Forum
Losowe zdjęcie
Jezórkò Trzech Królewiónków
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Zagadka

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 22.9.2003 14:43
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Zagadka
Co jest napisane w Ksãdze Chronikorum Kaszebski, tomie II, zeszycie 30, na stronie 179?

Staszk
tczewianin
wysłane dnia: 24.9.2003 11:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Zagadka
Mógłybś podać dokładny opis bibliograficzny książki? (Autor/redakcja, miejsce i rok wydania, wydawca, ISBN) Szukałem tego, ale pod podanym przez Ciebie tytułem nic nie znalazłem.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

ArturRu
wysłane dnia: 26.5.2004 0:18
Stały bywalec
Zarejestrowany: 24.8.2003
z:
Wiadomości: 48
Re: Zagadka
Zagadka, albo i nie.

Dlaczego główny bohater książki A.Majkowskiego ma na imię REMUS?
Belok
wysłane dnia: 26.5.2004 7:29
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 21.3.2004
z: Pëlckòwò
Wiadomości: 295
Re: Zagadka
Napisóné je tak:

P.: Ja słyszałem o wielorakich Kaszubach.
K.: Jo, panie. Ë mój òjc, co béł bògati, bò miôł szterë wòłë ë szterë kònie, ë mieszkôł wiele lat w jedny wsë kaszëbsczi, dze béł przësążnym, narachòwôł dwòjaczich: jedny są grëbi, a drëdżi są Fejn-Kaszëbi. Grëbi są ti, co ni mają swòjich przëwilejów, ani taczich łask òd Pana Bòga, jaczé mają Fejn-Kaszëbi, chtërzi przez swòjé mãstwò,

- co je napisóné w ksãdze Chronikorum Kaszëbsczi, tomie II, zeszice 30, na stronie 179, - a to w te słowa: Nóm jich kôże bic, a wszëtczich ùbijemë – wieczny sobie zaszczit ù całégò swiata zrobilë. Stąd pòwstało miono nasze Każebi czëlë Kaszëbi.

Ë wies, niedalek bòjowiszcza leżącô Sławòszëno, mô pò wieczné czasë naszą sławã głosëc ë sławą słënąc. A nasz ksąże Swiãtopôłk, co pòtemù tak wòjowôł, jakbë całi swiat chcôł pòłknąc, zó to nóm nadôł różné diplóma, chtëre jesz po dzysdzéń leżą na rôtëszu pùcczim, jakò w stołecznym miesce zemi kaszëbsczi.
Pò drëdzé mómë më nó sa zlóné wszëtczé te łasczi, chtërë mielë ny dôwny naszi przodkòwie: Abraham, Jizak, Jakób, Mòjżesz ë jinni.


Je to
ROZMÒWA
PÒLÔCHA Z KASZËBĄ
napisónô przez
s.p. Ksãdza Szmùka z Pùcka,
a do drëkù pòdónô
przez
Sëna Wòjkwòjca ze Sławòszëna
Rokù Pansczégò 1850

Rómk
sgeppert
wysłane dnia: 26.5.2004 9:34
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Zagadka
Bo to na wspak SUMER i ma podkreślać odwieczność Kaszubów i mityczny charakter bohatera
ArturRu
wysłane dnia: 26.5.2004 18:50
Stały bywalec
Zarejestrowany: 24.8.2003
z:
Wiadomości: 48
Re: Zagadka
Cytat:

sgeppert napisał:
Bo to na wspak SUMER i ma podkreślać odwieczność Kaszubów i mityczny charakter bohatera


może być

Majkowski chyba jednak, ot tak sobie, nie nadał imienia przypadkowo?
Mnie się z mitem o Romulusie i Remusie kojarzy. No ale możne "wszelkie podobieństwa są przypadkowe".
sgeppert
wysłane dnia: 26.5.2004 19:15
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Zagadka
Cytat:
Mnie się z mitem o Romulusie i Remusie kojarzy.


Troszkę czytałem o "Remusie", ale na takie objaśnienie nie natrafiłem. Czytałem natomiast, że powieściowy Remus miał swój realny pierwowzór. Jakub Remus mieszkał w okolicy Wygody w wybudowaniu Zajączkowo, handlował dewocjonaliami i ponieważ był niepiśmienny, towar z Lipusza sprowadzał mu szkólny. Był żonaty lecz z żoną nie żył, zapewne dlatego, że żona nie godziła się na jego wędrowny tryb życia. Zmarł w wieku ok. 60 lat i pochowany został w Lipuszu ok. 1910 r.

(T. Linkner, Heroiczna Biografia Remusa, Oficyna Czec 1996, s. 37 - przypis 6, za: A. Bukowski, Pierwsza wersja powieści A. Majkowskiego o Remusie, Gdańskie Zeszyty Humanistyczne 1966, nr 14, s. 166-167, za: A. Wysocki, Na tropie kaszubskiego Remusa, Dziennik Bałtycki nr 236/1947)

Czy ktoś wie o jakiejś Wygodzie w okolicach Lipusza? Bo chyba nie chodzi tu o Wygodę Łączyńską.

Jak już jesteśmy przy drążaniu Remusa to wspomnę, że czytając o kaszubskim folklorze muzycznym natrafiłem na ciekawą interpretację łabędzi i w ogóle obrazu królewianki w zamku za wodą; może wreszcie się zbiorę i napiszę coś o tym.
lepusz
wysłane dnia: 26.5.2004 23:50
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 25.9.2003
z: Kolbudy
Wiadomości: 510
Re: Zagadka
Temat powieściowego" Remusa " i innych postaci, z powieści A. Majkowskiego dośc obszernie porusza Edmund Szczesiak w swojej książce "Mała Odyseja. Śladami Remusa " ( 1996r. Czec ). Na stronie 32 autor podaje informacje na temat pierwowzoru postaci " Remusa " zgodne z Twoimi. Autor książki "przerabiał " również temat powieściowej " Wygody ". Na stronie 33 masz opis efektów jego poszukiwań.
Dodam jeszcze, że osobiście będąc małym knôpem, wraz z moimi kuzynami i innymi kuńdama biegaliśmy po wsi wykrzykując " O Remus dominus ridelmotyka". Autor książki wspomniał, że piosenka znana jest do czasów współczesnych w okolicach Lipusza, a jest to jeden z dowodów na istnienie autentycznego pierwowzoru " Remusa" o tym samym imieniu.

Wôłdochów Mark
sgeppert
wysłane dnia: 27.5.2004 9:27
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Zagadka
Cytat:
"O Remus dominus ridelmotyka"


Linkner to też przytacza. Nie napisałem o tym, bo nie wiem, czy ten Remus (a może O'Remus - przyczynek do kontaktów kaszubsko-irlandzkich? ) jest rzeczywiście osobowy? Ładnie by to pasowało, ale najpierw wolałbym się upewnić, że nie chodzi tu o zwykłe przedrzeźnianie łaciny kościelnej, jakie występowało chyba wszędzie. Z innych stron Polski znam frazę "Tu lis ma norę, ja sobie nos trę", wszyscy też chyba znamy anegdotę o kościelnym mówiącym na pogrzebie "Trupus do grobus, spirytus do gębus".

Na marginesie dodam, że gdzieś czytałem, iż wyrażenie "hokus pokus" jest echem sporów doktrynalnych okresu reformacji, mianowicie jest to przedrzeźniane "hoc est corpus [meus]" - to jest ciało [moje].

To w końcu gdzie jest ta Wygoda?

Staszk
lepusz
wysłane dnia: 22.6.2004 0:13
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 25.9.2003
z: Kolbudy
Wiadomości: 510
Re: Zagadka
Jak widać na załączonym obrazku, brak jest chętnych do podążenia śladami Remusa. Co mnie nie dziwi, ponieważ zrobili to już inni przed nami i to w terenie, w czasach kiedy jeszcze pamięc ludzka sięgała początku 20 - go wieku. Uważam, że Pan Edmund Szczesiak zrobił to najlepiej i dzisiaj ze względu na upływ czasu trudno byłoby zebrać tyle informacji.
Jezeli chodzi o Wygodę w pobliżu Lipusza, to najbliższą znaną mi i mojej rodzinie jest ta leżąca pomiędzy Skwierawami i Naklą i jest to ta sama Wygoda do której dotarł Pan Szczesiak idąc śladami Remusa. Nie mamy jednak pewności, ze jest to ta powieściowa Wygoda, nazwy miejscowości przecież ulegają zmianom, po niektórych wybudowaniach nie ma dzisiaj śladu. I tak np. Szklana Huta koło Lipusza do momentu powstania huty szkła nazywała się Tuszkowską Hutą. Dzisiaj już nikt z okolicznych mieszkańców o tym niewie. A w żadnej książce o Lipuszu i okolicach nie znalazłem informacji, że Szklana Huta nazywana jest do dzisiaj przez okolicznych mieszkańców "Fabryką". Ja i moja rodzina używaliśmy tej nazwy, mówiło się: " Idziemy do Fabryki na cug " itp. Anna Łajming w książce " Dzieciństwo" wielokrotnie wspomina o swojej ciotce z Łysej Bani koło Tuszków, dzisiaj rośnie wtym miejscu las, a Tuszkowiacy upierają się, że Knopik mieszkał na Złotej Banii. Takich przykładów jest mnóstwo i być może w czasach A. Majkowskiego istniała jeszcze jakaś inna Wygoda w pobliżu Lipusza, po której już słuch zaginął, a poszukiwacze śladów Remusa daremnie będą tracić czas na jej poszukiwanie.
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002