Forum
Losowe zdjęcie
Jezioro Ostrzyckie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Grupa trzymająca władzę w ZKP

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 24.6.2004 16:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Grupa trzymająca władzę w ZKP
Lektura stenogramu z posiedzenia sejmowej Komisji ds. Mniejszości Narodowych jest bardzo pouczająca. Potwierdziła w 100% przecieki, które wydawały mi się nierealne. Nie chciało mi się wierzyć, że prof. Synak mógł z własnej inicjatywy kontrować "Odrodę" - teraz wiara nie jest potrzebna - mamy to napisane jak na dłoni. Cieszę sie, że wreszcie skończyła się fałszywa kurtuazja i prezes ZKP powiedział kim są dla niego zwolennicy opcji narodowej:
- grupą młodych (tj. mających pomiędzy 20 a 45 lat) ludzi, którzy deklarują narodowośc kaszubską z nie do końca dla niego jasnych powodów, ale może to być np. "szpan";
- są to ponadto osoby, których nie należy traktować poważnie, bo kaszubskość ich przywódców jest kwestionowana przez prezesa ZKP;
- wydawcy "Odrody" nie zdążyli nawet pomyśleć o tym, żeby zwrócić się o dotacje budżetowe, z których ZKP korzystało i korzysta do tej pory, ale prof. Synak już zdążył skontrować ewentualny wniosek. Dziękujemy!

Wzruszyłem się troską prof. Synaka o zapewnienie spokoju ducha posłowi Czerwińskiemu, przedstawicielowi ultranacjonalistycznego ugrupowania sejmowego, które może uważać się za kontynuację przedwojennej endecji (jak wiadomo to ugrupowanie zawsze dbało o zachowanie kaszubskiej tożsamości ).

Prof. Synak nieodmiennie odwołuje się do argumentów osobistych, mimo tego, że już w r. 2002 prosiłem by dyskusja dotyczyła problemów a nie osób. Skoro prośba nie skutkuje, to i ja - kaszubski neofita - pozwolę sobie na osobistą wycieczkę. Zastanawiam się mianowicie czy troska pana prof. Synaka o to, by nikomu się nie narazić, by łagodzić lęki warszawskiej władzy jeszcze zanim się pojawią, nie wynika z jego przeszłości? Wprawdzie każdy ma prawo popełniać błędy (np. zapisać się jako młody pracownik naukowy do partii komunistycznej), ale powstaje pytanie na ile błędy przeszłości rzutują na teraźniejszość? I na ile błędy były błędami, a na ile przejawem "kameleonizmu" i chęcią robienia kariery? Nie znam odpowiedzi. W każdym razie coś musi być na rzeczy, skoro koledzy prof. Synaka z tej samej partii w dalekim Toruniu potrafili w okresie kampanii do PE wspomnieć w prywatnej rozmowie o jego "czerwonej" przeszłości. Może dlatego prof. Synak znalazł się na drugim miejscu na liście partyjnej, co przesądziło o jego porażce? Boję się, że w ramach ekspiacji prof. Synak sprzeda nie tylko "Odrodę". Ale widocznie każdy naród musi mieć swojego Janusza Radzwiła...

Szkoda, że dziś nie obowiązuje Kodeks Honorowy Boziewicza, bo za te wszystkie przekłamania na temat "Odrody" i tłamszenie kaszubskiej tożsamości narodowej, szlachcic powinien bić w mordę.

TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

gwidonus
wysłane dnia: 24.6.2004 18:16
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Cytat:
- grupą młodych (tj. mających pomiędzy 20 a 45 lat) ludzi, którzy deklarują narodowośc kaszubską z nie do końca dla niego jasnych powodów, ale może to być np. "szpan";

No. Dla PZPR "młodzieżą jest każdy do 35 roku życia, a w ogóle to najwazniejsze, czy czuje sie mlody", jak to mawial pewien aktywista ZSMP. A ci co im nie pasowali to byli "chuligani, rozrabiacze, awanturnicy" i "bankruci polityczni". Tow. Wiesław wiecznie żywy.
Cytat:
- są to ponadto osoby, których nie należy traktować poważnie, bo kaszubskość ich przywódców jest kwestionowana przez prezesa ZKP;

Proponuję im zaglądać w majtki, czy czasami nie są Żydami.
Cytat:
Wzruszyłem się troską prof. Synaka o zapewnienie spokoju ducha posłowi Czerwińskiemu, przedstawicielowi ultranacjonalistycznego ugrupowania sejmowego

LPR rosnie w sile, a fajnie jest byc "swoim" prezesem. Trampolina? Mysle ze profesura+pzpr=bardzo powazne szanse na to, ze ten pan to ordynarny karierowicz.
Tobacznik
wysłane dnia: 24.6.2004 19:59
Stały bywalec
Zarejestrowany: 25.5.2004
z:
Wiadomości: 52
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Tym razem po polsku:
Zdaje mi się, że niektórzy traktują ZK-P jako furtkę do kariery politycznej. OCZYWIŚCIE NIE WSZYSCY. Z drugiej strony znam dosyć dobrze CV pana profesora.
Błędy każdy popełnia. Nie osądzam. Ale powiem ogólnie, że prawda i tak wyjdzie na jaw. A gorliwe przyznawanie się do kaszubskości niech współgra z przyznawaniem się do przeszłości i błędów. To jest ogólne stwierdzenie, ale niektórzy mogą zrobić teraz rachunek sumienia.
Proszã wëbaczëc òstri ton, ale takô je prôwda. Pòzdrówk
Bazily
sgeppert
wysłane dnia: 24.6.2004 21:12
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Myślę że sprawę postępowania prof. Synaka przed Komisją Mniejszości warto oddzielić od wcześniejszej dyskusji przedwyborczej. Dlatego poniżej podaję fragmenty stenogramu z posiedzenia Komisji. Pełen stenogram dostępny jest na stronie Sejmu - biuletyn 3189/IV.



Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Brunon Synak : Chcę, aby członkowie Komisji nie wyjechali stąd z wrażeniem, że my chcemy być mniejszością narodową - nic takiego nie mówiłem. Jest pewna mała grupa młodych ludzi, którzy twierdzą, że Kaszubi to naród. Ja uważam, że każdy ma prawo błądzić, ale każdy ma prawo do własnej identyfikacji - nie mam do nikogo żadnej pretensji. Natomiast to nie jest program Zrzeszenia i myślenie dominujące w Zrzeszeniu. Podam państwu następujący przykład. Otóż wydająca swoje pismo kilkuosobowa grupa młodych studentów uważa, że Kaszubi są narodem. Nie wiem, czy większość z nich jest Kaszubami z urodzenia, przynajmniej dwie najbardziej aktywne osoby nie są Kaszubami. Gdyby redakcja tego pisma wystąpiła do ministerstwa kultury o dotację, wniosek trafiłby do departamentu pana dyrektora [dyrektora Departamentu Kultury Mniejszości Narodowych w Ministerstwie Kultury Jerzego Zawiszy] i nie byłoby problemów, które ma Zrzeszenie. Według tych kryteriów musielibyście państwo potraktować ich jako mniejszość narodową. Czy chcecie państwo tego? Czy ktoś chce, abyśmy szli w tym kierunku?

[...]

Poseł Jerzy Czerwiński /RKN/ : Mam pytania związane z sytuacją Kaszubów w obszarze ich samoświadomości. Może na pierwsze pytanie będzie mógł odpowiedzieć prezes Brunon Synak - jaka jest samoidentyfikacja Kaszubów w tej chwili? Jak się określają - czy jako grupa etniczna, jak słyszeliśmy? Odzywają się pierwsze głosy, iż chcą być traktowani jako mniejszość narodowa. Jak pan prezes określiłby samoidentyfikację Kaszubów? Drugie pytanie - czy Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest jedyną organizacją, która reprezentuje Kaszubów? Czy jest monopolistą, czy są też inne organizacje, stowarzyszenia o charakterze ogólnym? Mam uwagę do dyrektora Jerzego Zawiszy. Rozumiem, że gdyby stało się tak, że grupa młodych ludzi, którzy uważają, że są narodowością kaszubską, wystąpiłaby o dofinansowanie wydawanego przez nich pisma, pan dyrektor nie udzieliłby dotacji, bo na razie Polska nie uznaje narodowości kaszubskiej. Czy ja dobrze rozumuję? Proszę o wyjaśnienie.

[...]

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Brunon Synak: Pierwsze pytanie posła Jerzego Czerwińskiego nie odpowiada mi zbytnio, ponieważ ja napisałem książkę i wiele artykułów na temat kaszubskiej tożsamości i samoidentyfikacji. Odpowiem panu krótko - różna jest identyfikacja, poziom poczucia kaszubskości. Wśród Kaszubów w sensie genealogicznym są osoby o słabym poczuciu kaszubskości, czujące się bardziej Polakami, jak to z etnicznością bywa. Jest kontinuum, jest różna skala, różny poziom identyfikacji. Jednak ja rozumiem podtekst pana pytania i od razu go ujawnię. Jeśli by zapytać, ilu Kaszubów ma poczucie odrębnej narodowości kaszubskiej, odsetek odpowiedzi pozytywnych były rzędu pewnie poniżej 1% - nie ma problemu narodowości kaszubskiej. Proszę się temu nie dziwić, bo w ten sposób identyfikuje się tylko część najstarszego pokolenia. Kobieta, która ma osiemdziesiąt kilka lat i mieszka w Gochach mówi, że zawsze tu mieszkała, różni tu byli, i Polacy, i Niemcy i Kaszubi, a ona po prostu jest tutejsza. Czasami trudno jej wyartykułować coś poza tym, że jest Kaszubką. Proszę się nie obawiać, że na Kaszubach rodzą się jakieś upiory i że jest jakieś zagrożenie. Co nie znaczy, że nie ma takich głosów. Mówiłem już o tych młodych ludziach, którzy właśnie nie Kaszubach, na zasadzie mody, "szpanu" czy rzeczywistego przekonania mówią o kaszubskiej narodowości. Dziś przeglądałem pracę na temat młodzieży kaszubskiej w jednym z naszych powiatów, ani jedna osoba, ani jeden uczeń szkoły średniej nie wybrał identyfikacji wyłącznie kaszubskiej, niepolskiej. Myślę, że to uspokoi pana posła. Jeśli chodzi o drugie pytanie, czy Zrzeszenie jest jedyną kaszubską organizacją w szerokim rozumieniu, odpowiem - tak, to jedyna organizacja reprezentująca Kaszubów, nie licząc drobnych, lokalnych stowarzyszeń, organizacji o znaczeniu regionalnym. Co nie znaczy, że nie może się wyłonić organizacja kaszubska, jeżeli będą działać nadal te mechanizmy, które działały do tej pory, zwłaszcza w Ministerstwie Kultury.

[...]

Dyrektor Departamentu Kultury Mniejszości Narodowych w MK Jerzy Zawisza: Na tyle, na ile potrafię udzielę odpowiedzi na pytanie zadane przez posła Jerzego Czerwińskiego. Otóż w świetle praktyki oraz projektów prawnych przynajmniej znanych mi i panu posłowi na dziś, a także wobec faktu zakończenia prac nad projektem ustawy o mniejszościach narodowych i języku regionalnym, na tak zadane pytanie mogę odpowiedzieć, że Minister Kultury prawdopodobnie nie mógłby udzielić dotacji takiemu wnioskowi. Taka jest moja wiedza na dzisiaj.
Wojtek
wysłane dnia: 24.6.2004 22:00
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.12.2003
z: Kòscérzna
Wiadomości: 202
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Witóm!

Prôwdã rzekłszi, to sã zaczinô dlô mie robic nudné.

Co blós pòwié prof Sënôk, je zarô tak zdeprecjnonowóné, że jaż głowa bòli. Jeżlë wa pò prôwdze tak baro nie lubita Sënôka, to zòrganizëjta zińdzenié ë pòwiédzta mù co Wa mëszlita ò tim a òn wama gwesno pòwié jak òn to widzy.
Jô jem sã pò prôwdze naùczëł, że to nie je wôrt so wótrobã psëc, skòrno to je blós gôdanié do sconë.

To do niczegò nie prowadzy (chòc czasã niechtërny téż òdrzucają propòzëcëje rozmòwë, ale wiedno chòc cos pòwiedzą).

Jô widzã sóm pò se, że jô blós wiele gôdóm a tak pò prôwdze jësz nié móm nick zrobioné (na tëli, wiele jô bë mógł). Ë niestetë widzã, że nóbarżi sã drą ti, co nômni mają zrobioné.

Pòwiém krótkò: Do robòtë, zgnilcochòwie! (ë to gôdóm do Waju wszëtczich, ale téż do se).

Jô bë pò prôwdze wòlôł, żebë Zasobë bëłë môlem, gdze sã rodzą nowi wialdżi ùdbë, ale òstatno, to blós je szkalowanié wszëtczich ë równo.

Spróbùjta sã przëzdrzec, jak widzą Zabobë (skądka "mòżna" doznac wiãcy ò Kaszëbach) ë somich Kaszëbów jinszi. To są ti, co blós sã sztridują ë szkalëją na se wcyg. A jak chtos bez przëtrôfk òbôczi jaką jinicjatiwã (bò sã nawetka czasã jakô pòjawi), to stwierdzy, że nawet jak mają dobri ùdbë, to i tak nick z tegò nie wëchòdzy. Kò to doch je baro dobrze, że jima nie chcą dac wiãkszi aùtonomijë, bò òni sã z tim nie pòradzą a blós sã zeżrą. Szkòda na to czasu.

No i w ten spòsób, jak chto chce cos robic, to wòli sã gdze jindzy zaczépiëc, bò tom przënômni je widzec, że coś sã dzeje, a héwò wcyg òstôwają blós ti somi krzikacze.


----------------
Pòzdrôwióm
                     Wòjk

--
Wiedno Kaszëbë !

.....

tczewianin
wysłane dnia: 24.6.2004 22:57
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Cytat:
No i w ten spòsób, jak chto chce cos robic, to wòli sã gdze jindzy zaczépiëc, bò tom przënômni je widzec, że coś sã dzeje, a héwò wcyg òstôwają blós ti somi krzikacze.


A więc znowu mamy jedno wielkie "Kochajmy się"! Ja się na to nie zgadzam, nawet jeśli chcesz mnie policzyć do krzykaczy i "zgniluchów". Póki co w tym roku udało mi się w pierwszej połowie roku zorganizować w Toruniu spotkanie na UMK z dr. Tomaszem Wicherkiewiczem poświęcone EBLUL-owi i koncert dobroczynny pod egigą ZKP dla ofiar pożaru kamienicy w Toruniu. Jeśli chodzi o współpracę z Zasobami to staram się udostępniać Staszkowi trudno dostępne książki związane z Kaszubami, które są sukcesywnie prezentowane w Zasobach. Może to i niewiele, ale zważywszy na to że właściwie wszystko robię sam, bo ZKP toruńskie jest na wymarciu, nie mam sobie nic do zarzucenia.

Co do spotkania z prof. Synakiem, to nie widzę sensu. Brałem udział w kilku spotkaniach, ich efekt był mizerny, bo prof. potrafi pięknie mówić, w zależności od tego co kto chce usłyszeć. Może to co mówię robi się nudne - jak ktoś nie chce, nie musi słuchać. W każdym razie uważam, że czas skończyć z fikcyjną jednością Kaszubów. Jeśli prof. Synak czynnie zwalcza "Odrodę", to czas nazwać jego działania po imieniu i nie mówić na gówno "papu", bo to się po prostu nie godzi.

TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Wojtek
wysłane dnia: 24.6.2004 23:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.12.2003
z: Kòscérzna
Wiadomości: 202
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Witóm!

Tak jak (wedle Ciebie) prof. Sënôk gôdô pòd lëdzy, ë nick z tegò nié ma, tak Të (wedle mie) dërch wrzeszczisz ë téż nick z tegò nié ma. Efekt jednaczi, le jemù czasã cos z tegò wińdze, a Tobie raczi nié.

Co do Twòjich dokôzów, to jem mëslôł, że sã lepi cenisz, bò sã nié ma czim chwôlëc.

Wëbòrë ju za sztôt, tej wez czierowanié w swòje rãce, a tydë mdzesz mógł na wszëtczich sã pòszkalowac z górë. Lëdzë w dzysyszi Pòlsce wëbiérają krzikaczów ë mòże prawie Tobie téż sã pòszczãscy.


----------------
Pòzdrôwióm
                     Wòjk

--
Wiedno Kaszëbë !

.....

tczewianin
wysłane dnia: 24.6.2004 23:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Jak mamy rozmawiać w ten sposób, to lepiej dać sobie spokój. Nie chce mi się odbijać piłeczki, którą podajesz.

TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Wojtek
wysłane dnia: 25.6.2004 0:37
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.12.2003
z: Kòscérzna
Wiadomości: 202
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Witóm!

W kùńcu jes zrozëmiôł, to, co jô piszã òd piérwszigò pòsta, że taczi plëszczenié nié mô sensu.


----------------
Pòzdrôwióm
                     Wòjk

--
Wiedno Kaszëbë !

.....

tczewianin
wysłane dnia: 25.6.2004 1:28
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Grupa trzymająca władzę w ZKP
Cytat:

Wojtek napisał:
Witóm!

W kùńcu jes zrozëmiôł, to, co jô piszã òd piérwszigò pòsta, że taczi plëszczenié nié mô sensu.


Wszystko zależy od rozmówcy. Jeśli narzucasz taki a nie inny styl rozmowy, to mnie się odechciewa. Nie masz pojęcia o specyfice sporu, który toczy się wewnątrz ZKP, o specyfice poszczególnych oddziałów, ale wrzucasz wszystko do jednego wora.

W moim odczuciu krytyka ma czemuś służyć: wytyczeniu nowych dróg, powiedzeniu sobie czego chcemy, a czego nie, zastopowaniu pewnych projektów i realizacji innych. W Twoim odczuciu krytyka to "pleszczenie" - masz prawo tak uważać, ale ja mam prawo się nie zgadzać. Sam wybierałem prof. Synaka na prezesa ZKP, bo uważałem że jest lepszym kandydatem niż K. Klawitter i pokładałem w nim nadzieję, która okazała się złudna.

Krytyka poczynań prezesa ZKP nie bierze się z powietrza. Oczywiście nie musisz się z nią zgadzać, ale jeśli Twoje uwagi nie dotyczą meritum, tylko sprowadzają się do stwierdzenia "Bo mnie się pańska gęba nie podoba", to o czym dyskutować?

Na koniec pragnę wszystkich przeprosić, "Bo wszyscy Kaszubi to jedna rodzina, duży czy mały..." itd., itp. Nie ważne o co nam chodzi, nie ważne czy w ogóle o coś chodzi. Ważne, by była jednomyślność i zgoda. Ciszej nad tym grobem...

TŻP

PS W cytowanym stenogramie rozbawiły mnie rzeczowe uwagi posłanki Wiśniowskiej. Z kolei tylko Witek Bobrowski i Zbyszek Jankowski mieli "czelność" naruszyć psiejsko-czarodziejski obraz naszkicowany przez Synaka, wskazjąc na nieprawidłowości, które miały miejsce w okresie PRL i później. Pomorski kurator oświaty (Kaszuba!), stwierdził, że kaszubski jest skazany na wymarcie i wszyscy to milcząco przełknęli. Cóż - najwidoczniej "etniczno grepa" przechodzi w chroniczne stadium...

T.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

(1) 2 3 4 ... 6 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002