Forum
Losowe zdjęcie
Kaplica w Szymbarku
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Jark
wysłane dnia: 28.8.2011 10:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Tites
wysłane dnia: 29.8.2011 1:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Do naukowców... dodałbym:
Jan Hewelcke (astronom, etc.)
Paul Nipkow (wynalazca techniczny, pomysłodawca telewizji)

a co do artystów - może warto dodać jakichś malarzy-marynistów?
Jark
wysłane dnia: 29.8.2011 7:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Oczywiście, więc do listy dopisujemy:
Jan Mokwa (malarz marynista)
Kazimierz Jasnoch (1886-1966, malarz)

Tites
wysłane dnia: 29.8.2011 13:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Zastanawiam się pod którą kategorię podpiąć Artura ...
Jark
wysłane dnia: 29.8.2011 15:19
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Generalnie zastanawiałem się nad gdańskimi ludźmi - choćby Ferenheitem, van der Blockiem i Stryjowskim, o Grassie nie wspominając. Nadto czy uwzględniać postaci z okresu powojennego.
IsabellaK
wysłane dnia: 30.8.2011 9:31
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Dzien dobry,
powinnismy dolaczyc do tych osob
Mikreliusz historyk Pomorski niestety nie wiem kiedy zyl ?
Moze ten autor tez byl z Pomorza ??
HYSTORYCZNA WIADOMOŚĆ o ZIEMI POMORSKIEY MIEŚCIE GDAŃSKU Oraz Żegludze Y PANOWANIU POLAKÓW Na Morzu Baltyckim przez Tomasza Swięckiego
WARSZAWIE ROKU 1811 W DRUKARNI WIKTORA DĄBROWSKIEGO
http://books.google.de/books?id=iBwVAAAAQAAJ&pg=PA6&dq=mikreliusz&hl=de&ei=-nFbTs31E4r5sgbP-siICw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8&ved=0CE0Q6AEwBw#v=onepage&q=mikreliusz&f=false
Autor podaje ze morze Baltyckie za czasow Boleslawa Krzywoustago bylo jeszcze zwane Scycyjskie od Scytow. strona 11
Serdecznie pozdrawiam

Oto cała "Historyczna wiadomość...":
Wschodnia Pomerania o Kaszuby
HYSTORYCZNA WIADOMOŚĆ ow ZIEMI POMORSKIEY MIEŚCIE GDAŃSKU Oraz Żegludze Y PANOWANIU POLAKÓW Na Morzu Baltyckim hi fea Tomasza Swięckiego o Zł JuJCt J XJiM iv W WARSZAWIE ROKU 1811 W DRUKARNI WIKTORA DĄBROWSKIEGO
http://books.google.de/books?id=iBwVAAAAQAAJ&pg=PA6&dq=mikreliusz&hl=de&ei=-nFbTs31E4r5sgbP-siICw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8&ved=0CE0Q6AEwBw#v=onepage&q=mikreliusz&f=false
strona 12-15 cyt."....Mikreliusz Autor dzieiów Pomorskich temu Raciborowi przydał trzech braci Wratysława Bogusława i Świętopełka a Pomerania po między nich W ten sposób podzielił iż Wratysławowi i Ratyborowi Zachodnią od rzeki Persanty do Meckelburga a Bogusławowi i Świętopełkowi Wschodnią od teyże Persanty do Wisły dostała się jako ma Hartknoch w Dziele de Repu blica Polonica na karcie 139 ..."
cyt. "....innego postanowiwszy Rządzcę Świetność panowania tego Króla nad Pomorzanami uwiecznia nawrócenia do Wiary S Chrześciańskiey przez Ottona Biskupa Bambergskiego Epoka a Anonim Pisarz życia tego Świętego owcześny stan Kraiów tamecznych nam dokłada clnie wystawia Dowiaduiemy się albowiem z opisu iego iż Wschodnia Pomerania czyli Kaszuby do rzeki Persanty rozciągarce się były to Pustynie nieprzebytemi lasami zarosłe
Za tą zaś Rzeką bogate Miasta jako to Julin teraz Wolin Białygrod czyli Belgrad, Starygrod czyli Stargarden Piritz Sztetin Kamin i inne kosztem tego Króla oraz pracą niezmordowaną i usiłowaniem Ottona nawrócone zostały 14
.....Usuneli się z pod protekcyi Polaków Bogusław i Kazimierz Xiążęta Pomorscy Synowie Wartysława i poddali się Fryderykowi Cesarzowi Niemieckiemu w roku 1182 otrzymawszy od niego tytuł Xiążąt Imperyi Wschodnia jednak Pomerania została w poddaństwie Polski i po zeyściu w więzach Świętopełka jak ma Hartknochna i42 karcie Bogusław w Rząd one obiąwszy wiernym Hołdownikiem Polaków aż do śmierci pozostał.Od tego poszedł Sobiesław Syn a następnie wnuk Sambor którzy że iako
wierni holdownicy Polsce rzadzili...."


Jark
wysłane dnia: 31.8.2011 20:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Ciekawym przykładem pozytywnego myślenia jest wyszukana przez Magdę Sachę (informacja z jej profilu na fb) internetowa "wyliczanka" węgierskich osiągnięć: GDY MÓWISZ WĘGRY... Czy my Kaszubi (Pomorzanie) mielibyśmy się czym pochwalić?

PS.
O będacym Serbem Nikoli Tesli, do którego przyznaje się chyba z 7 środkowoeuropejskich narodów nie będę się rozpisywał
Stojgniew
wysłane dnia: 31.8.2011 20:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Mestwin II - pierwszy historyczny książe całego Pomorza Gdańskiego, sojusznik Bolesłwawa Pobożnego, współautor układu kempińskiego i zjednoczenia Pomorza Gdańskiego z Wielkopolską.


Szczepan Keller z Chmielna - założyciel biblioteki polskiej i czytelni w Pelpinie oraz szkoly katolickiej i pierwszego czasopisma polskiego w Prusach Zachodnich, "Pielgrzyma", obronca mowy polskiej.


Augustyn Hildebrand z Wielkiego Kacku - rektor seminarium w Pelpinie, autor monografii o Pomorzu i przeciwnik germanizacji.
Jark
wysłane dnia: 1.9.2011 9:05
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
Dla zachowanie pewnej równowagi proponuję:

Hugo Conwenza

Georga Forstera

Bartłomieja Suawe

i jeszcze na dokładkę wojskowego z czasów fryderycjańskich
Fryderyka Tauentziena
Tites
wysłane dnia: 1.9.2011 9:57
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Tworzymy kaszubski/pomorski panteon (KP2N)
A może by tak jeszcze:

Katarzyna

? Jakby nie patrzeć można sięgać chyba i w ziemie historycznie powiązane z Kaszubami :)
(1) 2 3 4 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002