Forum
Losowe zdjęcie
jez. Gacno W.
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
nadodrzak
wysłane dnia: 4.12.2012 0:02
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.3.2012
z: Szczecëno
Wiadomości: 38
Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów
Mam propozycję... wodze fantazji popuśćmy, pozwólmy sobie pomarzyć albo po prostu raz spójrzmy w przyszłość optymistycznie. Jak według Was pod kątem pomorszczyzny/kaszubszczyzny i jej świadomości będzie wyglądało Pomorze za piętnaście i więcej lat w wariancie możliwie najbardziej pozytywnym?

Za motto tego wątku przyjmijmy słowa pewnego okularnika:
Cytat:
You may say I'm a dreamer. But I'm not the only one
Jark
wysłane dnia: 4.12.2012 14:23
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów
Heheeee, dobre. Ładnie to tak podpuszczać ludzi?

Dobra, przyjmuję konwencję:

1. Kaszubszczyzna stanie się 2 językiem urzędowym w dzisiejszych powiatach woj. pomorskim i będzie nauczana we wszystkich szkołach obowiązkowo (jako oficjalny język regionalny Pomorza Gdańskiego);
2. Pomorze będzie czerpać z kaszubskiej, kociewskiej i borowiackiej tradycji obyczajowej tworząc nową świadomość lokalną
3. Liczna grupa polskojęzycznych mieszkańców Pomorza Przedniego wymusi na władzach landu Mecklemburg-Vorpommern wprowadzenie w przygranicznych powiatach dwujęzycznych tablic.
4. W ramach decentralizacji zarówno europejskie środki budżetowe jak i min. 60% lokalnych podatków będzie pozostawać na Pomorzu.
5. Siły polityczne w Polsce dojrzeją do od dawna postulowanej reformy administracyjnej i zastąpienia niewydolnych 16 województw 8 regionami, które dzielić będą się na duże powiaty (z liczną mieszkańców nie mniejszą niż 200 tys. osób)
6. Zakończony zostanie wieloletni plan poprawy infrastruktury komunikacyjnej Pomorza - do użytku oddana zostanie autostrada A6 (Szczecin-Elbląg) a główne linie kolejowe Stargard-Tczew i Gdańsk-Koszalin-Szczecin zostaną zmodernizowane dla potrzeb kolei dużych prędkości.

I to by było na razie na tyle...
bcirocka
wysłane dnia: 4.12.2012 15:59
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów
1. W każdej kaszubskiej, pomorskiej gminie będzie jedna szkoła podstawowa, w której nauczanie będzie prowadzone po kaszubsku, kaszubski będzie językiem wykładowym w kilku gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w każdym kaszubskim, pomorskim powiecie (za kaszubskie, pomorskie uważam wszystkie gminy, w których w ostatnim spisie powszechnym co najmniej 1/4 mieszkańców zadeklarowała język kaszubski jako język domowy.
2. Żeby punkt 1 był realny (wykonalny), do tego czasu wykształcimy kilkanaście tysięcy nauczycieli kaszubistów, którzy nie tylko zdadzą obowiązkowy egzamin ze znajomości języka, ale rzeczywiście będą mówić i pisać po kaszubsku.
3. W każdym kaszubskim/pomorskim przedszkolu będzie zatrudniony jeden kaszubskojęzyczny pedagog/jedna kaszubskojęzyczna pedagożka lub jeden wychowawca/jedna wychowawczyni o tychże umiejętnościach językowych, którzy przez dwie godziny dziennie będą mówić do dzieci po kaszubsku (także podczas posiłków, spacerów, gimnastyki) lub z nimi w tym języku rozmawiać, lub włączać im nagrania z kaszubskojęzycznymi utworami audio lub filmami.
4. Jubileusz 20-lecia będzie obchodził miesięcznik literacki ZYMK, na którego ponadstu stronach będą publikowane utwory prozatorskie, dramaturgiczne i nieliczne wiersze :)
5. Wydawcy będą się "bić" o prawa do publikacji kolejnych tomów kaszubskojęzycznej sagi o pewnej znanej goskiej rodzinie; a producenci filmów (z całego świata) będą się starali o prawa do ekranizacji piątego już tomu z kaszubskojęzycznej kryminalnej serii o komisarzu Labudzie z Kartuz, która do tego czasu została już przełożona na prawie wszystkie europejskie języki (z językami mniejszości włącznie) i oczywiście na chiński.
Może to już wystarczy? I oczywiście święcie wierzę w absolutną realność wszystkich ww. punktów. Howgh!
pienczke
wysłane dnia: 4.12.2012 16:28
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów
Po konferencji Rosji i Niemiec w sprawie zwalczania antysemityzmu i mowy nienawiści na tereanch Odrowiśla, i po wprowadzeniu stref zwalczania mowy nienawiści zarządzanych przez Europejskie Siły Miłości na zachód od Wisły i jendostki WisłSpecOchrKomorJedn im Konstantego Rokossowskiego na wschód od Wisły, pojawi się kwestia zabezpieczenia praw do tronu dla Jarosława Łazęgi. Po Małżeństwei z Katarzyną Pionk utworzone zostanie Euroregion Gdansk Gulf o ustroju monarchicznym, który cieszyć sie będzie wzgledna autonomią w ramach UE. Siedziba króla znajdować sie będzie w Rębiechowie, które wieszcz narodowy Gdansk Gulf Grassów Ginter określił kiedyś jako serce Kaszub. Językiem urzędowym będzie oczywiście kaszubski, z tym że wzorem Irlandii i Ukrainy i Białorusi, będzie nim mówiła zdecydowana mniejszość mieszkańców. Tym samym to właścnie Gdansk Gulf stanie sie drugą Irlandią a nie b. Polska. W centrum Gdańska otwarte zostanie Muzeum Stanicy ZKP, gdzie przechowywane będą tysiące eksponatów uroczystych sztandarów klubów ZKP. W świecie znani będziemy z dorocznego konkursu na najlepszego kucha z kawą i z pieknych haftowanych sztandarów.


----------------

szkotka
wysłane dnia: 4.12.2012 22:43
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.1.2012
z: woj.szczecińskie
Wiadomości: 124
Re: Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów
1. Ne bendzie konec świata a każdy Kaszub kupi sobie kolejny samochód na lata. Jego problem gdzie i jaki.
2.W oczekiwaniu na kolejny konec świata Kaszubi dotrwają do 2027r. Wtedy cena wyniesie już 1,99 euro(wymawiaj ojro!)
3.W 2032r portal Nasze Kaszuby dostanie nobla. Za "Krymianał w matrixie i w realu czyli wpływ fizyki pod kwantowej na kwanty pod fizyką". Suma nagrody starczy na opłatek do roku 2099.
4.Kaszubski podbije świat. Program komputerowy na bazie Linuxa - Kaszebux sprawi że centrum linuxa ze Szwajcarii i Kanady zacznie pracę na Kaszubach. Gdzieś koło Kartuz, powiedzmy w Sierakowicach. To będzie już w roku 2042. A w Warszawie zaczną już w owym roku przygotowania do obchodów 100 lecia. Trzy lata pewnie starczy.
5. Ale na Kaszebach na pytanie gdzie narodził się Chrystus nadal niektórzy będą mówić- w Be... w Be...w Betowie! Nawet w Warszawie już będą znać tę odpowiedz!Tyle że na pytanie gdzie narodził się Abraham opinie będą już zróżnicowane.
nadodrzak
wysłane dnia: 5.12.2012 13:05
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 1.3.2012
z: Szczecëno
Wiadomości: 38
Re: Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów
Czy nie jest znów, jak bardzo trafnie nazwał to zjawisko pienczke, "sukcesem pedagogiki wstydu" to, że nawet w takim temacie, niezobowiązującym i luźnym, nie można odejść od ironii tudzież sarkazmu? Wiem i wyczuwam, że nie jest on i nie ma być krzywdzący czy też destrukcyjny, ale ta niechęć do wyrażania wprost komunikatów pozytywnych jest zastanawiająca...

Osobiście w swoim planie 15, 20, 30 stawiałbym na:
-repomeryzację środkowego i zachodniego Pomorza
-rekaszubizację potomków autochtonów pomorskich mieszkających obecnie na Pomorzu, poza regionem Kaszub
-modę na rdzennie pomorski język, w regionach gdzie jest on w tym historycznym momencie nieobecny, pod hasłem Pòmòrzkô je trendy
szkotka
wysłane dnia: 7.12.2012 0:53
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.1.2012
z: woj.szczecińskie
Wiadomości: 124
Re: Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów
Pan Nadodrzak przedstawił optymistycną, piękną wizję. Logicznie patrząc są małe szanse na spełnienie takich marzeń dziś. Nie jestem bezwzględnym obrońcą własnych przewidywań, chętnie się pomylę na korzyść p.Nadodrzaka. Nagle niewiele nam może się zmienić ale gdyby cokolwiek wprowadzono w szkołach, gdyby kiedykolwiek potem popkultura zaserwowała nam mode na kaszubskość to faktycznie coś może się zmienić. Ale to wymaga czasu. Bo tak zdroworozsądkowo patrząc gwara zacznie się polonizować, maleć jej użycie i łącznikiem Pomorzan będzie historia, dzieje bardziej niż język. Tu także potrzeba wielu lat.
bcirocka
wysłane dnia: 7.12.2012 16:44
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Pomorze za 15, 20, 30 lat - wątek dla optymistów
Pani Szkotko, dlatego budujemy, tworzymy od stulecia literacki język kaszubski, w którym mają się pomieścić najpiękniejsze cechy gwar języka kaszubskiego, byśmy nie musieli się martwić o to, że "gwara zacznie się polonizować".
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002