Forum
Losowe zdjęcie
--04.07.11. Pręgowo. Czwarta msza św. w języku kaszubskim
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     W prasie o Kaszubach

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Belok
wysłane dnia: 23.2.2005 20:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 21.3.2004
z: Pëlckòwò
Wiadomości: 295
Re: W prasie o Kaszubach
Czekawi artikël autorstwa Helenë Leman pt. "Kaszubi górą", mòże nalézc w 8 numrze tidzenika "Przegląd" z dnia 27 gromicznika 2005. na str. 27.
Bënë m.jin. ò pòwszechnym spise, Radio Kaszëbë a przede wszëtczim "jãzëkòwi ùstawie".
Wëpòwiôdają sã m.jin. Artur Jabłońsczi, Stazk Geppert, Brunon Synak, Karol Miller.


----------------
zdrzë: www.zymk.net, www.belok.kaszubia.com

lepusz
wysłane dnia: 23.2.2005 23:00
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 25.9.2003
z: Kolbudy
Wiadomości: 510
Re: W prasie o Kaszubach
Romkù, czë Të za wiela razë nie môsz òbzërôny w telewizëji "Nazôd do przińdnosce"?
Aleksandra
wysłane dnia: 24.3.2005 20:49
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 24.3.2005
z:
Wiadomości: 2
Re: W prasie o Kaszubach
Szukając w Internecie informacji na temat Kaszubów, natknęłam się na artykuł, zamieszczony w „Biuletynie” wydawanym przez Patriotyczny Ruch Polski, pt. „Tożsamość Kaszubów” (autor ukrywa się pod inicjałami Z.W.). Zdaje się, że artykuł w tym miejscu nie był jeszcze odnotowany.

Według autora Kaszubi są (o zgrozo!) „dobrze zamaskowanymi wrogami jedności narodu, wspólnego dobra i Polski.” Poza tym twierdzi, że „utrwala się dziwno-nacjonalistyczny totalitaryzm kaszubski”, za czym stoi „jakaś nietykalna siła międzynarodowa”, a „nacjonaliści” kaszubscy to ludzie „w większości pochodzenia niemiecko-żydowskiego”.
Autor wpadł nawet na pomysł (na który człowiek o zdrowych zmysłach pewnie by nie wpadł) jak „rozprawić się z nacjonalistami kaszubskimi przeważnie obcego pochodzenia, póki jest ich niewielu.” A mianowicie: „Trzeba zdemaskować ich zamiary i postawić ich przed sądem albo rozprawić się z nimi w inny sposób, np. poprzez odbycie z nimi rozmów ostrzegawczych przez grupy robocze patriotów polskich.”
Z.W. chce też „uruchomić kontrpropagandę”, a swój artykuł kończy apelem „Rozważcie to, bracia Polacy”

Proponowany sposób działania niewątpliwie nawiązuje do minionej epoki, która – wydawałoby się – przeszła do historii, a jednak okazuje się, że w niektórych umysłach na trwałe zakorzenił się totalitarny sposób myślenia.

Artykuł można znaleźć pod adresem: http://www.patrioci.org/biuletyny/B051.htm

Aleksandra Hinz
Gospi
wysłane dnia: 24.3.2005 21:43
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.4.2004
z: Gduńsk
Wiadomości: 93
Re: W prasie o Kaszubach
Witam Szanowną Koleżankę,

Artykuł wielce poruszający. Najpierw mnie zatrzęsło, potem przyszedł atak gorąca itd. Czasem żałuję, że nie urodziłam się odpowiednio wcześniej, by być naocznym świadkiem tego co się działo w Polsce po wojnie. Jednak po przeczytaniu podanego artykułu muszę stwierdzić, że nic nie straciłam. Na szczęście ciśnienie mi spadło kiedy zauważyłam, że słowa te pochodzą z roku 2002. W przeciwnym razie chyba by mnie szlag trafił!

Pozdrawiam


----------------
Smutek bierze się z czasu, który minął nie wydając owocu

Mahdi
wysłane dnia: 24.3.2005 22:00
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.1.2005
z: Szczecin
Wiadomości: 32
Re: W prasie o Kaszubach
Przeczytałem ten tzw. biuletyn... Jestem przerażony. I pomyśleć, że tacy idioci działają zgodnie z prawem...
budrys
wysłane dnia: 24.3.2005 22:29
Stały bywalec
Zarejestrowany: 12.2.2005
z:
Wiadomości: 45
Re: W prasie o Kaszubach
Autorowi rzeczonego tekstu ZK-P powinno zafundować pobyt w renomowanej klinice pod Starogardem
lepusz
wysłane dnia: 24.3.2005 23:54
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 25.9.2003
z: Kolbudy
Wiadomości: 510
Re: W prasie o Kaszubach
Chciałoby sie pominąć milczeniem ten artykuł, tym bardziej, że niby niedzisiejszy, bo ma 3 lata, lecz w błędzie jest ten kto sądzi, że przez te 1000 dni wyznawcy takich właśnie poglądów wygineli lub zmienili zdanie.
Członkowie nowo powstałego oddziału ZK-P w Kolbudach kilkukrotnie już byli atakowani właśnie przy użyciu takich właśnie argumentów. Co ciekawe, robią to osoby, które są wykształcone, wydawałoby się swiatłe, ba, robią to ludzie niosący kaganek oświaty. Wejście Polski do Unii, stanie się Europejczykami w pełnym słowa tego znaczeniu, wydawać by się mogło, powinno owocować przyjęciem europejskich postaw wobec zjawisk zwiazanych z grupami etnicznymi, szczególnie wśród ludzi światłych. Niestety, na nic się nie zdają argumenty i przykłady Fryzów,Katalończyków, czterojęzycznej Szwajcarii, Lapończyków itp.

Także mamy już za sobą pierwsze "rozmowy ostrzegawcze z patriotami polskimi", lecz nie wszyscy z nich są dobrze wyszkoleni, ponieważ używają argumentu jakoby Zrzeszenie i Kaszubi nie mają nic do szukania na terenach Wolnego Miasta, ponieważ są to tereny niemieckie, a nie kaszubskie. Niestety nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, co oni robią na terenach poniemieckich.

Ponieważ wkrótce czeka nas wprowadzenie języka kaszubskiego do szkół na terenie naszej gminy, więc zapewne takich niewybrednych ataków będzie więcej, na wszelki więc wypadek nie rozstaję się z dyktafonem
tczewianin
wysłane dnia: 25.3.2005 9:39
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: W prasie o Kaszubach
Dziękuję za zacytowanie tego artykułu, przynajmniej dowiedziałem się jakie korzenie mają Kaszubi, a więc i ja: niemiecko-żydowskie.

Każdy dzień przynosi nowe ciekawe odkrycia, a świstak - mając to za nic - siedzi i zawija te sreberka...

Jeden z kaszubskich profesorów przestrzegałmnie przed kaszubskim nacjonalizmem, twierdząc, że jest to najgorsza odmiana nacjonalizmu. Może podesłać mu ten artykuł?


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Gregor
wysłane dnia: 25.3.2005 22:45
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 30.6.2003
z: Réda - Gdiniô - Częstochowa
Wiadomości: 40
Re: W prasie o Kaszubach
Marija, Józef! Co to lëdzë nie wëmëszlą?!

Jô jem ùdbë, że nen artikel je to midzë jinszima efekt żëcô dalek òd Tatczëznë ë głãbok żôlu abò tesknotë. Baro letkò mòżnô tedë z dobrégò patrijotë zmienic sã w nacjonalistã ë nawetka tegò nie dozdrzëc. Hewò mómë jasny przikłôd. Dlôte, chcemë le dac so pòkù z nym artiklã.

Jenë! Mòże jô ju téż jem nacjonalistą?! Kò jô téż żëjã dosc dalek òd Kaszëbsczi... A, niech bãdze! Z nacjonalisticznym pòzdrowienim "Jeszcze Polska nie zginęła, póki MY żyjemy!"

Ks. Grégòr


----------------
Ks. Grégòr

« 1 2 3 (4)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002