłbym to miejsce mniej więcej Panu wskazać w naturze, bo wyjaśnić to trudno. Wedle mojego rozeznania są to tereny kolejowe w okolicy obecnego dworca PKP w Tczewie, sąsiadujące z dzielnicą, która oficjalnie nazywa się "Zatorze", zaś nieoficjalnie "Kozenfyrtel". Ta starosłowiańska ;) nazwa da się prosto objaśnić: "Kosen+viertel" = pieścić+ kwartał, czyli miej więcej: "Dopieszczony/Wymuskany zakątek/Dzielnica". Nie wiem jaki sens miała ta nazwa u progu XX w., ale dziś miałaby wybitnie ironiczny.

Poza tym jest dość prosto, bo dzisiejsze:
ul. Elżbiety = Elisabethstr.
ul. Kolejowa = Eisenbahnstr.

Pozdrawiam
T.
tgrabar
wysłane dnia: 13.6.2011 5:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Dzieje Tczewa
Bardzo dziękuję za pomoc, Panie Tomku
Michal
wysłane dnia: 13.6.2011 14:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Dzieje Tczewa
Tylko dopowiadając, to tradycja osiedlowa, co najmniej od czasów wojennych niesie, że owe "Kozenfyrtel" ma rodowód jak najbardziej słowiański i wzięło się od określenia "dzielnica kóz".

Nie wiem kiedy to sformułowanie się pojawiło, ale na pewno było znane (tak jak i owe kozie wyjaśnienie) już w okresie przedwojennym.

A mój ojciec zawsze wspomina, że tradycja ta była wręcz namacalna jeszcze w latach pięćdziesiątych, gdy tamtędy codziennie przechodził do szkoły, bo beczenie rzeczonych kóz niosło się prawie z każdej obórki.

Z kociewskim pozdrowieniem

Michał
tgrabar
wysłane dnia: 13.6.2011 21:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Dzieje Tczewa
I pomyśleć, Panie Michale, że te kozy pasły się na takim pięknym cmentarzysku kultury pomorskiej. Ponieważ Gotfryd Ossowski nie wydobył wszystkich grobów. Serdecznie pozdrawiam
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002