Forum
Losowe zdjęcie
Węsiory - komercja wokół kręgów 1
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
mkwidzinski
wysłane dnia: 4.12.2004 1:25
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
@Adam

Witaj

Cytat:
I chyba po kolei to były Tczew, Łebcz, Miastko, Nowa Karczma, Wejherowo.


Pierwszą stroną była napewno strona z Miastka ( istnieje napewno od kwietnia 2002 roku). Problemy były tam chyba tylko i wyłącznie z pielęgnacją adresu. Obecna szata graficzna jest drugą wersją.

Proszę o podanie adresu oddziału z Wejherowa

Pozdrawiam serdecznie

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

lepusz
wysłane dnia: 5.12.2004 11:08
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 25.9.2003
z: Kolbudy
Wiadomości: 510
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
Chyba nieco Cię pomiosło Adamie przy pisaniu tego komentarza. Rozumiem powód - oto jakieś Kolbudy zrobiły sobie stronkę i już o tym piszą, a jak Łebcz dorobił się strony, to nikt tego nie zuważył.
Poza tym artykuł nie jest bzdurą, lecz zdanie że jesteśmy pierwsi.
Poza tym wszystko się zgadza. Nie my pisaliśmy ten artykuł, dlaczego autorka napisała, że Kolbudy maja strone jako pierwszy part ZK-P tego nie wiem, artykuł nie był sponsorowany, czy pisany na zamówienie.

Mam nadzieję, że może teraz coś się zmieni i że Zrzeszenie zwróci baczniejszą uwagę na swój wizerunek w internecie.

Marek Wałdoch
adamfwk
wysłane dnia: 5.12.2004 12:29
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.10.2003
z: Piękna Belocja- Lebcz
Wiadomości: 136
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
Rzeczywiście, ponioslo mnie, przepraszam!
Byłem pełen obaw przed Zjazdem, przez to to poddenerwowanie.

Nie chodziło mi o to czy ktokolwiek zauważył stronę Łebcza( wiem że jest ona słabiutka) poza tym kto będzie chciał to sobie ją znajdze:).
Mi chodziło o rzetelność dziennikarską, rozmawiałęm z autorką tego artykułu i wszystko jest oki.
Po prostu nie chciałbym żeby ta wasza strona, która jest oczywioście chwalebnym pomysłem, była utorzsamiana z Zasbami- chodzi mi chyba o szatę graficzną.
Może teraz rzeczywiście się coś zmieni bo uchwała Zjazdu w dwóch punktach mówi o internecie.
Pozdrawiam
Adam


----------------
Viva la Kaxubia......

mkwidzinski
wysłane dnia: 5.12.2004 13:08
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
Witaj Adamie

Ponieść, to cię napewno trochę poniosło
Mimo tego proszę nie ignorować mojego pytania co do adresu strony oddziału wejherowskiego ZKP.

Cytat:
poza tym kto będzie chciał to sobie ją znajdze:)


Tu się naprawdę grubo mylisz. Samo istnienie strony wśród milionów innych nie daje praktycznie niczego. Trzeba zadbać o to, by ludzie byli w stanie do niej dotrzeć.
Sama z siebie się ta strona w:
http://dmoz.org/World/Polska/Regionalne/Pomorze-Kaszuby/Puck/Gmina_Puck/
czy też"
http://dmoz.org/World/Polska/Spo%c5%82ecze%c5%84stwo/Grupy_etniczne/Kaszubi/Organizacje/

nie znalazła, czy może by łatwiej to wyjaśnić:
http://directory.google.com/Top/World/Polska/Spo%c5%82ecze%c5%84stwo/Grupy_etniczne/Kaszubi/Organizacje/
http://directory.google.com/Top/World/Polska/Regionalne/Pomorze-Kaszuby/Puck/Gmina_Puck/

Adam, ludziom trzeba pomóc w znajdowaniu uczciwych informacji, a poszczególne strony o zbliżonej tematyce (nawet jeśli o kontrowersyjnej treśc) powinny, a raczej muszą informować o sobie. Obiektywizm to chyba w tym wypadku właśnie zestawienie różnych źródeł.
Strona sama dla siebie jest skazana na internetową banicję, nawet jeśli jest wartościowa.

Ja tu ubolewam szczególnie nad widoczną ignorancją n.p. odnośnie projektu Rastko Kaszëbë, który jest moim zdaniem wartościowym źródłem informacji.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

wilem
wysłane dnia: 5.12.2004 14:08
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
www.zkpwejherowo.strona.pl


----------------
Wilem

fopke
wysłane dnia: 5.12.2004 14:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
Wilhelmie!
Nie nalôzł jem na stronie kontaktu do partu (adres, tel., mail, czede môta diżurë, zeńdzenia) i jinfò ò Waszim klubie w Strzebielenie (a mòże gò ju ni ma?).

Pozdrówczi


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

mkwidzinski
wysłane dnia: 5.12.2004 14:39
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
Dziękuję "Wilhelmie" za pomoc.
Cytat:
www.zkpwejherowo.strona.pl


Przy tej okazji się nam i nowa stona klubu plastyków znalazła
http://www.klubplastykow.strona.pl/

Pozdrawiam serdecznie

Marek Kwidziński


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

ldeska
wysłane dnia: 9.12.2004 21:11
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.12.2004
z: Lębork
Wiadomości: 8
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
Cytat:

CzDark napisał:
Znając polski łatwiej się dogadać z osobą mówiącą po białorusku niż z osobą mówiącą po kaszubsku, a nikt nie mówi, że białoruski to dialekt polskiego, bądź na odwrót.


A ja nie uważam że po białorusku jest łatwiej.
Nie rozmawiałem jeszcze z nikim po białorusku, ale wiem że białoruski należy do języków wschodniosłowiańskich a polski razem z kaszubskim, czeskim i słowackim do zachodniosłowiańskich. (tak tak, wiem że kaszubski jest językiem dla językoznawców na równi z polskim nie podważam tego

Cytat:

z Lęborkiem jest podobna historia jak z Miastkiem, z tym że tam przed wojną też mieszkali Kaszubi tyle, że wyznania ewangielickiego. Niestety nie bardzo podobali się oni Polakom, przybyłym tam po wojne i musieli wyjechać. Na szczęście ten obszar też się rekaszubizuje.


I jak widać są "oni" (Polacy) i "my" (Kaszubi). A gdzie mnie zaszufladkujesz: pół Kaszub-pół Polak, czyli ani Kaszub ani Polak :^)
Czy to się nie staje śmieszne?

Cytat:

Niemcy, też stanowią jeden naród, a jakoś nie przeszkadza im federalny model państwa, czy mówiąc inaczej władza bliżej ludzi. Mam nadzieję, że też doczekam się federalnego ustroju państwa. Wówczas nikt nie będzie musiał się udawać za zarobkiem do Warszawy, gdzie chociażby na skutek największej liczby urzędów, a tym samym dobrze opłacanych urzędników w masowych (niepotrzebnych) ilościach następuje największa kumulacja środków generowanych przez podatników z całej Polski.


Po pierwsze Niemcy wcale nie tak dawno zostali zjednoczeni (chyba Bismarck to zrobił) bo to były oddzielne kraje a u nas takiej sytuacji nie było (chyba że za czasów Łokietka . Po drugie po co nam kraj związkowy???
Mi samorządy w zupełności wystarczą.
Co do tej kumulacji, to w moim przypadku nie ma to żadnego znaczenia - nie pracuję w państwówce tylko w firmie prywatnej i nie przekona mnie nikt że w Lęborku informatyk znajdzie pracę, choćby w Kartuzach była stolica kraju związkowego Kaszubii (nie myślę tu o informatyku w rodzaju człowieka od wymiany toneru w drukarce)

Cytat:

> A pomyśleć że byłem już przyjęty na Politechnikę Gdańską ale
> znalazłem lepszą dla mnie uczelnię tutaj 'w centralnej Polsce' :D
Bez przesady, podejrzewam, że ciągnęło cię życie 'w stolycy'. Przecież wydział ETiI naszej "polibudy" dobrze stoi, jeśli interesowała cię informatyka.


W tamtych czasach (1995 rok) to było na Wydziale Matematyki, ale mogę się mylić. Co do tego 'stolycy' to powody dla których ta uczelnia była lepsza były dwa i żaden nie ma nic wspólnego ze stolicą - to była Wojskowa Akademia Techniczna i po pierwsze (bez urazy) Wydział Cybernetyki oferuje lepszy według mnie poziom nauczania niż PG (potwierdały to rankingi szkół wyższych w gazetach), a po drugie nie mniej ważne mogłem się na niej sam utrzymać bez pomocy rodziców co było w mojej sytuacji bardzo ważne. Co prawda nic za darmo - byłem 5,5 roku w wojsku ale suma sumarum jestem zadowolny.

Pozdrawiam
Leszek
ldeska
wysłane dnia: 9.12.2004 21:22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.12.2004
z: Lębork
Wiadomości: 8
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
Cytat:

Gospi napisał:
Odrębność języka kaszubskiego została uznana przez kompetentnych ludzi na forum międzynarodowym. Kaszubi nie muszą być uznani za naród by nim być. Wystarczy, że takim będą się czuli. Osobiśnie nie znam żadnego Kaszuby, który czując się "sobą" w kontekście narodowości, równocześnie chciałby oderwania Kaszub od Rzeczypospolitej. Wręcz przeciwnie. Podkreślają swą więź z tym krajem i to nie tylko terytorialną.


No cóż, dla mnie Kaszubi nie są oddzielnym narodem a częścią narodu polskiego. Pewnie ma na to wpływ powojenne mieszanie Polaków: jesteś z gór - do wojska pójdziesz nad morze, skończyłeś uczelnię w Szczecinie, to pracę dostaniesz w Suwałkach... Wymieszali nas dość skutecznie i ja sam (jako efekt tego mieszania) czuję się po prostu Polakiem a nie pół Kaszubem :)

Pozdrawiam
Leszek
ldeska
wysłane dnia: 9.12.2004 21:34
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.12.2004
z: Lębork
Wiadomości: 8
Re: Język Kaszubski to dla "prawdziwych Polaków" wciąż tylko gwara !
Cytat:

adamfwk napisał:
Skoda że Rzeczypospolita nie jest krajem federacyjnym. Jakoś tak Było że gdy za rządzenie w Rzeczypospoliej brali się nie-Polacy to wychodziło na dobre(nie chce mi się aż zbyt wiekiej liczby przykładów wymieniać) , a gdy Polacy rządzili spod sztandaru LPR-Dmowskiego to tylko Nasza Rzeczypospolita na tym traciła.


Rzecz dyskusyjna - jak masz czas to przytocz parę przykładów bo mimo że jest ich, jak napisałeś, tak dużo to mi nie przychodzą do głowy ) ale nie jestem historykiem więc to nie moja wina.

Cytat:

Kaszuby nie są częścią Polski (wg mnie osobiście) a są częścią Rzeczyposplitej.
Jak już pisałem ale nie na Zasoby, tylko ze 3 lata temu na Grupy Dyskusyjne jeszcze, to przymiotnik "polska" przy Rzeczypospolitej pojawil się dopiero po I Wojnie Światowej.
Dla mnie Rzeczpospolita Polska tak śmiesznie brzmi jak "Demokracja Ludowa" (ludowe ludowładztwo")
Jak coś może być "pospolite" i "polskie" zarazem?


Hmmm zakładam że wiesz co znaczyło w tamtych czasach 'pospolity'. Ale dla pewności przytoczę: znaczyło to wtedy 'wspólny'. Czyli Rzeczpospolita to była 'Rzecz Wspólna'. Taką informację słyszałem już kilka razy od różnych profesorów języka polskiego, więc daję im wiarę.
Rzeczpospolita Polska znaczy więc 'Rzecz Wspólna, Polska". Nie widzę tu żadnego podwojenia informacji.
Trochę więc nie rozumiem czemu to brzmi śmiesznie - nie powinieneś brać dosownie słów które na przestrzeni 400 lat zmieniły swoje znaczenie...
A co do tego że przymiotnik 'Polska' pojawił się po pierwszej wojnie - to chyba normalne, bo wcześniej Rzeczpospolita składała się z Krolestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego...

Nie sądzę aby wrogów Ci przybyło

Pozdrawiam
Leszek
« 1 2 (3) 4 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002