Forum
Losowe zdjęcie
Swarzewo PKP
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Zrozumienie

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
MagdalenaM
wysłane dnia: 15.6.2011 20:45
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 13.6.2011
z:
Wiadomości: 15
Re: Zrozumienie
Dzięki Stojgniewie, tak myślałam :)
Stojgniew
wysłane dnia: 15.6.2011 20:36
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Zrozumienie
Cytat:
A i jeszcze jedno pytanie - co znaczy słowo "bork" w języku kaszubskim?



Wilk.
MagdalenaM
wysłane dnia: 15.6.2011 18:52
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 13.6.2011
z:
Wiadomości: 15
Re: Zrozumienie
Tak, ale zarówno orzeł, jak i smok ma swoje głębokie uzasadnienie w mitologii rodzimej, podobnie wilk, jeleń, syrena, trójząb, góra, strzały, krzyż, drzewo - a gryf - nie :)
Daj mi chwilkę to poszukam o tym Chrystusie.

Choćby tu:

http://www.jezuici.pl/am/arc/arc_051.htm


A i jeszcze jedno pytanie - co znaczy słowo "bork" w języku kaszubskim?
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 15.6.2011 18:47
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Zrozumienie
Toteż i odpisałem, że stąd, że był herbem rodu suwerena, tak jak i piastowski biały orzeł dlatego jest odwiecznym godłem Polski. A skąd suweren, czyli ród Gryfitów, go wziął... tradycja rodowa odwoływała się do założyciela rodu, którego zwano Gryphusem. A jak było naprawdę? Świat europejski był od zawsze pełen mitycznych stworzeń, smoków, jednorożców, gryfów, olbrzymów. Smok jest na fladze Walii np. Gryf jako symbol oznacza siłę i władzę, więc jest dobrym znakiem dla władcy. Trudno dociec w jaki konkretny sposób Gryfici wybrali to akurat stworzenie.

P.S. Gryf jako Jezus?!
MagdalenaM
wysłane dnia: 15.6.2011 18:20
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 13.6.2011
z:
Wiadomości: 15
Re: Zrozumienie
Drogi Pomuorshi_Wend, jako mieszkanka Pomorza Zachodniego widuję ten herb :) Nie pytałam gdzie a skąd się wziął, bo nijak nie pasuje mi do tradycji Pomorza. Zdawał mi się doklejony niejako, a jeśli doklejony, z zewnątrz, to jedynie w okresie średniowiecza, gdy gryf zaczął być modny i używany w symbolice przez wielu, ale nie nawiązujący do tradycji i mitologii tych ziem.
Wydawało mi się to dziwne, zważywszy, że wiele wiele rodów, w tym Borkowie używali znaków nawiązujących do wierzeń kaszubskich, ale Borkowie sami o sobie mówili, że są starym rodem.

Jeśli chodzi o wizerunek gryfa w kościele, to... Chyba oznaczał Chrystusa :)
Pozdrawiam ciepło i dziękuję za pomoc.
lorbas
wysłane dnia: 15.6.2011 14:14
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: NieZrozumienie
Mój wuja w czas wojny służył na Ubocie. Na Północnym Morzu mieli alarmowe zanurzenie. Jak leciał na swoj plac to przyrąbał głową w jakąś rure. Przed oczami zrobiło się mu ciemno. Dopiero po chwili ujrzał że to nie ciemność ale czarny gryf na złotej poświacie. Gdy zaczął mrugać oczami to ten gryf zmienił kolor na czerwony a żółtość stała się całkiem biała. Wuja w końcu zrozumiał, że to właśnie była ta spójność gryfów kaszubskich i z herbu książąt Pomorza Zachodniego. One umią zmieniać kolor!


Stojgniew
wysłane dnia: 15.6.2011 13:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Zrozumienie
Nieco inforamcji jest tuaj:

http://www.naszekaszuby.pl/modules/artykuly/article.php?articleid=47


Zdaniem Dr Wroniszewskiego, gryf był uznawany błędnie za herb województwa pomorskiego od kiedy informację taką zawarł omyłkowo Bartosz Paprocki w swoim herbarzu. Gryf w herbie Pomorza Wschodniego reintrodukowano w II RP. Był to jednak czerwony gryf, herb Pomorza Zachodniego. Współczesny herb powstał już w III RP a formę zawdzięcza ponoć malowidłom z klasztoru w Oliwie z XVI wieku.



Są to malowidła ścienne ze sciany pólnocnej z końca XVI wieku, gdy miasto i katedrę odbudowano po oblężeniu przez Stefana Batorego. Z bliżej niewiadomych powodów złotego gryfa na czarnym polu umieszczono w herbie książąt pomorskich, fundatorów klasztoru.



Barwy natomiast wzięte zostały z barw księstwa kaszubskiego, wchodzącego w skład Pomorza Zachodniego.
Stojgniew
wysłane dnia: 15.6.2011 12:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Zrozumienie
Czarny gryf w herbie dzisiejszego województwa pomorskiego nigdy nie był herbem dynastii Sobiesławiców.
wilem
wysłane dnia: 15.6.2011 11:38
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Zrozumienie
Najpopularniejsza wersja o pochodzeniu gryfa w symbolice północnej Europy to ta o przywiezieniu tego symbolu z Ziemi Świętej. Także kaszubscy rycerze wlacząc na krucjatach mieli zetknąć się z gryfem i przejąć go do swoich herbów. Ktoś podobno kiedyś pisał na ten temat magisterkę na UG, ale w ręce jej nigdy nie miałem.


----------------
Wilem

Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 15.6.2011 10:56
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Zrozumienie
Gryfy to herby kaszubskich-pomorskich rodów książęcych - czerwony na białym tle Gryfitów.

[Edycja] P.S. Rzeczywiście czarny gryf w polu złotym nie był herbem Sobiesławiców, ale przylgnął do Pomorza Wschodniego. Szukałem konkretnych zapisów, ale są cokolwiek niejasne. Ktoś zna dokładne pochodzenie?

Są jeszcze inne, rybogryf Święców, gryf czerwono-zielony, wszystkie do ujrzenia na herbie wielkim Księstwa Pomorskiego :) A także w herbach poszczególnych miast od Wisły za Odrę, Szczecinek, Szczecin, Gryfia (Greifswald) i wiele innych.

Pòzdrówk!
« 1 2 (3) 4 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002