Forum
Losowe zdjęcie
Odry wieniec kamienny
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Radio Kaszëbë

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
pienczke
wysłane dnia: 13.1.2005 11:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Radio Kaszëbë
A jeżle chòdzy o "kritikanctwo" tej wezmita so przëbôczta taczi słowa:

Uważamy jednak, że jeśli ktoś świadomie odmawia sobie głosu w dyskusji, to nie ma prawa mieć później pretensji, że jest słabo słyszalny. Byłoby niedobrze, gdyby „................”, która ma szansę stać się miejscem ścierania różnych koncepcji, uzgadniania wartościowych pomysłów i odrzucania tych gorszych, stała się czymś w rodzaju partyjnego biuletynu, który przedstawia jedynie słuszne myśli. Niech ..........to pulsuje, gryzie, niepokoi, skłania do refleksji, niech pozostanie forum wymiany wolnej myśli.

W plac kropków wstawita so Zasoby KP albo Nasze Kaszuby.
Je po co.


----------------

brezap
wysłane dnia: 13.1.2005 13:35
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Re: Radio Kaszëbë
Bez urazy drodzy koledzy, ale wszystkie głosy pietnujace 'krytykantów' i sugerujace, zeby sami cos zrobili, sa bez sensu. Jesli to by miało byc obowiazujacą regułą to w radio musiałoby pracowac jakies kilkadziesiat tysiecy ludzi i nadawać moze dla parosobowej garstki, która nie rościłaby sobie pretensji do wyrazania opinii nt radia.

Moze wynika to z totalnej niszowości ruchu kaszubskiego, w którym jesli ktos sie interesuje kaszubszczyzną to musi byc od razu działaczem i nie ma miejsca dla ludzi którzy nic sami nie robią na tym polu, a maja po prostu ochotę posłuchac czy poczytac po kaszubsku, a potem w zupełnie naturalny sposób to skomentować - to niestety pokazuje na jakim jestesmy społeczno-kulturowym marginesie - że i ja sobie ponarzekam.

A co do RK, to z miłości do kaszubszczyzny i doceniając nie zawaham się powiedzieć, epokowy wręcz przełom związany z ich powstaniem można bez problemu wybaczyć masę w większości zrozumiałych przy tych pieniadzach i w tej fazie rozwoju błędów jednak ciężko mi znaleźć usprawiedliwienie na tolerowanie wulgarnych 'dowcipów' serwowanych przez prowadzącego. Żenada
sgeppert
wysłane dnia: 13.1.2005 14:48
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Radio Kaszëbë
Cytat:
można bez problemu wybaczyć masę w większości zrozumiałych przy tych pieniadzach i w tej fazie rozwoju błędów

A ja usłyszałem parędziesiąt minut temu śliczny kwiatuszek. Czytane było kalendarium:

4 lata temu zmarł Łiliam e... Hełelt [...] który wspólnie z Dejwidem Pakardem założył firmę Hjulet-Pakard... [chodzi oczywiście o Williama Hewletta, Davida Packarda i firmę Hewlett-Packard].

Nie jestem radiowcem i nie znam wszystkich uwarunkowań pracy prezentera, ale chyba jest możliwe, w czasie gdy leci piosenka, szybkie przygotowanie na kartce tego co się za chwilę powie. A u tego prezentera podobne lapsusy zdarzają się nagminnie.

Dzisiaj jest 13 stycznia i tematem przewodnim były przesądy: temat lekki, o którym można opowiadać różne rzeczy. W pewnym jednak momencie prowadzący wygłosił parominutową przemowę o manowcach nauki: nie podejmuję się jej streszczać, podsumuję tylko jednym słowem - głupoty. Kto mu to przygotował? Rozumiem, że na lekki temat można mówić lekkie rzeczy, ale mój głęboki sprzeciw budzi robienie słuchaczom wody z mózgu, szczególnie że wielu spośród nich swoją wiedzę o świecie czerpie właśnie z mass-mediów.
Belok
wysłane dnia: 13.1.2005 16:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 21.3.2004
z: Pëlckòwò
Wiadomości: 295
Re: Radio Kaszëbë
Pòmóc w rozwiju radia mòże kòżdi, chto mô le kąsk rozëmù w głowie. Nie je to taczé cãżczé.

Nót je chòc przësłac do radia klëkã ò tim co sã dzeje w Twòji òbińdze.

Mòże téż napisac czile/czilenôsce/cziledzesąt/czileset biogramów lëdzy, chtërny zasłużëlë sã dlô kaszëbsczi zemi, np. béł w Twòji wsë partizana z Pòmòszczégò Grifa – òpisze jegò żëcé – do tegò nie mùszi miec pisarsczégò taleńtë.

Jeżlë chto mô wenã, niech ùsôdzy frańtówkã, wiérzt, gôdkã, wic, òpisze czekawi zwëk, abò napisze mùzykã.

Wiész, że kòl Ce wójt kradnie, chłop bierze z Ùnië dëtczi a zemië nie ùprôwiô, że pòsélc je zgniéla abò józwòwô knaga dôwô 20 tës. litrów mléka – wez sadnij do kòmpùtra ë òpisze to.

To doch nie zbawi, rôz na jaczis czas jaczés, chòc krótczé, wiodło pòdesłac.

Mòże téż kritikòwac, le niech to je kònstruktiwnô kritika, a nié szkalowanié a smãcenié.

Co do kaszëbiznë w radio – ti je corôzka wicy, np. òd 7 do 12 prezentéra gôdô pò kaszëbskù. Rëchtowónëch bdze téż wicy programów pò kaszëbskù, le pòmalinkù, bò to nie je tak ruk-cuk zrobic. Mùszimë pamiãtac, że młodi lëdze, chtërny w RK zaczinają dzejac téż mùszą naùczëc sã belno pò kaszëbskù kòrbic.

Prezentéróm téż nót je terô wiele wëbaczëc – òni sã dopiérzë ùczą plestac do mikrofònë, ë czasã różné „kwiôtczi” wëchôdają, eają, ychają, wzdichają, charczą a chrząkają.

Bédëjã dac na pierszé miesące dzejaniô Radia Kaszëbë kredit zaùfaniô… ë slac jak nôwicy jinfòrmacëjów.

Róman Drzéżdżón
pienczke
wysłane dnia: 13.1.2005 18:52
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Radio Kaszëbë
Cziedë so wskaziwô, że prezentera muszi doch belno abo choc le richtich po polsku gôdac, cziej nie chce abò nie rozmieje pò kaszëbskù ( tu nie jidze o "kwiotczi", le o lechą polaszezna!) to je prawie "konstruktiwno kritika".

Cziedë so prosi radã programową radia, żebë belo wici pò kaszëbskù - to je prawie "konstruktiwno kritika".

Jeżle ti ledze co robią za prezenterów dopierze pò pòdszrajbòwónim fertraku o robòtã zaczinają sã kaszëbszczigò uczëc - to jo mdã klepał w paje i reczôl "tempo, tempo!" Ale jô téż móm recht so zapitac - Cziej òni kaszëbszcigò nie rozmieją to co òni robią w kaszëbszcim radiu? I bãdã pitôł dali - to nie bëlo trzëch abò szterzëch lëdzy rozmiejącëch pò naszimù? -doch taczi miele taką robòtã dostac!

I jesz rôz pòwiém i zgodzã sã z brezapã - nie kôżdi Kaszëba muszi abò mòże bëc kréjsowim da Vincim - dzennikarzą, pisarzą, reklamodôwcą, reporterem, historikã, poetã, politicziem etc. a na kunc posłesznim slechinca.

Wiétawa, są téż taczi, co nie rozmieją frantówków pisac, gazétów wëdawac ani biogramów pisac - do tégò doch muszi miec Bòżi dôr abò zrozmieni robòtë! Zebe to zrozmioc też nie muszi miec wici jak perzną rozemu w glowie.

To nie je niżôdno stegna: pësk zamkni a zrób lepi, bò każdą rozmòwã tak mòże skunczec e tak pò prôwdze taczi kunc nick nie dôwô.

Cziej wasta Drzéżdżón tak je wrażlëwi, żebë lë robic a ni gadac, tej niech skuncze pisac wiérztë a pòwiôstczi ( to doch je téż le plestani) a pózni napiszë do Moderatora, żebe to Forum zamk, bò tu ledzë doch le plestają, a tëli robòtë w pòlu!


----------------

pienczke
wysłane dnia: 13.1.2005 19:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Radio Kaszëbë
E jesz jedna sprawa: Cziedë so mô tak malo dëtków, to placeni lëdzóm, żebe so publiczno po polsku uczele gadac a doma korepeticeje z kaszëbszcigò brale to je nie le glepòta ale i grzéch marnotrawstwô.

Je na tim forum czas na szpos, tej niech, jak w żecim, bãdze też czas na fest szkalowoni.

Wama wszëtczim òddóni anti-wëslëcajk -


----------------

mkwidzinski
wysłane dnia: 13.1.2005 19:34
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Radio Kaszëbë
Witam serdecznie

Wprawdzie jestem tu gościem, jednak mimo tego proszę uprzejmie o zaprzestanie wszelkiego rodzaju publicznych osobistych wycieczek - jest to napradwdę niesmaczne i mnie akurat zniechęca (już kolejny zresztą raz z rzędu) do uczestnictwa na tym forum.

Marek





----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

sgeppert
wysłane dnia: 13.1.2005 20:44
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Radio Kaszëbë
Cytat:
proszę uprzejmie o zaprzestanie wszelkiego rodzaju publicznych osobistych wycieczek

Popieram apel o tonowanie niepotrzebnych emocji. Chyba jednak, Marku, nie chodziło Tobie o powstrzymanie się od jakiejkolwiek krytyki pod adresem Radia. Przecież Radio nie jest póki co nieboszczykiem, o którym przystoi mówić jedynie albo dobrze albo wcale. Uważam, że lepiej jeśli niedociągnięcia zostaną wypunktowane przez ludzi w gruncie rzeczy życzliwych tej inicjatywie, niż jeśli Radio w dymie kadzideł wyrobi sobie w "szerokim świecie" kiepską markę.
mkwidzinski
wysłane dnia: 13.1.2005 21:26
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Radio Kaszëbë
Cześć Staszek

Cytat:
Chyba jednak, Marku, nie chodziło Tobie o powstrzymanie się od jakiejkolwiek krytyki pod adresem Radia. ..


Miałem na myśli przeładowane (moim zdaniem) emocjami wypowiedzi na "ty" i tu po obu stronach.
O krytyce pod adresem Radia nie pisałem, stąd dziwi trochę twoja reakcja
Jestem oczywiście zwolennikiem tego by robić, a nie gadać, ale o tym już raz było. Tomek Piechowski zwracał uwagę w tym wątku na to do kogo można kierować uwagi pod adresem radia i tu jestem naprawdę pewien, że to jest lepsze miejsce na nie niż to forum, tam to powinno dotrzeć do osób mających bezpośredni wpływ na kształt programu rozgłośni, czy też formę przekazu.

Po wizycie (tu kosztem urlopu i rodziny) w rozgłośni, jak i parodniowym odbiorze, nie jestem w stanie narazie niczego konkretnego napisać. To dla mnie dopiero początek działalności rozgłośni, która ma emitować conajmniej 10% programu po kaszubsku, czy też o temtyce kaszubskiej. Wszystko się moim zdaniem pomału krystalizuje - dla mnie za wcześnie na krytyke (zaznaczam dla mnie).
---
Wulgaryzmy, jeśli się pojawiły w eterze, są również moim zdaniem niedopuszczalne.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

Realista
wysłane dnia: 13.1.2005 22:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 26.9.2004
z:
Wiadomości: 243
Re: Radio Kaszëbë
Cytat:
Jeżle ti ledze co robią za prezenterów dopierze pò pòdszrajbòwónim fertraku o robòtã zaczinają sã kaszëbszczigò uczëc - to jo mdã klepał w paje i reczôl "tempo, tempo!" Ale jô téż móm recht so zapitac - Cziej òni kaszëbszcigò nie rozmieją to co òni robią w kaszëbszcim radiu? I bãdã pitôł dali - to nie bëlo trzëch abò szterzëch lëdzy rozmiejącëch pò naszimù? -doch taczi miele taką robòtã dostac!


Sóm doch wiész jak to je lëchò z kaszëbizną. Nalézc kògòs chto bë 1) rozmiôł 2) nadôwôł sã do radia 3) miôł czas 4) miôł chãcë, to gwësno nie je letkò. Mòże tich pôrã co rozmieją pò naszémù to mają robòtã dze jindze, abo nie chcą?


Cytat:

I jesz rôz pòwiém i zgodzã sã z brezapã - nie kôżdi Kaszëba muszi abò mòże bëc kréjsowim da Vincim - dzennikarzą, pisarzą, reklamodôwcą, reporterem, historikã, poetã, politicziem etc. a na kunc posłesznim slechinca.


Nié. Ale jeżele tu lëdze leno smãcą pò pòlskù, to pò co dlô nich je robic radio pò kaszëbskù??? To më wszëtcë jesmë rënkã i potencjalnyma slëchincama Radia.

Do szwernóta jaczégò, pò co nama kaszëbsczé radio jak nawetka pò kaszëbskù lëdzóm pisac sã nie chce!!!!! (a napisac pôrã zdaniów je doch wiele lżi jak zrobic radio) Dzéń w dzéń leno pòlaszenié, a tej sã dzywita że radio téż je pò pòlskù?
Dlô kògò to radio mô grac pò kaszëbsku???!!!


Niechtërnym mòże sã zdôwô, że jak piszą do jinych Kaszëbów pò pòlskù to są barżi 'ùczali'. Prôwda je takô, że dzysô pisac pò pòlskù rozmieje dëcht kojżdi, nawetk taczi lózbùksa, a pò kaszëbskù nié. Dlôte ten je ùczałi chto pisze pò kaszëbskù!

Cytat:

Wiétawa, są téż taczi, co nie rozmieją frantówków pisac, gazétów wëdawac ani biogramów pisac - do tégò doch muszi miec Bòżi dôr abò zrozmieni robòtë! Zebe to zrozmioc też nie muszi miec wici jak perzną rozemu w glowie.

To nie je niżôdno stegna: pësk zamkni a zrób lepi, bò każdą rozmòwã tak mòże skunczec e tak pò prôwdze taczi kunc nick nie dôwô.

Cziej wasta Drzéżdżón tak je wrażlëwi, żebë lë robic a ni gadac, tej niech skuncze pisac wiérztë a pòwiôstczi ( to doch je téż le plestani) a pózni napiszë do Moderatora, żebe to Forum zamk, bò tu ledzë doch le plestają, a tëli robòtë w pòlu!



Jô mëslã, że napisac tu pôrã zdaniów pò kaszëbskù (nawetka niech to bądze plestanié) to téż je bëlnô robòta! Tedë pòkazywómë że nasz jãzëk jesz jistnieje i że gò achtniemë.
A nié leno pòlaszëc, pòlaszëc i smãcëc!
(Jô sam téż móm winã, bò jô téż dôł sã wcygnąc w to pòlaszenié.)

Czejbë wiãcy lëdzy na Jinternece pisało pò kaszëbsku to gwësno ob radio téż bë bëło wiãcy po kaszëbsku.
A dzysô je widzec wiele lëdzy jaczi gôdają jak to òni baro stoją za kaszëbizną, ale żebë sami zaczãlë pisac pò kaszëbskù? To ju nié, jim nie wëpôdô, oni leno kibicëją!
A doch nôwiãkszô pòmòc dlô kaszëbiznë, to je jak chto sam sã dobrze naùczi i zacznie jã ùżiwac!

Przeprôszóm Ce pienczke, że tak móm Cã òszkalowóné. Mie nie szło ò Twòją òsobã, ale ò tich wszëtczich 'biôtkòwników za kaszëbiznã' chtërnym nie chce sã nawetka nick napisac pò kaszëbskù. Të mie jes prawie 'wlôzłi pòd rãkã' czej mie miôł górz wzãté i na Cebie to trafiło...
Jeżele jô béł kąsk za òstri, to jesz rôz przeprôszóm. Jak piszesz pò naszémù to zarô lepi sã czëtô!

Pòzdrówk!
« 1 2 3 (4) 5 6 7 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002