Forum
Losowe zdjęcie
Rzeka Brda
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
IsabellaK
wysłane dnia: 4.1.2012 12:57
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
Gryfici wywodza sie ze wsi Smiertnica dzisiaj zwana Smierdnica -czesc Szczecina.

Pan Labuda w 206 roku napisal ksiazke o Pomorzu w ktorej napisal ,ze Gryfici wywodzili sie z Pomorza.
Ta informacja jest potwierdzeniem tezy Pana Labudy.
Historia Kaszubów w dziejach Pomorza t.1 Czasy średniowieczne, Gdańsk 2006.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gerard_Labuda

Smertnica slowo pochodzenia najprawdopodobniej slowenskiego,
wendische Göttin Smertnitza (smertnica)
wendyjska bogini Smertnitza( Smertnica) dzisiaj smierc.
Bogini u Czechow i Wendow w bialej koszuli.

http://books.google.com/books?id=-6sZAAAAYAAJ&pg=PA1552&dq=smertnica&hl=de&sa=X&ei=
2BcDT9rCI4XMswbx9MHRDw&ved=0CDMQ6AEwAA#v=onepage&q=smertnica&f=false
Deutsch-slovenisches wörterbuch, Band 2
Deutsch-slovenisches wörterbuch: Band 2 - Seite 1552
M. Cigale - 1860 - 2012 Seiten - Vollständige Ansicht... паф V.
merljiv, uad) Jambr., Gutem, il. M. nmerljiv, am rídjtigfien bai Serb
. (Vuk) il. rut*, smertni, (bôhm. il. foin, snirtelny); smerti
podverzen; kdor mora enkrat umret!; fterblidje Äranfljeir, smertna
bolezen , (smertnica, ...

strona 1552
haslo po lewej stronie Sterblich, i Sterbliche

Smiertnica
http://books.google.com/books?id=XmtCAAAAYAAJ&pg=PA97&dq=grob+mieczyslawa+I+krola+Polski&hl=de&sa=X&ei=Du8CT-jnH8TktQbggJnKDw&ved=0CDwQ6AEwAjgK#v=onepage&q=grob%20mieczyslawa%20I%20krola%20Polski&f=false


strona 845 Gryf 560 p.n.e.
strona 846 -7 Gryfina -Agrafena zona Leszka Czarnego
strona 847 Gryfowie pochodza z wsi Smertnica -Slowianie na Pomorzu Baltyckim.

Encyklopedyja powszechna, Czesc 10
Samuel Orgelbrand- 1862

http://pl.wikipedia.org/wiki/Śmierdnica
Michal
wysłane dnia: 4.1.2012 17:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
Przepraszam, ale w oparach tych linków nie do końca zrozumiałem:

Gryfici wywodzą się ze szczecińskiej wsi Smiertnica, której nazwa jest pochodzenia słoweńskiego?

Czy Słoweńcy o tym wiedzą, że z ich języka już w XII wieku zaczerpnięto nazwę dla miejscowości nad Bałtykiem?

Ja wiem, że fajne rzeczy można dziś znaleźć w necie, ale nie warto czasem spojrzeć na rok ich powstania? I zastanowić się, czy tam zawsze są naukowo weryfikowalne prawdy?

Pozdrawiam
Mestwin
wysłane dnia: 4.1.2012 21:36
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 17.11.2011
z:
Wiadomości: 77
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
Michał, nie przepraszaj że żyjesz. Wiemy że masz dziś ciężki dzień i problemy ze zrozumieniem. Poza tym tu się testuje spam-bota, jakbyś jeszcze nie skumał czaczy.
Michal
wysłane dnia: 4.1.2012 22:03
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
Eee za to, że żyje wcale nie mam zamiaru przepraszać.

Zaś co do kumania, to w moim poprzednim poście była nutka ironii (nie mylić z bardzo podobną do niej aronią - jak pisze klasyk :-p).

Sedno w tym, że jak znam życie, to za pół roku ktoś zlinkuje nam tego posta, jako fundamentalny dowód np. na to, że Kaszubi to zagubione "13 plemię Chorwatów", albo coś w tym stylu...

Idiotyzmy trzeba piętnować, a nie udawać, że ich nie ma.
IsabellaK
wysłane dnia: 4.1.2012 22:21
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
W kazdym razie y-dna Slowencow jest Z 280 i Kaszubskie z 280 , wiec naleza do 1 grupy.
Prosze o powazna wypowiedz ,czy wystepuja podobienstwa w tych jezykach.Docinki prosze zostawic dla rodzinki.

http://de.wikipedia.org/wiki/Prekmurisch
Jezyk slowianski inaczej zwany Jezykiem Wandalskim.
Język wandalski - wymarły język.
Blisko spokrewniony z językiem gockim. Używany przez Wandalów http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_wandalski
Michal
wysłane dnia: 4.1.2012 23:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
Wykrakałem...

No dobrze to tym razem śmiertelnie poważnie.

Pisanie, że nazwa podszczecińskiej miejscowości, odnotowana po raz pierwszy w XII wieku pochodzić może od języka słoweńskiego, to albo fantastyka, albo kandydatura do nagrody Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki. Dopiero z przełomu X i XI wieku pochodzi pierwszy najstarszy zachowany fragment mowy dzisiejszych Słoweńców. A kolejny dopiero z XIV w.! Słoweński wyraz odnotowany w końcu XII wieku to prawdziwa sensacja.

Po drugie jakim cudem? Słoweńcy w VI wieku byli już w Alpach, gdy pierwsi przodkowie Pomorzan dopiero docierali nad Odrę.

Po trzecie. Proszę sobie wyobrazić, że od XVI wieku, gdy Węgrzy (zresztą nie oni jedni) na podstawie niemieckiego określenia Słowian (Wenden) ubzdurali sobie, że Słowianie są potomkami Wandalów dokonał się mały postęp w nauce i już w wieku XIX nawet sami Prekmurcy (którzy początkowo chętnie się do wandalskich korzeni przyznawali) uznali to za totalną bzdurę i zaczęli traktować tak, jak my historię o sarmackich przodkach Polaków.

Nie znam się na genetyce, jednak stwierdzenie, że Polacy/Kaszubi/Słoweńcy czy Chorwaci to bliscy krewni, dla mnie jako historyka, który łyknął nieco biologii, to żadna sensacja.

Notabene Słoweńcy, podobnie jak zresztą Łużyczanie, czy Słowacy, jako społeczność typowo wiejska, przez stulecia zamieszkująca dość wyizolowane terytoria (w tym wypadku zwłaszcza doliny górskie), na pewno mają o wiele większe szanse zachować więcej genów po praporzodkach, niż szewndający się po połowie Europy (i goszczący u siebie często jej przedstawicieli) tacy Polacy, czy Rosjanie.

Nie mam nic przeciwko badaniom genetycznym. Proszę bardzo, na pewno przyniosą nam wiele ciekawych informacji. Tylko czemu ma służyć okraszanie ich takimi fantazyjnymi dodatkami?

Byłbym jednak bardzo wdzięczny, gdyby możliwe było zachowanie choćby nutki krytycznej refleksji przy podawaniu informacji, które jedynie wyrzucił nam „Pan Google”.

Nie mówiąc już o wielkiej wdzięczności, mojej: skromnego, polskojęzycznego czytelnika tego forum, gdyby zamieszczane tutaj posty choć z grubsza przypominały czytelny komunikat w naszym języku. Już pal sześć polskie znaki, to można jakoś zrozumieć.

Ale równoważniki zdań, albo urwane ich fragmenty, przerwane jakimiś obcojęzycznymi wtrętami (linkami, tytułami?) to wręcz dezinformacja, by nie określić tego cięższym słowem.

Prosiłbym po prostu o większą staranność. Wtedy będzie można poważnie dyskutować.

Natomiast co do podobieństw języków. Nie wiem jak z kaszubskim, ale gdy, nie znając słowa po słoweńsku wylądowałem z dłuższą wizyta w tym kraju, że zdziwieniem stwierdziłem, że zrozumienie tekstów w tym języku nie przysparza mi większych problemów. Z mową już gorzej, ale to głównie wina tych ich zakręconych dialektów. Zatem podobieństwa na pewno są, ale by były jakieś wybitne z kaszubskim – znani mi słoweniści tego nie potwierdzili.
IsabellaK
wysłane dnia: 16.1.2012 19:15
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
Odpowiedz Serbow Luzyckich w sprawie slowa Smiertnica
Serbowie Luzyccy znaja "Smjertnice" jako boginie smierci.
Serbski nauczyciel i muzyk Jurij Pilk stworzyl utwor muzyczny
pod tytulem "Smjertnica"
Smertnica-smierc
I grupa Smrt- kroacki, slowacki, slowenski, czeski,

II grupa Smierc- bulgarski, macedonski, serbski, ukrainski, bialoruski, polski

Szanowny Panie moze Pan tu zalwazyl, ze w grupie I wystepuja spolgloski, ktore byly pierwsze w dziejach budowy roznych jezykow przed samogloskami.
Jezeli chce sie cos krytykowac to trzeba miec troche wiedzy.
Pozdrawiam
Michal
wysłane dnia: 20.1.2012 0:15
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
By się dalej nie wyzłośliwiać pozostanę przy faktach:

Serbowie Łużyccy, to nie Słoweńcy!

Rozumiem, że fajnie układa się takie klocki, ale to za bardzo zaczyna przypominać dowcipy o wpływie kaszubskiego na język angielski. Podobieństwa, podobieństwami, ale ważny jest też kontekst historyczny i geograficzny!

Może wiedzy mi brakuje, ale wiem jedno, Słoweńców to nad Bałtykiem nigdy nie było. A od tego moja krytyka się zaczęła!

Pozdrawiam
IsabellaK
wysłane dnia: 20.1.2012 10:33
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
Gryf-swiete zwierze Scytow i Grekow.
zonami Scytow byly Amazonki. Ibrahim bin Jakub pisal ,ze na zachod od Amazonek mieszkaja WIKINGOWIE.
Gryf znak prastarych Slowian.
Historyk rzymski pisal ze Pomorzanie zostali wyrzuceni ze swojego kraju przez LOGOBARDOW i przybyli na polnoc. W Alpach jeszcze w XIX wieku mowiono dialektami slowianskimi. W Pompejach znaleziono pod lawa teksty slowianskie.Czlowiek o imieniu Scyta zarzadzal Scycylia.
Scytowie chowali swoich krolow i bohaterow w kopcach ,
ktore w Rosji zwia Soloh.Kopce byly robione kolo drog, gor i rzek.
Scyci bili sie kolo kopcow swoich zmarlych ,gdyz wierzyli ,ze ich przodkowie beda sie nimi opiekowac podczas bitwy.
Gryfa mial w herbie Piast -Henryk Sandomierski.
Polecam ksiazke http://www.archive.org/stream/dzielesowianszcz03boguuoft/dzielesowianszcz03boguuoft_djvu.txt
"Dziele Sowianszczyzny pónocno-zachodniej do poowy 13 w"

DZIEJE SŁOWIAŃSZCZYZNY PÓŁNOCNO-ZACHODNIEJ DO POtOWY XIII W.

PRZEZ WILHELMA BOGUSŁAWSKIEGO.

DZIEŁU UWIEŃCZONE NA KONKURSIE

TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ NAUK W POZNANIU.

Nagroda pieniężna wyznaczona z funduszu ś. p. Bretkrajcza.
TOM III.
KSIĘGA III.

SŁOWIAŃSZCZYZNA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA

Krak ksiaze chrobatow 263-264
Wanda 264
Chrobaci =Kroaci
IsabellaK
wysłane dnia: 20.1.2012 10:34
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Smiertnica - Smierdnica dzisiaj czesc Szczecina.Wies z ktorej pochodza GRYFICI:
Gryf-swiete zwierze Scytow i Grekow.
Zonami Scytow byly Amazonki. Ibrahim bin Jakub pisal ,ze na zachod od Amazonek mieszkaja WIKINGOWIE.
Gryf znak prastarych Slowian.
Historyk rzymski pisal ze Pomorzanie zostali wyrzuceni ze swojego kraju przez LOGOBARDOW i przybyli na polnoc. W Alpach jeszcze w XIX wieku mowiono dialektami slowianskimi. W Pompejach znaleziono pod lawa teksty slowianskie.Czlowiek o imieniu Scyta zarzadzal Scycylia.
Scytowie chowali swoich krolow i bohaterow w kopcach ,
ktore w Rosji zwia Soloh.Kopce byly robione kolo drog, gor i rzek.
Scyci bili sie kolo kopcow swoich zmarlych ,gdyz wierzyli ,ze ich przodkowie beda sie nimi opiekowac podczas bitwy.
Gryfa mial w herbie Piast -Henryk Sandomierski.
Polecam ksiazke http://www.archive.org/stream/dzielesowianszcz03boguuoft/dzielesowianszcz03boguuoft_djvu.txt
"Dziele Sowianszczyzny pónocno-zachodniej do poowy 13 w"

DZIEJE SŁOWIAŃSZCZYZNY PÓŁNOCNO-ZACHODNIEJ DO POtOWY XIII W.

PRZEZ WILHELMA BOGUSŁAWSKIEGO.

DZIEŁU UWIEŃCZONE NA KONKURSIE

TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ NAUK W POZNANIU.

Nagroda pieniężna wyznaczona z funduszu ś. p. Bretkrajcza.
TOM III.
KSIĘGA III.

SŁOWIAŃSZCZYZNA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA

Krak ksiaze chrobatow 263-264
Wanda 264
Chrobaci =Kroaci
(1) 2 3 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002